Trwa ładowanie...

Wiele Polek je przyjmuje. Zwiększają ryzyko depresji nawet o 130 proc.

 Karolina Rozmus
14.06.2023 13:04
Doustna antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko rozwoju depresji
Doustna antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko rozwoju depresji (Pixabay)

Aż 16 proc. Polek sięga po antykoncepcję hormonalną. Tymczasem nowe badania ujawniają, że popularne tabletki zwiększają ryzyko depresji. Ryzyko jest największe w jednej grupie populacyjnej.

spis treści

1. Doustna antykoncepcja hormonalna grozi depresją?

Na łamach "Epidemiology and Psychiatric Sciences" ukazało się badanie obejmujące ponad 264 000 kobiet z brytyjskiej bazy danych Biobank stosujących złożone preparaty antykoncepcyjne zawierające estrogen i progestagen. Badacze wyszli od pochodzących z 2003 roku wniosków wyciągniętych na podstawie dowodów klinicznych sugerujących, że doustna antykoncepcja hormonalna może wpływać na nastrój.

Doustna antykoncepcja hormonalna powiązana z zaburzeniami nastroju
Doustna antykoncepcja hormonalna powiązana z zaburzeniami nastroju (Pixabay)
Zobacz film: "Skuteczność metod antykoncepcyjnych według Pearla"

Na podstawie analiz badacze postawili tezę – stosowanie tej metody antykoncepcji wpływa istotnie na zwiększenie ryzyka depresji. Najbardziej newralgiczne okazały się pierwsze dwa lata zażywania pigułek, przy czym największe ryzyko dotyczyło kobiet w wieku nastoletnim.

W ich przypadku ryzyko rozwoju depresji naukowcy oszacowali na 130 proc., a co więcej, to ryzyko utrzymywało się nawet po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji hormonalnej. Takiego skutku nie obserwowano u dorosłych kobiet.

- Silny wpływ tabletek antykoncepcyjnych na nastolatki można przypisać zmianom hormonalnym spowodowanym okresem dojrzewania – mówi cytowana przez NY Post Therese Johansson z Wydziału Immunologii, Genetyki i Patologii Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji.

2. Nie ma powodu do obaw. Jest jeden warunek

Naukowcy zwracają uwagę, że na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się kilka badań wskazujących na korelację między pigułkami antykoncepcyjnymi a zaburzeniami nastroju. Kilka duńskich i szwedzkich badań dowiodło wyższe ryzyko depresji w przypadku wszystkich rodzajów antykoncepcji hormonalnej w każdej grupie wiekowej z największym ryzykiem u nastolatek czy związek między stosowaniem hormonalnej antykoncepcji a zażywaniem jakiegokolwiek rodzaju leku psychotropowego w grupie pacjentek w okresie dojrzewania.

Autorzy najnowszych doniesień zwracają jednak uwagę, że hormonalna antykoncepcja doustna wciąż jest bardzo dobrym środkiem zapobiegania ciąży.

"Należy podkreślić, że większość kobiet dobrze toleruje doustne środki antykoncepcyjne (OC) bez odczuwania negatywnych skutków związanych z nastrojem, co czyni je świetną opcją dla wielu. Uzasadnione jest jednak edukowanie użytkowniczek doustnych środków antykoncepcyjnych, badania przesiewowe w kierunku depresji, informowanie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej o związku OC-depresja oraz prowadzenie dalszych badań w celu ustalenia przyczyny depresji wywołanej hormonalną antykoncepcją" – uzasadniają badacze we wnioskach.

Dodają, że zarówno lekarze jak i pacjenci powinni być świadomi tego ryzyka, a przed przepisaniem recepty medycy powinni "przeprowadzić zindywidualizowaną ocenę ryzyka i korzyści".

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze