Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Tomasz Nęcki

USG wątroby – wskazania, przygotowanie, wyniki

Avatar placeholder
07.08.2023 16:39
USG wątroby – wskazania, przygotowanie, wyniki
USG wątroby – wskazania, przygotowanie, wyniki

USG wątroby jest podstawowym badaniem diagnostycznym w chorobach wątroby. Jest to element USG jamy brzusznej, który pozwala na wczesną diagnostykę oraz określenie stopnia zaawansowania zmian. USG wątroby jest to proste badanie, które można wykonywać na własną rękę lub na podstawie skierowania od lekarza.

spis treści

1. Wskazania do wykonania USG wątroby

USG wątroby to badanie obrazowe wątroby, które pozwala na ocenę kształtu i wielkości wątroby. USG wątroby można wykonywać jako element wspomagający diagnostykę chorób wątroby o różnym pochodzeniu. Dlatego też samo USG wątroby nie powinno stanowić podstawy do diagnozy, ponieważ wynik należy uzupełnić o badania laboratoryjne.

USG wątroby można wykonać we własnym zakresie lub też na podstawie skierowania od lekarza. Dzięki USG wątroby można monitorować oraz przewidywać ryzyko dalszego rozwoju chorób.

Zobacz film: "Diagnozowanie chorób wątroby"

Wskazaniem do USG wątroby są odczuwane przez pacjenta dolegliwości w tej okolicy (np. ból lub dyskomfort) lub też wątpliwości po badaniu palpacyjnym, złych wynikach badań oraz czynnikach ryzyka, które wynikają z wywiadu lekarskiego. Wykonanie USG wątroby ujawnia stłuszczenie wątroby, zwłóknienie miąższu, marskość, ostry stan zapalny, czy różne zmiany ogniskowe (np. nowotwory). USG wątroby pozwala również stwierdzić, z czego wynika zastój żółci w wątrobie. Samo badanie USG wątroby jest bezpieczne i bezbolesne, a czas jego trwania to zaledwie kilkanaście minut (długość badania USG wątroby jest uzależniona zarówno od tego, jakie odchylenia są wykrywane u pacjenta, jak i od doświadczenia wykonującego badanie lekarza).

2. Jak przygotować się do badania?

USG wątroby wymaga, aby się do niego odpowiednio przygotować. Dzień przed USG wątroby należy pilnować lekkostrawnej diety oraz nie pić gazowanych napojów. Przed USG wątroby nie należy również jeść owoców, warzyw i innych produktów, które mogą wzdymać. Na dzień przed USG wątroby należy zjeść kolację najpóźniej o 19.

Warto również pamiętać, aby w dniu badania nie pić kawy, ani też nie palić papierosów. Ostatni posiłek przed USG wątroby należy zjeść najpóźniej na 5 godzin przed badaniem, tak aby do USG wątroby przystąpić na czczo. Można pić jedynie wodę niegazowaną.

W czasie USG wątroby należy leżeć płasko na plecach i odsłonić okolice brzucha. Lekarz wykonujący USG wątroby nakłada na skórę specjalny żel, dzięki któremu łatwiej uzyskać pełny obraz narządu.

3. Interpretacja wyników USG wątroby

USG wątroby pozwala na określenie kształtu i wielkości narządu, jego płatów oraz echogeniczności tkanki. W czasie USG wątroby fale odbijają się od tkanek i na podstawie tego odbicia określa się stan wątroby. W ten sposób w czasie USG wątroby można stwierdzić:

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

  • ostre wirusowe zapalenie wątroby - w USG wątroby stwierdza się powiększenie narządu i spadek jego echogeniczności oraz zmiany w centralno-zrazikowym miąższu;
  • włóknienie wątroby - w USG wątroby określa się stopień zwłóknienia na podstawie uśrednienia pomiarów z pięciu różnych miejsc. USG pozwala również na monitorowanie postępu choroby;
  • stłuszczenie wątroby - w USG wątroby można zaobserwować zwiększoną echogeniczność i powiększenie wątroby;
  • marskość - w USG wątroby widać nierówny zarys i powierzchnie narządu, można dostrzec guzki i zmiany w naczyniach krwionośnych oraz dostrzec cechy nadciśnienia wrotnego;
  • rak wątrobowokomórkowy - podstawą do dalszej diagnostyki powinno być wykrycie w badaniu USG wyraźnej struktury, która ma więcej niż 3 cm i wykazuje cechy homogeniczności.

Należy jednak pamiętać, że interpretacja USG wątroby powinna być wykonana zawsze przez doświadczonego lekarza.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze