Trwa ładowanie...

Wady wzroku

Wady ostrości wzroku, czyli tzw. wady refrakcji, należą do najczęstszych problemów, z jakimi zwracamy się do okulisty. Nieostre widzenie to wynik niezdolności układu optycznego oka do prawidłowego skupienia promieni świetlnych na siatkówce. Wady wzroku powstają bez względu na wiek. Dotyczą dzieci, młodzieży oraz dorosłych i starszych ludzi.

Zobacz film: "Wady wzroku"


spis treści

1. Układ optyczny oka

Żeby dokładnie zrozumieć przyczyny wad ostrości wzroku musimy zapoznać się z prawidłowo funkcjonującym układem optycznym oka, czyli z tak zwanym okiem miarowym. W takim przypadku promienie świetlne przechodzą kolejno przez rogówkę, komorę przednią oka, soczewkę oraz ciało szkliste. Wszystkie te ośrodki zgodnie ze swoją mocą wyrażaną w dioptriach skupiają wspomniane promienie tak, by mogły być one prawidłowo odebrane przez siatkówkę.

Światło wpada do oka pod różnym kątem, w zależności od odległości obserwowanego przedmiotu – gdy patrzymy „do bliży” moc układu skupiającego musi być większa. Za zmiany mocy skupiającej odpowiedzialna jest soczewka, a w zasadzie układ akomodacyjny związany z soczewką, dzięki któremu zmienia ona swój kształt, a tym samym liczbę dioptrii. Zwiększanie liczby dioptrii soczewki w wyniku nabrania przez nią bardziej wypukłego kształtu pod wpływem skurczu mięśnia rzęskowego nazywamy akomodacją.

Wszystkie wymienione wyżej zjawiska, prawidłowo funkcjonujące, sprawiają, że oko widzi miarowo. Do wad refrakcji dochodzi natomiast, gdy któreś ogniwo przestaje spełniać swoją funkcję. Zmiana przejrzystości ośrodków załamujących światło (zmętnienie rogówki, soczewki), zaburzenia akomodacji, zmiany wymiarów gałki ocznej w stosunku do mocy skupiającej ośrodków załamujących światło - wszystko to może spowodować, że obraz nie skupi się na siatkówce, nie zostanie przez nią odpowiednio odebrany, czyli będziemy mieli do czynienia z wadą ostrości wzroku.

Astygmatyzm - zdjęcia
Astygmatyzm - zdjęcia

Astygmatyzm to jedna z częstszych wad wzroku. Obraz widzenia u osób zmagających się z ta chorobą może...

zobacz galerię
Astygmatyzm - zdjęcia
Astygmatyzm - zdjęcia

Narząd wzroku zbudowany jest z gałki ocznej i elementów dodatkowych oka. Gałka oczna znajduje się w oczodole,...

zobacz galerię

2. Rodzaje wad wzroku

Do wad wzroku zaliczamy:

  • Oko nadwzroczne, inaczej nadwzroczność, dalekowzroczność – powstaje wtedy, gdy oko ma zbyt krótki wymiar przednio-tylny lub za słaby układ łamiący. To znaczy, że widziany obraz nie układa się na siatkówce, tylko poza nią i człowiek widzi niewyraźnie. By wyrównać wadę, stosuje się szkła okularowe skupiające.
  • Oko krótkowzroczne jest wtedy, gdy wymiary przednio-tylne oka są zbyt duże lub siła łamiąca układu optycznego zbyt wielka, a co za tym idzie – obraz powstaje przed siatkówką i przedmioty widziane w oddali nie są wyraźne. By widzieć coś dobrze, trzeba przybliżyć przedmiot do oczu. Wadę regulują szkła rozpraszające światło ze znakiem –.
  • Astygmatyzm oka występuje u osób, u których krzywizna rogówki jest różna i promienie świetlne nie załamują się jednakowo. Obraz jest wtedy niewyraźny. Niezborność łączy się zwykle z nadwzrocznością lub krótkowzrocznością.
  • Daltonizm polegający na złym rozpoznawaniu barwy zielonej i czerwonej. Wada ta może być wrodzona lub nabyta.
  • Starczowzroczność to postępujący ubytek zdolności oka do zmiany swojej mocy. Starczowzroczność to proces naturalnego starzenia się oka i dotyczy wszystkich ludzi, niezależnie czy mieli wcześniej wadę wzroku, czy nie.

Osoby, które zauważyły problem z ostrością wzroku zachęcamy do konsultacji okulistycznej - przy pomocy prostych badań (subiektywna ocena ostrości wzroku, refraktometria automatyczna - „komputerowe badanie ostrości wzroku”), pozwolą sprawnie ocenić czy mamy do czynienia z wadą i pozwolą na ewentualną korekcję, która może znacznie ułatwić życie.

3. Przyczyny i objawy wad wzroku

Ogólnie przyczyną wad wzroku jest niedbanie o swój narząd wzroku, a mianowicie zbyt długie, częste siedzenie przed telewizorem czy komputerem, a także dziedziczenie. Natomiast do astygmatyzmu przyczynia się nieregularnie ukształtowana rogówka. U osób dotkniętych astygmatyzmem obrazy świetlne są ogniskowane w co najmniej dwóch miejscach oka. Prowadzi to do zniekształcenia obrazu. Astygmatyzm może nasilać się z wiekiem, gdy w strukturze oka zachodzą różne zmiany.

W astygmatyzmie, głównym objawem choroby jest dyskomfort widzenia przy mniejszej wadzie do znacznego zmniejszenia ostrości wzroku, a także zniekształcania obrazu podobnego jak „w krzywym lustrze”. Astygmatyzm zniekształca lub zamazuje widzenie zarówno obiektów znajdujących się blisko, jak i daleko. Wada ta może również powodować częste bóle głowy, pieczenie i przemęczenie oczu. Jeśli zaś chodzi o presbiopię, zaczyna się ona już około 10 roku życia, lecz większość ludzi nie zauważa tego zjawiska przed upływem 40 roku życia. Osoby dotknięte presbiopią wyraźnie widzą przedmioty znajdujące się blisko, ale te odległe wydają się im zamazane. Przyczyna leży w zbyt długim oku - obraz zostaje ogniskowany nie na siatkówce, ale przed nią.

Jeśli krótkowidz chce dokładnie zobaczyć przedmiot, przysuwa go blisko oczu. Kiedy patrzy w dal, widzenie jest nieostre, a jego oko nie może wyrównać tego akomodacją, jak ma to miejsce u dalekowidza.

4. Zapobieganie i leczenie wad wzroku

Korygowanie wad wzroku odbywa się dzięki odpowiednio dobranym szkłom okularowych. Wskazuje je okulista, ustala również odległość źrenic, ponieważ linia patrzenia musi przechodzić przez oś optyczną szkła okularowego. Można też zastosować szkła kontaktowe, jednak ich tolerancja jest różna. Mogą one wywoływać podrażnienie oka. Aby korzystać z soczewek, trzeba nauczyć się, jak prawidłowo zakładać soczewki, zdejmować je i prawidłowo przechowywać. Wady wzroku można leczyć również operacyjnie na rogówce, za pomocą lasera. Stosowane są 2 metody laserowej korekcji wad wzroku – metoda LASIK i LASEK. Obciążone są one pewnymi skutkami ubocznymi oraz istnieją pewne przeciwwskazania do ich wykonania.

Następny artykuł: Badanie wzroku

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.