Weź waciki i schowaj pod koszem. Rybiki wyniosą się z twojej łazienki
Mają srebrne ciało wielkości ok. 10 mm i są bardzo szybkie. Najchętniej wybierają sobie wilgotne miejsca jak łazienka i najczęściej grasują w niej nocą. Niełatwo się ich pozbyć i wśród wielu osób budzą też dreszcz obrzydzenia.
1. Rybiki. Uciążliwe szkodniki w domu
Rybik (Lepisma saccharina) to owad, który pochodzi z tropików, ale zasiedlił się również w Europie. Z uwagi na upodobanie do miejsc ciepłych i wilgotnych, na miejsce bytowania chętnie wybiera nasze łazienki lub kuchnie.
Można go znaleźć w szafkach, pod wanną czy w okolicach zlewu i rur. Osiedlają się również w spiżarni i szafkach z jedzeniem, gdzie przechowujemy mąkę czy cukier. Rozwijają się wyłącznie w temperaturze powyżej 17 stopni Celsjusza, szczególnie lubią miejsca słabo wentylowane.
Owady te osiągają długość około 7-10 mm i mają ciało pokryte srebrzystym, chitynowym pancerzem. Rybiki nie lubią światła i żerują głównie nocą, dlatego czasami trudno się zorientować, że mamy w domu lokatorów na gapę. Nie gryzą i nie przenoszą żadnych chorób, nie są więc zagrożeniem dla zdrowia człowieka, jak np. pluskwy.
Ponieważ jednak odżywiają się skrobią czy celulozą, mogą zjadać tapety na ścianach, zwłaszcza jeśli mocowane były przy użyciu kleju organicznego. Lubią też stare książki i dokumenty czy resztki jedzenia pozostawione w kuchni. Niszczą meble i dywany, żywią się także lnem, jedwabiem i bawełną, co więcej, ich odchody zostawiają plamy o żółtym zabarwieniu.
2. Domowe sposoby na pozbycie się rybików
By utrudnić rybikom osiedlenie się w domu, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim bardzo ważne jest wietrzenie pomieszczeń czy stosowanie w nich wentylacji. Nie wieszajmy wilgotnych ręczników w łazience i uchylajmy drzwi po kąpieli. W ten sposób można też zminimalizować ryzyko rozwoju pleśni, a ta, w odróżnieniu od rybików, jest bardzo szkodliwa. Dodatkowo, nie zabijajmy pająków, bo to naturalni wrogowie rybików.
Szkodniki te odstraszają określone zapachy - w tym wrotyczu i rozmarynu, ogórka, cytrusów, cynamonu czy lawendy. Z pomocą mogą więc przyjść naturalne olejki eteryczne. Wystarczy skropić bawełniany płatek kosmetyczny, a następnie umieścić go w pobliżu pralki, pod wanną czy za koszem do prania.
Olejki można dodać również do ciepłej wody i takim roztworem umyć płytki podłogowe, a także przetrzeć szafki, umywalki czy glazurę na ścianach w łazience. Niektórzy stosują również ocet, którego roztwór przelewają do butelki z atomizerem, a następnie spryskują trudno dostępne zakamarki w domu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.