Vitreolent - wskazania, przeciwwskazania, sposób użycia, dawkowanie, skutki uboczne
Vitreolent to preparat okulistyczny w postaci kropli do oczu, który redukuje dolegliwości związane ze zmętnieniem ciała szklistego i rozwojem zaćmy starczej. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę. Co warto wiedzieć o Vitreolent?
1. Co to jest Vitreolent?
Vitreolent to preparat w formie kropli do oczu, powszechnie stosowany w okulistyce. Substancją czynną produktu jest jod (jodek potasu), który redukuje zmętnienia ciała szklistego i soczewki.
Zwykle zmętnienie jest pierwszym objawem zaćmy, która powstaje na skutek utleniania grup tiolowych białek rozpuszczalnych, a także produkcji wiązań wewnątrz i pomiędzy cząsteczkami.
Wówczas białka te stają się trudne do usunięcia w sposób naturalny i wywołują charakterystyczne męty na powierzchni oka. Vitreolent za sprawą beztlenowego jodu zmniejsza połączenia białek do grup tiolowych, dzięki czemu redukuje zmętnienie, opóźnia powstawanie zaćmy i chroni przed degeneracją soczewki.
2. Wskazania do stosowania kropli Vitreolent
Istnieją dwa główne wskazania do stosowania preparatu:
- zmętnienie soczewki na skutek zaćmy starczej,
- krwawe wylewy do ciała szklistego.
Powyższe zmiany są obserwowane na skutek zaćmy, wieku, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, a także zmian okołonaczyniowych.
3. Przeciwwskazania
- niedoczynność tarczycy,
- nadczynność tarczycy,
- uczulenie lub nadwrażliwość na substancję czynną,
- uczulenie na którykolwiek składnik preparatu,
- wiek poniżej 12. roku życia.
4. Sposób użycia i dawkowanie kropli Vitreolent
Krople Vitreolent należy stosować zgodnie ze wskazówkami lekarza okulisty, zwykle kuracja trwa do momentu poprawy stanu zdrowia i ustąpienia dolegliwości.
Zazwyczaj pacjenci stosują 1 kroplę od jednego do trzech razy na dobę, w zależności od problemów zdrowotnych. Przed zaaplikowaniem produktu należy dokładnie umyć ręce, a następnie odkręconą buteleczkę trzymać za pomocą palca wskazującego i kciuka.
Kolejnym krokiem jest odchylenie dolnej powieki palcami drugiej ręki, a następnie podanie 1 kropli do worka spojówkowego. Po aplikacji należy zamknąć oko i przez minutę uciskać okolice wewnętrznego kącika oka.
Czynność ta ma na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Należy pamiętać, by każdorazowo przed zakropleniem oczu wyjąć soczewki kontaktowe i zaczekać minimum 15 minut przed ich ponownym założeniem. W przypadku stosowania kilku różnych leków okulistycznych zalecany jest co najmniej 5-10 minutowy odstęp pomiędzy nimi.
5. Skutki uboczne po zastosowaniu Vitreolent
Każdy lek i suplement diety może wywołać działania niepożądane, ale nie występują one u każdej osoby, stosującej preparat. Po użyciu kropli Vitreolent niektórzy obserwują zwiększone wydzielanie łez oraz uczucie piasku pod powiekami.
Zwykle objawy te pojawiają się bezpośrednio po zaaplikowaniu produktu. Szczególnie wrażliwe osoby są narażone na wystąpienie zmian trądzikowych oraz powiększenie tarczycy.
Przyjmowanie kropli może początkowo powodować okresowe zaburzenia widzenia, wówczas należy zrezygnować z prowadzenia pojazdów mechanicznych do czasu powrotu ostrości widzenia.
6. Krople Vitreolent w czasie ciąży i karmienia piersią
Przed zastosowaniem kropli Vitreolent należy skonsultować się z lekarzem i poinformować o byciu w ciąży lub o okresie laktacji. Wówczas specjalista oceni bezpieczeństwo stosowania produktu lub zaproponuje inny specyfik.
Uznaje się, że krople Vitreolent mogą być stosowane przez kobiety w ciąży i matki karmiące piersią, jeżeli jest to konieczne do poprawy stanu zdrowia.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.