Trwa ładowanie...

Wątroba może poważnie ucierpieć. Uważaj na tę odmianę herbaty

 Katarzyna Prus
23.08.2023 11:28
Herbata może zaszkodzić wątrobie. Jedna odmiana pod lupą naukowców
Herbata może zaszkodzić wątrobie. Jedna odmiana pod lupą naukowców (Getty Images)

Choć zielona herbata jest niezwykle korzystna dla zdrowia, potrafi też zaszkodzić. Ucierpieć może wątroba, w dodatku bardzo poważnie. Na co uważać i kiedy lepiej zrezygnować z picia tego popularnego naparu?

spis treści

1. Zielona herbata może szkodzić wątrobie

Zielona herbata jest od wieków ceniona za swoje zdrowotne właściwości, głównie dzięki bogatej zawartości katechin, cennych substancji należących do grupy polifenoli.

Mają działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Usuwają z organizmu metale ciężkie oraz hamują procesy starzenia. Ich regularne spożywanie obniża ryzyko zachorowalności na choroby układu sercowo-naczyniowego.

Działają przeciwzakrzepowo, więc polecane są osobom zmagającym się z miażdżycą i nadciśnieniem.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Zielona herbata może zaszkodzić
Zielona herbata może zaszkodzić (Getty Images)

Ponadto, picie zielonej herbaty wspomaga metabolizm, dzięki czemu może pomóc w kontrolowaniu wagi. Wspomaga też profilaktykę nowotworów (m.in. raka piersi, prostaty i jelita grubego).

Jest też jednak druga strona medalu. Jak pokazują badania opublikowane niedawno na łamach "GastroHep", picie zielonej herbaty może mieć negatywny wpływ na wątrobę.

Naukowcy z izraelskiego Clalit Health Service i Kaplan Medical Center odkryli, że toksyny botaniczne zawarte w herbacie mogą powodować reakcję metaboliczną i u niektórych osób prowadzić do zapalenia wątroby.

2. Zapalenie i niewydolność wątroby

Zielona herbata może również powodować uszkodzenie wątroby wywołane ziołami (ang. herb-induced liver injury, HILI), co jest rzadkim, ale potencjalnie poważnym problemem. Dotychczas udokumentowano jedynie 100 przypadków, że HILI może prowadzić do ostrej niewydolności wątroby lub jej uszkodzenia.

Zidentyfikowanie bezpośredniego związku między piciem zielonej herbaty a niewydolnością wątroby może być jednak trudne. Nie jest do końca jasne, które składniki herbaty są odpowiedzialne za uszkodzenie wątroby. Natomiast łączenie jej z innymi lekami i ziołami może u niektórych osób prowadzić do ciężkiej choroby wątroby.

Autorzy badania wskazują, że osoby, które piją zieloną herbatę powinny mieć świadomość potencjalnych zagrożeń. Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy (m.in. ból brzucha, zażółcenie skóry lub oczu, ciemny mocz), należy ją odstawić i skonsutować się z lekarzem.

Kluczowy jest też umiar. Zieloną herbatę najlepiej pić w rozsądncyh ilościach ok. 2-3 filiżanek dziennie. Jeśli przyjmujemy na stałe leki, warto to skonsultować z lekarzem pod kątem potencjalnych interakcji.

Prof. Stephen Malnick, główny autor badania, zwraca uwagę, że pijąc zieloną herbatę powinno się wybierać tę wysokiej jakości i ze sprawdzonych źródeł, bo niektóre mieszanki mogą zawierać niewielkie ilości metali ciężkich.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze