Trwa ładowanie...

Węzły chłonne szyjne – infekcje, reakcje na leki, nowotwory

Avatar placeholder
01.04.2021 13:08
Węzły chłonne szyjne – infekcje, reakcje na leki, nowotwory
Węzły chłonne szyjne – infekcje, reakcje na leki, nowotwory (123RF)

Węzły chłonne szyjne powiększają się podczas choroby. Powiększone węzły chłonne mogą być objawem różnych schorzeń, poczynając od infekcji, po znacznie poważniejsze dolegliwości, jak na przykład nowotwory.

spis treści

1. Infekcje przyczyną powiększonych węzłów chłonnych

Powiększone węzły chłonne szyjne mogą wskazywać na infekcje. Objaw ten oznacza, że w naszym organizmie mnożą się limfocyty i makrofagi, które próbują zwalczyć przyczynę choroby. Węzły chłonne nie znajdują się jedynie na szyi, ale również pod pachami, pod żuchwą i w pachwinach. Zadaniem węzłów chłonnych szyjnych jest zbieranie limfy, czyli chłonki, która spływa z różnych obszarów ciała. Gdy limfa znajdzie bakterie, wstrzymuje przepływ. Organizm jest informowany o zagrożeniu i włącza reakcję obronną – limfocyty i makrofagi mnożą się, aby pokonać szkodliwą bakterię. W rezultacie węzły chłonne szyjne powiększają się.

Do infekcji wirusowych, które mogą prowadzić do powiększenia węzłów chłonnych szyjnych, zaliczamy różyczkę, odrę, ospę wietrzną, wirusowe zapalenie wątroby, rumień nagły, cytomegalia. Do infekcji bakteryjnych zaliczamy czyrak, salmonelle, anginę, gruźlicę, zapalenie migdałków, bakteryjne zapalenie gardła, zapalenie ucha, a także kiłę. Jedną z przyczyn powiększonych węzłów chłonnych szyjnych mogą być także choroby przyzębia, na przykład nieleczona próchnica.

Zobacz film: "Białaczka"
Powiększone węzły chłonne szyjne mogą wskazywać na infekcje
Powiększone węzły chłonne szyjne mogą wskazywać na infekcje

2. Wpływ działania leków na węzły chłonne

Powiększone węzły chłonne szyjne mogą być nie tylko objawem infekcji toczącej się w organizmie, ale również niepożądaną reakcją na przyjmowane leki. Taka reakcja może się pojawić przy przyjmowaniu leków przeciwpadaczkowych, w trakcie terapii dny moczanowej, jak również na antybiotyki z grupy sulfonamidów. Powiększone węzły chłonne szyjne można także zaobserwować po szczepieniu ochronnym, na przykład na takie choroby jak odra, ospa, gruźlica czy różyczka.

3. Nowotwory szyjnego węzła chlonnego

Węzły chłonne szyjne mogą być objawem nie tylko zwykłej infekcji czy reakcji po przyjmowaniu leków, ale także bardzo poważnych schorzeń, jak na przykład nowotwory. Obrzęk węzłów chłonnych szyjnych może pojawić się przy białaczce, chłoniaku czy też szpiczaku. Towarzyszącymi objawami jest w powyższych przypadkach również utrata wagi, gorączka, nocne poty i inne dolegliwości bólowe.

Zobacz też

4. Kiedy niezbędna jest wizyta u lekarza?

Z wizytą u lekarza nie powinniśmy zwlekać, jeżeli węzły chłonne szyjne są znacznie powiększone, są twarde, mają zbitą strukturę i zrastają się z pobliskimi tkankami, a objawy utrzymują się od kilku tygodni. Tego rodzaju objawy mogą świadczyć o nowotworze węzłów chłonnych szyjnych. Wówczas nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Węzły chłonne szyjne, które są bolesne przy dotykaniu, są miękkie i można je przesuwać względem skóry, są najczęściej objawem infekcji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze