USG klatki piersiowej – wskazania, zastosowanie, zalety, przebieg
USG klatki piersiowej jest prostym i bezpiecznym badaniem, które pozwala na diagnostykę odmy opłucnowej, a także obwodowego zapalenia płuc oraz opłucnej. Lekarz zleca również wykonanie USG klatki piersiowej osobom, które skarżą się na ból w klatce oraz w szczególności tych, które doświadczyły urazów, bądź przeszły przez poważne przeziębienia. Jeśli niepokoją nas jakieś objawy związane z klatką piersiową USG klatki piersiowej to najprostszy sposób, aby to sprawdzić.
1. Wskazania do USG klatki piersiowej
USG klatki piersiowej może zostać wykorzystane w diagnostyce zarówno u kobiet w ciąży, jak i u noworodków. Co bardzo ważne USG klatki piersiowej nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, ani też zdrowotnych, ponieważ jest to całkowicie nieinwazyjna metoda diagnostyczna.
Z USG klatki piersiowej powinny skorzystać osoby, które mają trudności z oddychaniem oraz skarżą się na ból w klatce piersiowej. USG klatki piersiowej jest bardzo skuteczne w diagnozowaniu przyczyn takich dolegliwości, dzięki czemu szybko można podjąć odpowiednie leczenie.
2. Po co robi się USG klatki piersiowej
USG klatki piersiowej jest wykorzystywane w diagnozowaniu wielu różnych chorób. Dzięki USG klatki piersiowej lekarz może stwierdzić płyn w jamach opłucnowych, a także określić jego ilość oraz co bardzo ważne dokładną lokalizację. USG klatki piersiowej może wykryć nawet bardzo małe ilości płynu, który zatrzymał się np. w zrostach. Ponadto w USG klatki piersiowej można stwierdzić obecność odmy opłucnowej. Na podstawie USG klatki piersiowej można również stwierdzić choroby zapalne w płucach jak np. zapalenie płuc, czy też obrzęki płuc. USG klatki piersiowej pozwala również wykryć zatory w płucach i zmieniony miąższ płuc. Ponadto USG klatki piersiowej pozwoli na stwierdzenie różnych zmian i uszkodzeń w obrębie kości klatki piersiowej, a więc m.in. pęknięć, urazów oraz guzów na powłokach klatki piersiowej.
USG klatki piersiowej jest również przydatnym badaniem w kontroli stanu śródpiersia, grasicy oraz węzłów chłonnych. Bardzo często też zdarza się, że w czasie USG klatki piersiowej stwierdza się obecność guzów. Badanie to jest często wykorzystywane wówczas, gdy chory uskarża się na ból w klatce piersiowej.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy przy USG klatki piersiowej przypatkowo mozna wykrć guza w piersi? - odpowiada lek. Aleksander Ropielewski
- Czy to tłuszczaki zlokalizowane pod mięśniami klatki piersiowej? - odpowiada dr n. med. Marek Rawski
- Czy powinnam udać się na prześwietlenie klatki piersiowej? - odpowiada lek. Łukasz Galus
3. Zalety USG
USG klatki piersiowej ma wiele zalet. Największą zaletą USG klatki piersiowej jest to, że nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. I jeśli jest taka potrzeba, można wykonać je w każdej chwili. Ponadto dzięki temu, że USG klatki piersiowej jest tak bezpieczne, można je wykonywać w ramach kontrolowania postępu choroby lub skuteczności przeprowadzanego leczenia. Jest to również bezpieczny wybór w przypadku kontrolowania stanu zdrowia małych dzieci, niemowląt, a nawet noworodków.
4. Przebieg USG
USG klatki piersiowej jest ogólnodostępnym badaniem. Ponadto USG klatki piersiowej pozwala na szybkie i bezbolesne określenie stanu zdrowia badanego. Badanie USG klatki piersiowej wykonuje się leżąc na plecach. Lekarz przed badaniem nakłada na ciało żel ułatwiający wykonanie USG klatki piersiowej i następnie przykłada do ciała głowicę aparatu USG. Obraz USG klatki piersiowej na bieżąco wyświetla się na ekranie, dzięki czemu na bieżąco możemy obserwować wyniki badania i zadawać pytania.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.