Trwa ładowanie...

Venoruton Forte – skład, wskazania, działanie i zastosowanie

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 11.12.2023 12:46
Venoruton Forte chroni ściany naczyń krwionośnych, wzmacniając naczynia włosowate.
Venoruton Forte chroni ściany naczyń krwionośnych, wzmacniając naczynia włosowate. (Adobe Stock)

Venoruton Forte jest lekiem, który wpływa na elastyczność naczyń krwionośnych. Jego substancja czynna zapobiega powstawaniu zakrzepów, zmniejsza poziom złego cholesterolu. Pozwala unormować ciśnienie tętnicze krwi. Jakie są wskazania do jego stosowania? Czy pojawiają się jakieś skutki uboczne terapii?

spis treści

1. Co to jest Venoruton Forte?

Venoruton Forte to preparat dostępny bez recepty, który chroni ściany naczyń krwionośnych, wzmacniając naczynia włosowate. W ten sposób zapobiega zawałom serca, chorobom wieńcowym czy udarowi mózgu.

Jaki jest skład Venorutonu Forte? Substancją czynną leku są o-(ß-hydroksyetylo)-rutozydy (O-(beta-hydroxyethyl)-rutosidea (Oxerutins). Jedna tabletka zawiera 500 mg o-(ß-hydroksyetylo)-rutozydów oraz substancje pomocnicze: glikol polietylenowy 6000, magnezu stearynian. Preparat Venoruton Forte 500 mg, opakowanie 60 tabletek, kosztuje około 50 złotych.

2. Wskazania do stosowania Venoruton

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Jakie są wskazania do stosowania Venorutonu? Preparat jest wskazany w:

Przewlekła niewydolność żylna jest zespołem objawów, które są skutkiem długotrwałego poszerzenia naczyń żylnych i związanego z tym wzrostem ciśnienia żylnego. Patologia obejmuje chorobę żylakową (żylaki) oraz zespół pozakrzepowy rozwijający się u osób, które przeszły zakrzepicę żylną.

Hemoroidy to powiększanie się guzków krwawniczych. Ich pojawieniu się towarzyszy krwawienie z odbytu, wypadanie guzków poza odbyt oraz świąd i pieczenie okolicy odbytu.

Hemoroidy zewnętrzne są widoczne jako sinawe guzki w pobliżu odbytu, zaś hemoroidy wewnętrzne wyczuwa się palcem podczas bezpośredniego badania przez odbyt. Venoruton stosuje się także pomocniczo w mikroangiopatiach w przebiegu cukrzycy.

3. W jaki sposób działa Venoruton?

To, że preparat Venoruton Forte sprawdza się w terapii przewlekłej niewydolności żylnej i żylaków odbytu, jest zasługą obecnej w preparacie substancji czynnej. Preparat Venoruton Forte zawiera okserutyny.

To półsyntetyczne, hydroksyetylowe pochodne rutyny (rutyna, inaczej rutozyd, to związek naturalnie występujący w wielu roślinach). Są znane także pod nazwą hydroksyetylorutozydy.

Tabletki Venoruton Forte zmniejszają obrzęki oraz łagodzą objawy związane ze stanami chorobowymi układu krążenia, jak zaburzenie czucia, mrowienie, ból oraz skurcze mięśni. Uczucie ciężkich, spuchniętych oraz bolących nóg stanowi także wskazanie do zażywania leku Venoruton Forte.

4. Dawkowanie i zastosowanie Venorutonu Forte

Venoruton Forte ma postać tabletek. Jest przeznaczony do stosowania doustnego. Jeśli chodzi o dawkowanie, przyjmuje się, że w przewlekłej niewydolności żylnej terapia początkowa wymaga zażywania jednej tabletki (500 mg) 2 razy na dobę przez 2 do 4 tygodni (do momentu ustąpienia objawów),

Następnie leczenie może być kontynuowane jeszcze przez kilka tygodni z zachowaniem dawki początkowej lub z zastosowaniem dawki podtrzymującej 1 tabletka (500 mg) raz na dobę.

Po ustąpieniu objawów leczenie może być przerwane. Jak często można stosować Venoruton? Okazuje się, że terapię można wznowić po ponownym wystąpieniu objawów.

5. Przeciwwskazania i skutki uboczne

Venoruton jest preparatem, który nie może być stosowany przez wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazaniem jest:

  • nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu,
  • ciąża (produkt nie powinien być stosowany u kobiet w I trymestrze ciąży),
  • wiek poniżej 12. roku życia.
  • obrzęki w okolicach kostek spowodowane zaburzeniami czynności serca, wątroby lub nerek nie należy stosować preparatu.

Ze stosowaniem leku Venoruton Forte wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Choć zwykle produkt jest dobrze tolerowany, rzadko lub bardzo rzadko mogą wystąpić: niestrawność, uczucie dyskomfortu w żołądku, ból brzucha, wzdęcia, biegunki, ale także zawroty i bóle głowy, uderzenia gorąca, zmęczenie, znużenie, bóle stawów, reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, nadwrażliwość na światło, łysienie). Możliwe są także reakcje anafilaktyczne, w tym mogący stanowić zagrożenie życia wstrząs anafilaktyczny.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze