Uwaga na niestandardowe objawy raka piersi

Eksperci ostrzegają, że około jeden na sześć przypadków raka piersi zaczyna się od objawów innych niż podejrzany guzek.

Naukowcy z University College w Londynie mówią, że kobiety muszą być świadome występowania innych typowych objawów, takich jak zmiany w sutku, aby uzyskać szybką pomoc.

W ramach badania przeanalizowano objawy występujące u 2300 kobiet z niedawno zdiagnozowanym rakiem piersi.

Okazało się, że kobiety z objawami innymi niż guzki w piersi były bardziej skłonne odkładać wizyty u lekarza.

Naukowcy zaprezentują swoje prace na konferencji Narodowego Instytutu Badań nad Rakiem w Liverpoolu.

Specjaliści wskazują, że na szczególną uwagę zasługują obrzęki pod pachą lub zakażenie tkanki piersi. Konsultacji lekarskiej wymaga także każda zmiana w obrębie sutka, taka jak wysypka, krwawienie lub wydzielina, a także boleność skóry piersi.

"To badanie pokazuje, że zbyt często kobiety odkładają na później wizytę u lekarza, chociaż występują u nich objawy raka piersi" – powiedziała dr Karen Kennedy, dyrektor Narodowego Instytutu Badań nad Rakiem.

"To może być spowodowane tym, że ludzie są po prostu nieświadomi, że rak piersi może się ujawniać na wiele różnych sposobów, nie tylko poprzez obecność guzków w piersi" - dodaje.

"W chorobie takiej jak rak piersi bardzo ważne jest, aby jak najszybciej uzyskać diagnozę, dzięku czemu możliwe jest opracowanie i uruchomienie odpowiedniego planu leczenia" – podsumowuje.

Poniżej wymienione są objawy raka piersi, na które kobiety powinny zwrócić szczególną uwagę. Jeśli zauważą u siebie którekolwiek z nich, powinny niezwłocznie udać się na wizytę lekarską, aby uzyskać opinię specjalisty. Do niepokojących objawów raka należą:

  • nowy guzek lub wyczuwalna powierzchnia zagęszczonej tkanki w piersi, której nie było tam wcześniej;
  • zmiana wielkości lub kształtu jednej lub obu piersi;
  • zabarwiona krwią wydzielina z sutka;
  • bryła, lub obrzęk pod którąkolwiek z pach;
  • wgłębienia na skórze piersi;
  • wysypka na lub wokół brodawki;
  • zmiana wyglądu sutka, taka jak na przykład jego zapadnięcie w stosunku do całej piersi.
6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży. Estrogen zawarty w tabletkach skutecznie zmniejsza...

Według statystyk, około 22 proc. wszystkich nowotworów złośliwych w Polsce stanowią nowotwory piersi. W 2010 roku odnotowano około 16 000 nowych przypadków i aż 5 200 zgonów z powodu raka piersi.

Większość tych zgonów następuje po 50 roku życia. Jednak przeżywalność pacjentów w ciągu ostatnich lat nieznacznie wzrosła, na co ma wpływ zwiększenie świadomości społecznej. We wczesnym stadium rozwoju raka piersi w Polsce diagnozuje się jedynie ok. 20 proc. przypadków.

Ryzyko zachorowania zwiększa się do około 75 roku życia, po czym zaczyna spadać. W Polsce nowotwór piersi u mężczyzn zdarza się bardzo rzadko i stanowi około 1 proc. wszystkich przypadków.

Marta Pawlak, ponad rok temu

Newsy

Komentarze (10)
~bożena
~bożena ponad rok temu

Mogę dodać pocenie się na głowie-dosłownie jakbym wyszła spod prysznica. Lekarka powiedziała,że to menopauza. Kłucie pod łopatką i w barku-guzek uciskał nerwy i stąd te objawy. A w piersi to brodawka zaczęła mi się zadzierać do góry! guzek miałam w górnej części od strony pachy. Wycięli jednego ale znależli drugiego złośliwca rozsianego, 2 w jednym miejscu. Pół roku chemioterapii, 25 cykli radioterapii, brachyterapia. Nadal nie wróciłam do pełni sił fizycznych, problemy z odpornością, z koncentracją, pamięcią, wzrokiem.

Odpowiedz
~kasia
~kasia ponad rok temu

Najlepiej zdrowo się odżywiać, to oczywiście wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Dawniej zawsze miałam z tym problem.Nie mogłam znaleźć odpowiedniej diety a od lat zmagałam się z moimi kg!. Brak mi było motywacji. Aż wreszcie znajoma poleciła coś rewelacyjnego!(idealnafigura.com/gberes).Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:)

Odpowiedz
~agata
~agata ponad rok temu

@~magda: Dziękuję bardzo! Jestem dobrej myśli, także dlatego, że guz był mały. Najważniejsza jest profilaktyka. Co rok robiłam cytologię, USG piersi i transvaginalne. W 2015 zrobiłam po 10 miesiącach, z powodu tych objawów. Trzeba to sprawdzać, kochane kobiety, dla własnego bezpieczeństwa.

Odpowiedz
~Hmmmm
~Hmmmm ponad rok temu

Moja ciocia ciągle chodziła po lekarzach i robiła badania. Wkryli najpierw raka szyjki macicy musieli wyciąć ,po jakimś czasie rak piersi musieli usunąć razem zwęzłami chłonnymi.Oba raki były w zaawansowanym stadium, ciocia ledwo uszła z życiem .Zastanawiam się teraz skoro tak często się badała dlaczego w porę nic nie wykryli by można było uniknąć tych operacji.

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Nowy problem w leczeniu migotania przedsionków

Nieregularna praca serca, jaką jest migotanie przedsionków może być czynnikiem spustowym dla udarów na tle zakrzepicy. Z tego powodu niejednokrotnie u takich pacjentów przepisywane są leki rozrzedzające krew. Według najnowszego Kanadyjskiego badania,...

Newsy

Kontuzjowana Serena Williams nie zagra w finale WTA KC w Singapurze

Serena Williams wycofała się z przyszłotygodniowych zawodów WTA KC w Singapurze z powodu kontuzji barku. Amerykanka znajdująca się na drugim miejscu w rankingu światowym, nie grała od dotarcia do półfinału US Open we wrześniu. Miejsce Williams może...