Trwa ładowanie...

Wczesny objaw demencji. Zauważysz pod prysznicem

Avatar placeholder
Dominika Najda 23.12.2023 09:57
Wczesny objaw demencji, na który mało osób zwraca uwagę. Zauważysz go podczas brania prysznica
Wczesny objaw demencji, na który mało osób zwraca uwagę. Zauważysz go podczas brania prysznica (Getty Images)

Objawy demencji mogą się różnić w zależności od osoby, ale do najlepiej znanych należy stopniowa utrata pamięci oraz dezorientacja. Istnieje również pewien niepozorny symptom, który zauważysz podczas brania prysznica.

spis treści

1. Objawy demencji

Chociaż nie ma leku na demencję, to wczesna diagnoza może znacznie poprawić jakość życia pacjenta oraz spowolnić rozwój choroby. W Polsce jest około 400 tys. osób chorych na demencję, a w przyszłości liczba ta ma wzrosnąć.

Warto pamiętać, że demencja nie jest jedynie problemem z pamięcią, który pojawia się wraz z wiekiem, ale chorobą zwyrodnieniową mózgu. Najczęstszą jej postacią jest choroba Alzheimera, która stanowi aż 65 proc. przypadków.

Zobacz film: "Rak jelita grubego. Historia Doroty"

Demencja może objawiać się na wiele sposobów. Oprócz utraty pamięci pojawiają się wahania nastroju, chorzy doświadczają trudności w wykonywaniu codziennych zadań. Dochodzi też do zaburzeń mowy.

2. Problemy z węchem

Analizy przeprowadzone na Uniwersytecie w Chicago wykazały, że znaczne pogorszenie węchu może być wczesnym objawem demencji. Sygnał z łatwością można zauważyć podczas brania prysznica.

W badaniu naukowcy przeanalizowali zmysł węchu u 515 starszych osób. Celem było opracowanie testów węchu, które mogą być przydatne w identyfikowaniu potencjalnych sygnałów ostrzegawczych.

Zmniejszona zdolność wyczuwania zapachu szamponu do włosów lub żelu pod prysznic może oznaczać, że już rozpoczęły się procesy neurodegeneracyjne w mózgu. Dzieje się tak dlatego, że mózg odgrywa kluczową rolę w rozpoznawaniu zapachów.

- Udało nam się wykazać, że objętość i kształt istoty szarej w obszarach mózgu związanych z węchem i pamięcią u osób z szybkim pogorszeniem węchu były mniejsze w porównaniu do osób, które miały mniej poważne pogorszenie węchu - podsumował jeden z autorów badania, Jayant M. Pinto profesor chirurgii na Uniwersytecie w Chicago.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze