Trwa ładowanie...

Przygotowanie do USG jamy brzusznej - wszystko, co warto wiedzieć

USG jamy brzusznej wykonywane jest najczęściej w pozycji leżącej
USG jamy brzusznej wykonywane jest najczęściej w pozycji leżącej (123rf)

USG jamy brzusznej wykonywane jest najczęściej w pozycji leżącej. Jest to badanie, które powinniśmy wykonywać kontrolnie co jakiś czas. Pomaga ono wykryć wszystkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów jamy brzusznej. Profilaktyka  w tym zakresie jest bardzo ważna, a w porę wykryte nieprawidłowości zwiększają szanse na pełne wyleczenie. Takie badania należy najlepiej wykonywać raz na rok lub dwa lata. Warto też wiedzieć co zrobić by zostało prawidłowo wykonane. Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

spis treści

1. Opis USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej pozwala stwierdzić jak funkcjonują narządy znajdujące się w tym obszarze ludzkiego organizmu. Daje ono ich pełny obraz, pokazuje budowę i kształt. Wykrycie nieprawidłowości, zanim choroba się rozwinie, daje możliwość szybkiej reakcji, podjęcia kroków naprawczych i leczenia.

Podczas USG jamy brzusznej sprawdza się także występowanie płynu w jamie brzusznej. USG obejmuje badanie takich narządów jak:

Zobacz film: "Trójwymiarowe USG"

USG jamy brzusznej obejmuje także sprawdzenie stanu aorty, gruczołu krokowego, macicy i przydatków. To ważne badanie dla organizmu, dlatego należy zapoznać się jak wygląda przygotowanie do USG jamy brzusznej.

Wykonywanie USG jamy brzusznej pozwala w czasie rzeczywistym obserwować ewentualne nieprawidłowości. Podczas USG jamy brzusznej widzimy nie tylko organy wewnętrzne takie jak wątroba czy nerki, ale także przepływ w naczyniach. Badanie USG może zlecić lekarz rodzinny. Można je wykonać także bez skierowania, wówczas koszt badania wynosi ok. 100-150 złotych.

USG jamy brzusznej pozwala wykryć nieprawidłowość w funkcjonowaniu jamy brzusznej
USG jamy brzusznej pozwala wykryć nieprawidłowość w funkcjonowaniu jamy brzusznej

2. Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Na USG jamy brzusznej warto przyjść na czczo. Jeśli badanie jest po południu, warto zachować odstęp 6 godzin od ostatniego posiłku. Bardzo ważne jest, aby na USG przyjść z nieopróżnionym pęcherzem - pozwoli to ocenić w pełni jego stan i wielkość. W dzień badania dobrze jest założyć luźne i wygodne ciuchy, które nie będą krępować ruchów.

W gabinecie diagnostycznym lekarz może poprosić o zdjęcie biżuterii i zegarka, aby nic nie zakłóciło przebiegu badania. Przed badaniem należy pić tylko wodę niegazowaną, powstrzymywać się od kawy i herbaty, a także nie palić papierosów. Nie należy także żuć gumy!

Jeśli na dwa dni przed badaniem USG jamy brzusznej, u pacjenta wykonano badanie górnego odcinka pokarmowego z użyciem środka kontrastującego, to należy poinformować o tym lekarza. Może to utrudnić albo całkiem uniemożliwić prawidłową ocenę stanu narządów.

Zobacz także:

Przygotowanie do USG jamy brzusznej zależy w dużej mierze od tego, co dokładnie będzie badane. Jeśli nie jest to badanie ogólne, ale wymierzone w konkretny narząd, wówczas należy wiedzieć, jak się przygotować.

2.1. Dieta przed USG jamy brzusznej

Przygotowanie do USG jamy brzusznej, to tak naprawdę kluczowy etap przed samym badaniem. Trzeba zadbać o swoje ciało już na parę dni przed nim. W tym celu należy unikać pokarmów, mogących spowodować wytwarzanie zbyt dużej ilości gazów, które mogą utrudnić właściwą analizę narządów poprzez zamazywanie obrazu.

USG jamy brzusznej pozwala stwierdzić jak funkcjonują znajdujące się tam narządy
USG jamy brzusznej pozwala stwierdzić jak funkcjonują znajdujące się tam narządy

Przygotowanie do USG jamy brzusznej powinno uwzględniać właściwą dietę na kilka dni przed badaniem. Należy więc spożywać posiłki lekkostrawne. Lekarz może także nakazać, aby dzień wcześniej spożywać tylko produkty niskotłuszczowe.

Czasami pacjent nie je nawet do 12 godzin przed wykonaniem USG jamy brzusznej. Na ok. 1,5 godziny przed samym badaniem powinno się coś wypić, po to, aby odczuwać parcie w pęcherzu.

Najlepiej jest spożyć wodę niegazowaną lub herbatę bez cukru. Przygotowanie do USG jamy brzusznej powinno uwzględniać też przyjęcie dzień wcześniej środka oczyszczającego.

Badania, których nie powinniśmy się bać
Badania, których nie powinniśmy się bać [6 zdjęć]

Bolesne i wstydliwe – takie najczęściej są badania, które musimy wykonywać przynajmniej raz na jakiś

zobacz galerię

3. Zalecenia przed badaniem USG jamy brzusznej

Przygotowanie do USG jamy brzusznej powinno obejmować również poinformowanie lekarza o wszelkich badaniach, jakie były wykonane w przeciągu ostatnich kilku dni. Może się zdarzyć, że podczas nich pacjent przyjął substancje, które mogą uniemożliwić wykonanie USG.  

Warto wszelkie szczegóły po prostu ustalić wcześniej ze specjalistą. Przygotowanie do USG jamy brzusznej w dniu badania polega na zdjęciu wszelkich łańcuszków, biżuterii, kolczyków itp. Warto ubrać się wygodnie, tak aby sprawnie móc się rozebrać. Najlepiej żeby nic nie krępowało ruchów badanemu. Przed badaniem nie należy palić, dlatego że dym może zamazać i uniemożliwić prawidłową obserwację narządów.

To musisz wiedzieć

4. Badanie USG jamy brzusznej

Przygotowanie do USG jamy brzusznej pozwala bez obaw poddać się badaniu USG. Ważną informacją jest to, że jest ono najczęściej bezbolesne. Należy położyć się na wznak na leżance.

Wtedy lekarz przykłada do brzucha głowicę posmarowaną żelem. USG jamy brzusznej polega na przesuwaniu jej po skórze, po to, żeby móc obserwować na ekranie monitora wszystkie narządy wewnętrzne. W trakcie badania lekarz może zalecić zmianę pozycji. Po USG jamy brzusznej należy papierowym ręcznikiem usunąć żel z brzucha. Badanie trwa od kilku do kilkudziesięciu minut.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Opis badania
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze