Trwa ładowanie...

Skutki uboczne leków na żołądek

Avatar placeholder
01.12.2022 16:05
Skutki uboczne leków na żołądek
Skutki uboczne leków na żołądek (123RF)

Pacjenci często stosują leki obniżające poziom kwasu w żołądku. Chcą w ten sposób zmniejszyć ryzyko wystąpienia wrzodów na skutek przyjmowania leków przeciwzapalnych. Przeprowadzone badania wykazały jednak, że łączenie tych środków może mieć poważne następstwa dla jelita cienkiego.

spis treści

1. Wpływ leków zobojętniających kwas żołądkowy na jelito cienkie

Naukowcy ustalili, że leki o działaniu zobojętniającym kwas żołądkowy w połączeniu z lekami działającymi przeciwzapalnie mogą negatywnie wpływać na stan jelita cienkiego. Potencjalne szkody w jelicie są jednak trudne do wychwycenia. Ich wykrycie stało się możliwe dzięki zastosowaniu niewielkiej kamery video, którą pacjent może bez problemu połknąć jak tabletkę. John Wallace, jeden z głównych autorów badania, zauważa, że o ile leki chroniące żołądek przed skutkami ubocznymi leków o działaniu przeciwzapalnym są skuteczne w zapobieganiu wrzodom żołądka, wiele wskazuje na to, że środki te powodują przemieszczenie zagrożenia do jelita cienkiego. Tam wrzody mogą być bardziej niebezpieczne i trudniejsze do wyleczenia. Obecnie prowadzone są badania nad zastosowaniem probiotyków w leczeniu niewielkich uszczerbków w jelicie cienkim.

Leki zobojętniające kwas żołądkowy są bezpieczne w stosowaniu, ale w połączeniu ze środkami na zapalenie stawów mogą przyczyniać się do wrzodów w jelicie cienkim. W związku z tym naukowcy opracowują metody leczenia zmian w jelicie za pomocą probiotyków.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.