Trwa ładowanie...

W tym wieku należy całkowicie odstawić alkohol. Neurolog ostrzega

Avatar placeholder
22.01.2024 12:45
Neurolog mówi, kiedy należy całkowicie odstawić alkohol
Neurolog mówi, kiedy należy całkowicie odstawić alkohol (Getty Images, Facebook)

Regularne spożywanie dużych ilości alkoholu niekorzystnie wpływa na zdrowie i prowadzi do uszkodzenia mózgu. Choć zaleca się ograniczenie mocnych trunków, lekarz wskazuje wiek, w którym lepiej jest całkowicie odstawić alkohol.

spis treści

1. Szkodliwy wpływ alkoholu

Dr Richard Restak przypomina, że alkohol jest neurotoksyczny dla mózgu człowieka i całego układu nerwowego. W zależności od stanu zdrowia i wieku nawet niewielkie ilości mogą mieć poważny wpływ na nasz organizm.

Ponadto alkohol zwiększa ryzyko chorób wątroby i prowadzi do marskości. U osób z nadwagą, cukrzycą, wysokim ciśnieniem krwi lub stężeniem cholesterolu nawet jeden drink może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Regularne sięganie po mocne trunki zwiększa prawdopodobieństwo zawału serca i udaru mózgu. Alkohol wielokrotnie powiązano też z wyższym ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera i demencji.

2. W tym wieku zaleca się abstynencję

Zobacz film: "To one powodują największego kaca"

Zdaniem dr Richarda Restaka, każdy z nas powinien dokładnie zastanowić się nad ograniczeniem alkoholu, ale w pewnym wieku należy całkowicie z niego zrezygnować.

"Spożywanie alkoholu powyżej zalecanych limitów (14 jednostek tygodniowo - jedna jednostka to średnio 10 ml czystego spirytusu), przez dłuższy okres czasu może spowodować zmniejszenie części mózgu odpowiedzialnych za pamięć. A picie więcej niż 28 jednostek tygodniowo może prowadzić do gwałtowniejszego spadku umiejętności myślenia w miarę starzenia się organizmu" - radzi w swojej książce "The Complete Guide to Memory".

Amerykański neurolog jest przekonany, że osoby po 65. roku życia nie powinny sięgać po wysokoprocentowe napoje, gdyż niszczą one pamięć. Całkowita abstynencja w tym wieku zmniejsza ryzyko demencji i innych chorób mózgu.

"Zdecydowanie sugeruję, aby osoby w wieku 65 lat lub starsze całkowicie i trwale wyeliminowały alkohol ze swojej diety" - zauważa specjalista.

3. Nie tylko w trosce o mózg

Za odstawieniem alkoholu w pewnym wieku przemawiają także inne argumenty. Tego typu trunki upośledzają zdolności motoryczne i koordynację, co zwiększa ryzyko wypadków. U osób starszych upadek może mieć tragiczne konsekwencje.

Dr Richard Restak dodaje też, że abstynencja jest szczególnie ważna, jeśli już doświadczasz spadku siły, zaniku mięśni i problemów z równowagą. W takich okolicznościach należy całkowicie wyeliminować czynniki zwiększające ryzyko upadku.

Na koniec neurolog zauważa także, że seniorzy często zażywają leki w związku z problemami zdrowotnymi. Łączenie ich z alkoholem może prowadzić do niebezpiecznych reakcji lub niekorzystnie wpłynąć na działanie przyjmowanych środków.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze