Wapno na alergie i na przeziębienie. Czy faktycznie jest skuteczne?
Wapno (calcium) to jeden z częściej stosowanych środków na uczulenie. Niektórzy polecają również wapno na przeziębienie. Czy naprawdę działa?
1. Wapno na alergię
Alergolodzy wątpią w skuteczność wapnia w leczeniu objawów alergii. Mimo to wiele osób stosuje je na własną rękę. Jest tanie i łatwo dostępne. Najczęściej nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, i – co ciekawe – często pomaga zmniejszyć wysypkę czy łzawienie oczu.
Szczególnie często poleca się wapno dla dzieci. U najmłodszych objawy alergii mogą być szczególnie uciążliwe. Świąd powoduje dyskomfort, a zmiany na skórze nie wyglądają dobrze. By wyeliminować te objawy wielu rodziców decyduje się sięgnąć po wapno w syropie. Producent zapewnia, że można je podawać dzieciom od 4. roku życia, ale trzeba pamiętać, że w dużych dawkach może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe (zaparcia). Warto też zwrócić uwagę na skład preparatu z wapnem. Wiele z nich zawiera cukier, sztuczne substancje słodzące oraz barwniki. Niektóre z nich wykazują właściwości uczulające i mogą wywołać reakcję uczuleniową.
2. Wapno dla alergików – czy jest bezpieczne?
Skąd teoria, że wapno pomaga leczyć alergię? Tak sugerowały badania przeprowadzone kilkanaście lat temu, które obecnie nie znajdują potwierdzenia w przeprowadzanych analizach. Sugerowano, że wystąpienie objawów alergii ma związek z niedoborem jonów wapnia, stąd potrzeba ich suplementacji.
Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierownictwem immunologa dr hab. n. med. Wojciecha Feleszko dowiedli nawet, że tak chętnie wybierane wapno na uczulenie może wręcz zaszkodzić, jeśli jest przyjmowane razem z lekiem przeciwalergicznym. Tego rodzaju preparaty, m.in. leki kortykosteroidowe, mają za zadanie blokować widzialnie histaminy, która odpowiada za reakcję alergiczną. Jeśli zażyjemy je razem z wapnem, osłabimy działanie leków, a tym samym nie pozbędziemy się objawów alergii.
3. Wapno na przeziębienie
Niektórzy polecają również wapno na katar. Podane w momencie pojawienia się pierwszych oznak przeziębienia, ma on złagodzić jego przebieg. Dostępne są nawet preparaty z witaminą C, które mają wspomóc terapię. Niestety, i ta teoria nie znajduje potwierdzenia w świecie nauki. Badania potwierdzają nawet, że wapno na przeziębienie może utrudniać odkrztuszanie. W takiej sytuacji gęsta wydzielina zalega w drogach oddechowych, co daje bakteriom idealne środowisko do rozwoju.
W aptekach można kupić wapno musujące, w formie syropu lub tabletek. Kosztuje ok. 8 zł. Przyjęła się jego potoczna nazwa, która wprowadza nieco zamieszania. Wapno stosuje się w budownictwie, a wapń – i to jego związki obecne są w suplementach diety – jest cennym składnikiem tkanki kostnej. Bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, zapobiega kurczliwości mięśni i zapewnia prawidłowe przewodnictwo nerwowe. Jest zalecane w przypadku niedoboru tego pierwiastka w organizmie. Niektórzy polecają również jego stosowanie w leczeniu osteoporozy.
Tak chętnie stosowane wapno do picia budzi kontrowersje. Niektórzy wierzą w jego działanie, inni nawet nie myślą o tym, by za jego pomocą łagodzić objawy uczulenia.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.