Trwa ładowanie...

Przygotowanie do USG jamy brzusznej - ocena narządów, zalecenia, badanie

Warto co pewien czas ocenić stan narządów swojej jamy brzusznej. Profilaktyka  w tym zakresie jest bardzo ważna, po to żeby uniknąć różnych problemów, ustalić czy nie doszło do niepokojących zmian oraz w porę wykryć jakieś nieprawidłowości. Takie badania należy najlepiej wykonywać raz na rok lub dwa lata. Warto też wiedzieć co zrobić by zostało prawidłowo wykonane. Przygotowanie do USG jamy brzusznej, stanowi ważny aspekt tego profilaktycznego badania.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Ocena funkcjonowania narządów jamy brzusznej

USG jamy brzusznej pozwala stwierdzić jak funkcjonują narządy znajdujące się w tym obszarze ludzkiego organizmu. Daje ono ich pełny obraz, pokazuje budowę i kształt. Wykrycie nieprawidłowości daje możliwość szybkiej reakcji, podjęcia kroków naprawczych i leczenia. Sprawdza się także występowanie płynu w jamie brzusznej. USG obejmuje badanie takich narządów jak: śledziona, trzustka, wątroba, nerki, pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe oraz pęcherz. Również diagnozuje się stan działania aorty, gruczołu krokowego, a także macicy i przydatków. To ważne badanie dla organizmu, dlatego należy zapoznać się jak wygląda przygotowanie do USG jamy brzusznej.

2. Zastosowanie odpowiedniej diety przed badaniem

Przygotowanie do USG jamy brzusznej, to tak naprawdę kluczowy etap przed samym badaniem. Trzeba zadbać o swoje ciało już na parę dni przed nim. W tym celu należy unikać pokarmów, mogących spowodować wytwarzanie zbyt dużej ilości gazów, które mogą utrudnić właściwą analizę narządów poprzez zamazywanie obrazu.

USG jamy brzusznej pozwala stwierdzić jak funkcjonują znajdujące się tam narządy
USG jamy brzusznej pozwala stwierdzić jak funkcjonują znajdujące się tam narządy

Przygotowanie do USG jamy brzusznej powinno uwzględniać właściwą dietę na kilka dni przed badaniem. Należy więc spożywać posiłki lekkostrawne. Lekarz może także nakazać, aby dzień wcześniej spożywać tylko produkty niskotłuszczowe. Czasami pacjent nie je nawet do 12 godzin przed wykonaniem USG jamy brzusznej. Na ok. 1,5 godziny przed samym badaniem powinno się coś wypić, po to, aby odczuwać parcie w pęcherzu. Najlepiej jest spożyć wodę niegazowaną lub herbatę bez cukru. Przygotowanie do USG jamy brzusznej powinno uwzględniać też przyjęcie dzień wcześniej środka oczyszczającego.

Badania, których nie powinniśmy się bać
Badania, których nie powinniśmy się bać [6 zdjęć]

Bolesne i wstydliwe – takie najczęściej są badania, które musimy wykonywać przynajmniej raz na jakiś...

zobacz galerię

3. Zalecenia przed badaniem USG jamy brzusznej

Przygotowanie do USG jamy brzusznej powinno obejmować również poinformowanie lekarza o wszelkich badaniach, jakie były wykonane w przeciągu ostatnich kilku dni. Może się zdarzyć, że podczas nich pacjent przyjął substancje, które mogą uniemożliwić wykonanie USG.  Warto wszelkie szczegóły po prostu ustalić wcześniej ze specjalistą. Przygotowanie do USG jamy brzusznej w dniu badania polega na zdjęciu wszelkich łańcuszków, biżuterii, kolczyków itp. Warto ubrać się wygodnie, tak aby sprawnie móc się rozebrać. Najlepiej żeby nic nie krępowało ruchów badanemu. Przed badaniem nie należy palić, dlatego że dym może zamazać i uniemożliwić prawidłową obserwację narządów.

To musisz wiedzieć

4. Badanie USG jamy brzusznej

Przygotowanie do USG jamy brzusznej pozwala bez obaw poddać się badaniu USG. Wazną informajcą jest to, że jest ono najczęściej bezbolesne. Należy położyć się na wznak na leżance. Wtedy lekarz przykłada do brzucha głowicę posmarowaną żelem. USG jamy brzusznej polega na przesuwaniu jej po skórze, po to żeby móc obserwować na ekranie monitora wszystkie narządy wewnętrzne. W trakcie badania lekarz może zalecić zmianę pozycji. Po USG jamy brzusznej należy papierowym ręcznikiem usunąć żel z brzucha. Badanie trwa od kilku do kilkudziesięciu minut.

Następny artykuł: Opis badania

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.