Trwa ładowanie...

Skutki uboczne leków na żołądek

Pacjenci często stosują leki obniżające poziom kwasu w żołądku. Chcą w ten sposób zmniejszyć ryzyko wystąpienia wrzodów na skutek przyjmowania leków przeciwzapalnych. Przeprowadzone badania wykazały jednak, że łączenie tych środków może mieć poważne następstwa dla jelita cienkiego.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

1. Wpływ leków zobojętniających kwas żołądkowy na jelito cienkie

Naukowcy ustalili, że leki o działaniu zobojętniającym kwas żołądkowy w połączeniu z lekami działającymi przeciwzapalnie mogą negatywnie wpływać na stan jelita cienkiego. Potencjalne szkody w jelicie są jednak trudne do wychwycenia. Ich wykrycie stało się możliwe dzięki zastosowaniu niewielkiej kamery video, którą pacjent może bez problemu połknąć jak tabletkę. John Wallace, jeden z głównych autorów badania, zauważa, że o ile leki chroniące żołądek przed skutkami ubocznymi leków o działaniu przeciwzapalnym są skuteczne w zapobieganiu wrzodom żołądka, wiele wskazuje na to, że środki te powodują przemieszczenie zagrożenia do jelita cienkiego. Tam wrzody mogą być bardziej niebezpieczne i trudniejsze do wyleczenia. Obecnie prowadzone są badania nad zastosowaniem probiotyków w leczeniu niewielkich uszczerbków w jelicie cienkim.

Leki zobojętniające kwas żołądkowy są bezpieczne w stosowaniu, ale w połączeniu ze środkami na zapalenie stawów mogą przyczyniać się do wrzodów w jelicie cienkim. W związku z tym naukowcy opracowują metody leczenia zmian w jelicie za pomocą probiotyków.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.