Trwa ładowanie...

Węgiel aktywny – zastosowanie w medycynie, przeciwwskazania, skutki uboczne, domowa pięlegancja

Węgiel aktywny jest znanym i skutecznym środkiem na biegunkę i zatrucia.
Węgiel aktywny jest znanym i skutecznym środkiem na biegunkę i zatrucia.

Węgiel aktywny to inaczej węgiel leczniczy lub węgiel aktywowany. Większości znany jest jako środek wykorzystywany do złagodzenia objawów np. biegunek. Jednak pomoc przy tego typu dolegliwościach to nie jedyne zastosowanie węgla aktywnego. Dowiedz się więcej na temat jego właściwości i sposobów wykorzystywania – nie tylko w medycynie.

spis treści

1. Co to jest węgiel aktywny?

Węgiel aktywny (leczniczy) jest wytwarzany z miazgi drzewnej, w temperaturze 900°C, po czym aktywowany działaniem silnych kwasów lub pary wodnej, aby uzyskać maksymalną powierzchnię adsorpcyjną.

Powierzchnia jednego grama węgla może mieć 1000 m² lub większą. Najczęściej występuje w postaci czarnych tabletek.

Zobacz film: "Jak pozbyć się biegunki?"

Jest to substancja, która w głównej mierze składa się z węgla pierwiastkowego. Jego cechą charakterystyczną jest przede wszystkim duża powierzchnia wchłaniająca, a także właściwości adsorpcyjne.

Działa adsorbująco na różne związki chemiczne, między innymi na metale ciężkie. Właściwości węgla aktywnego znane są od setek lat – doceniał je już Hipokrates, starożytny lekarz, nazywany dziś „ojcem medycyny”

Węgiel aktywny to substancja, która nie jest toksyczna. Jest też tani w produkcji. Czarne tabletki węgla aktywnego można wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Używany jest od setek lat. Hipokrates zalecał stosować go na zakażone rany, by szybciej się goiły. W trakcie I wojny światowej węgiel aktywowany był wykorzystywany w maskach gazowych, aby uchronić żołnierzy przed zatruciem spowodowanym czynnikami chemicznymi. Używano go także do uzdatniania wody. A obecnie? Najpopularniejsze zastosowanie to leczenie zatrucia pokarmowego.

Pomaga też na wzdęcia. Ale możemy także wykorzystać węgiel do czyszczenia zębów. Świetnie się sprawdzi jako składnik maseczek na cerę trądzikową. Jest niezwykle silnym środkiem wspomagającym oczyszczanie organizmu. Można go podawać doustnie, stosować na skórę w okładach i jako zasypkę.

Działa osuszająco na bakterie i wydzieliny. Do dziś zabiegi takie są stosowane przez Aborygenów w Australii, plemiona afrykańskie.

Z dobrodziejstw węgla leczniczego korzystają także Indianie w Ameryce Północnej i Południowej, a także Eskimosi żyjący na Grenlandii (oni jednak nie pozyskują węgla z drzewa, ale ze spalonych kości zwierzęcych - to drugi sposób pozyskania tego surowca).

Aborygeni i Afrykanie znaleźli dla węgla również inne zastosowania, m.in. okłady z węgla leczniczego, które mają za zadanie wyciągać trucizny z ran zadanych przez pająki, skorpiony, wściekłe zwierzęta czy jadowite węże.

Indianie węglem aktywnym leczą reakcję alergiczną na trujący bluszcz.

Węgiel aktywny - właściwości i zastosowanie
Węgiel aktywny - właściwości i zastosowanie [6 zdjęć]

Używany jest od setek lat. Hipokrates zalecał stosować go na zakażone rany, by szybciej się goiły. W

zobacz galerię

2. Zastosowanie węgla w medycynie

Substancja ta znana jest przede wszystkim jako dobra metoda na zwalczanie biegunki. Węgiel wychwytuje i wiąże cząstki materii, gazów i substancji chemicznych, dzięki czemu te szkodliwe wydalane są razem z nim z organizmu. Naukowcy wykazali, że węgiel uniemożliwia wchłanianie w przewodzie pokarmowym pestycydów, toksyn (ołowiu, rtęci), ale też niektórych leków, np. paracetamolu, kwasu acetylosalicylowego, morfiny.

Następnie są one wiązane i wraz z węglem aktywnym wydalane z organizmu. Ponadto osłania on też błonę śluzową przewodu pokarmowego.

Substancja ta uniemożliwia też wchłanianie leków, takich jak np. paracetamol.

Dzięki temu jest on stosowany w zatruciach takimi lekami, jest więc zalecany w pomocniczym leczeniu przedawkowania medykamentów.

W tym przypadku skuteczność węgla aktywnego jest największa po dosyć szybkim podaniu, czyli do godziny po zażyciu zbyt dużej dawki lekarstw.

Jak się okazuje, węgiel z odrobiną wody i skrobi kukurydzianej jest pomocny w leczeniu użądleń pszczół. Pomaga na ukąszenia węża czy pająków. Ale skuteczny jest także w przypadku meszek czy komarów. Łagodzi ból i zmniejsza swędzenie. Wystarczy rozgnieść tabletkę i wymieszać z wodą. Taką papkę kładziemy na gazę i przykładamy w chore miejsce.

Węgiel aktywny nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Wydalany jest wraz z kałem.

3. Ile kosztuje aktywny węgiel?

Węgiel aktywny można dostać w każdej aptece, w postaci kapsułek z proszkiem lub tabletek. Cena węgla aktywnego wynosi od 5-10 złotych.

Jest on więc nie tylko naturalny, bezpieczny i wszechstronny, ale także niedrogi. Możemy znaleźć go w gotowych produktach kosmetycznych, zalecanych na trądzik i ogólnie do pielęgnacji skóry (maseczki, peelingi i mydła).

Rzadziej możemy go znaleźć w pastach do zębów i szamponach do włosów.

4. Węgiel aktywny a zjedzenie pleśni

Jeśli w naszym organizmie znajdzie się jakiś nieprawidłowy produkt lub patogen, nasze wrodzone mechanizmy obronne, jak biegunka czy wymioty powodują szybsze usunięcie tego pożywienia.

Jeśli jednorazowo dorosła osoba zje pożywienie z małą domieszką pleśni, nie powinna odczuwać większych dolegliwości zdrowotnych.

Poza lekkostrawną dietą, zawierającą dużo błonnika (jak gotowana marchewka lub ryż), która sprzyjać będzie łatwiejszemu pozbyciu się pleśni, można zażyć doraźnie dwie tabletki węgla aktywnego, który jest dostępny bez recepty w każdej aptece.

Środek ten powoduje wchłanianie niepożądanych substancji i umożliwia szybsze ich wydalanie z układu pokarmowego.

5. Przeciwwskazania

Niestety nie wszyscy mogą zażywać węgiel aktywny. Nie mogą go przyjmować osoby cierpiące na:

  • rozstrój żołądka,
  • wrzodziejące zapalenie okrężnicy czy ostry ból brzucha.

Przeciwwskazanie do podanie węgla aktywnego to również:

Węgla aktywnego nie można podawać niemowlętom. Jeśli chodzi o kobiety w ciąży i karmiące piersią, brak jest danych, które potwierdzałyby bezpieczeństwo zażywania tej substancji w tym czasie. Przed jego przyjęciem trzeba skonsultować się z lekarzem.

6. Skutki uboczne przyjmowania węgla aktywnego

Niekiedy węgiel aktywny wywołuje działania niepożądane. Skutki uboczne przyjmowania węgla aktywnego to:

  • zaparcia,
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe, aspirację do płuc – przede wszystkim, gdy po podaniu substancji nastąpił wymioty.

Węgiel aktywny barwi stolec na czarny kolor.

Zobacz także:

7. Zastosowania aktywnego węgla

Węgiel aktywny ma też wiele innych zastosowań. Wykorzystuje się go między innymi w kosmetyce. Pomaga walczyć z trądzikiem.

Inne zastosowania węgla aktywnego: usuwa przebarwienia na zębach, zmniejsza swędzenie skóry i ból po ukąszeniu przez niektóre owady, jak np. pszczoły czy meszki, maski ochronne przed czynnikami chemicznymi, usuwa ślady zanieczyszczeń podczas uzdatniania wody.

Węgla nie należy popijać herbatą, ponieważ zmniejsza jego skuteczność. Pamiętajmy, by węgla nie przyjmować w trakcie, przed ani bezpośrednio po posiłkach. Należy też zwrócić uwagę na to, że neutralizuje działanie innych leków, np. aspiryny. Środki leczniczne należy więc łykać co najmniej 2 godziny przed zażyciem lub po zastosowaniu węgla leczniczego. Produkt nie jest polecany osobom, które mają skłonności do zaparć. Lek może też powodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, szczególnie u dzieci.

8. Domowa pięlęgnacja

Węgiel aktywny można wykorzystać samodzielnie w domowych warunkach, tworząc skuteczne i bezpieczne kosmetyki do pielęgnacji ciała.

Do przygotowania takich kosmetyków najlepiej będzie zakupić węgiel w kapsułkach, po czym ponacinać je i wysypać z nich proszek. Z węglem w tabletach może być nieco trudniej - by uzyskać proszek musielibyśmy je dobrze rozgnieść za pomocą moździerza lub rozdrobnić blenderem.

Przed przystąpieniem do zabiegów pielęgnujących z zastosowaniem węgla aktywnego musimy przygotować się na to, że pobrudzimy otoczenie na czarno. Nie powinno nas to jednak zniechęcać, gdyż węgiel ten bardzo łatwo zmywa się z większości powierzchni.

8.1. Domowy wybielacz zębów

Węgiel aktywny jest wykorzystywany również jako domowy wybielacz zębów, gdyż nie narusza ich szkliwa. Pełni rolę pochłaniacza zanieczyszczeń na szkliwie, głównie te, które powstałe w wyniku spożycia herbaty, kawy lub czerwonego wina.

Efekty tego wybielania powinny być widoczne już po pierwszym zabiegu.

Aby stworzyć własną wybielającą pastę do zębów, 3 tabletki lub kapsułki węgla mieszamy z łyżeczką oleju kokosowego. Dzięki dodaniu oleju do pasta jest bardziej smarowna, zyskuje także dodatkowe właściwości antseptyczne i wybielające.

Powstałą w ten sposób papką dokładnie szczotkujemy zęby przez 2-3 minuty, 3 razy w tygodniu, tak długo aż osiągniemy pożądany efekt wybielenia. Następnie podtrzymujemy go, nakładając pastę raz w tygodniu.

8.2. Węgiel aktywny na włosy, skórę i paznokcie

Węgiel leczniczy działa oczyszczająco na włosy i skórę głowy. Polecany jest w szczególności osobom z nadmiernie przetłuszczającymi się włosami. Usuwa z nich zanieczyszczenia i sebum nadając im dodatkowej objętości, sypkości i świeżości.

Może sprawdzić się również w walce z łupieżem, jako produkt wspierający jego leczenie.

Możemy stworzyć samodzielnie domowy peeling do ciała. Potrzebna będzie nam oliwa z oliwek, łyżeczka miodu i oczywiście węgiel aktywny. 10 porcji tego proszku mieszamy dokładnie z czterema łyżeczkami oliwy z oliwek i miodem.

Otrzymany w ten sposób peeling oczyści naszą skórę z zanieczyszczeń, zetrze martwy naskórek i wyrówna jej koloryt. Specyfiku tego powinniśmy używać jeden raz w tygodniu podczas korzystania z prysznica.

Aby uzyskać domowy środek na przetłuszczające się włosy, możemy dodać do szamponu proszek uzyskany z jednej kapsułki lub tabletki węgla aktywnego. Taką mieszanką powinniśmy myć włosy 2 razy w tygodniu. Wtedy będą one czyste, uniesione u nasady i świeże. Węgiel może je jednak wysuszać.

8.3. Węgiel aktywny na trądzik

Mało kto wie, że węgiel aktywowany może pomóc w walce ze zmianami trądzikowymi. Z jego pomocą można przygotować oczyszczającą maseczkę węglową.

Należy w tym celu rozgnieść tabletkę i z żelem aloesowym, jedną łyżeczką zwykłej wody lub wody różanej. Następnie dodać do tego pięć kropli olejku z drzewa herbacianego i szczyptę soli morskiej. Dokładnie wymieszać, nałożyć na skórę i pozostawić do wyschnięcia, a następnie spłukać. W kosmetyce stosowane są również mydła z węglem aktywnym. Oczyszczają pory, usuwają makijaż i likwiduje nadmiar sebum.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze