Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Wielokrotne przecięcia kory mózgu - charakterystyka i przebieg operacji

Avatar placeholder
15.07.2021 16:32
Wielokrotne przecięcia kory mózgu
Wielokrotne przecięcia kory mózgu

Wielokrotne przecięcia kory mózgu (multiple subpial transection, MST) to stosunkowo nowa metoda leczenia padaczki, która może być stosowana w przypadku, gdy napady rozpoczynają się w takim rejonie mózgu, którego nie można usunąć. Metoda ta opiera się na fakcie, że normalne impulsy elektryczne w mózgu poruszają się w górę i w dół, impulsy napadowe zaś poziomo. MST zatrzymuje impulsy napadowe poprzez przecięcie poziomych włókien nerwowych w zewnętrznej warstwie mózgu, oszczędzając funkcje życiowe, koncentrujące się w głębszych warstwach tkanki mózgowej.

spis treści

1. Charakterystyka zabiegu wielokrotnego przecięcia kory mózgu

Większość osób z padaczką kontroluje chorobę za pomocą leków, jednak 20% chorych nie odczuwa po nich poprawy. Dlatego czasami lekarze zalecają usunięcie tej części mózgu, w której znajduje się ognisko padaczki. MST może być więc szansą dla osób, u których leki zawodzą, a ognisko jest w takim miejscu, że nie można go usunąć. Musi jednak istnieć szansa, że operacja przyniesie efekty. Zabieg może być przeprowadzony razem z resekcją mózgu. MST jest przydatne w leczeniu zespołu Landaua-Kleffnera.

Pacjenci przed zabiegiem poddawani są szczegółowej ocenie – monitorowane są ich napady, wykonuje się elektroencefalografię (EEG), rezonans magnetyczny (MRI) i tomografię emisyjną (PET). Testy te pomagają zidentyfikować obszar w mózgu, gdzie występują drgawkii ustalić, czy operacja jest możliwa. Innym badaniem oceniającym aktywność elektryczną mózgu jest badanie video EEG, podczas którego kamery rejestrują napad razem z zapisem EEG. Czasami elektrody umieszczane są wewnątrz czaszki wokół określonego obszaru mózgu, by określić, czy odpowiada on za napady.

Zobacz film: "Jak długo trwa ból pooperacyjny?"
Schemat mózgu i granicy przejścia śródmózgowia w międzymózgowie
Schemat mózgu i granicy przejścia śródmózgowia w międzymózgowie

Aq - wodociąg mózgu, Hy - przysadka, J - lejek przysadki, O - skrzyżowanie wzrokowe, Th - wzgórze, V3

zobacz galerię

2. Przebieg operacji wielokrotnego przecięcia kory mózgu

W trakcie operacji pacjent otrzymuje pełne znieczulenie. Następnie lekarz nacina skórę głowy, odsłaniając czaszkę, usuwa kawałek kości i odciąga oponę twardą. Za pomocą mikroskopu chirurgicznego wykonuje szereg równoległych, płytkich nacięć w istocie szarej, tuż pod oponą miękką, delikatną błoną, która otacza mózg. Nacięcia wykonywane są na całej powierzchni, która jest odpowiedzialna za napady. Następnie opona twarda i kość wracają na swoje miejsce, a skóra jest przyszywana.

Po zabiegu pacjent przebywa jedną lub dwie doby na intensywnej terapii, a później w pokoju 3-4 dni. 6-8 tygodni po zabiegu większość osób może wrócić do swoich aktywności.

3. Możliwe skutki uboczne wielokrotnego przecięcia kory mózgu

MST przynosi efekty w 70% przypadków, jednakże jest to nowa procedura i jej długoterminowe skutki nie są jeszcze znane. Dzieci cierpiące na zespół Landaua-Kleffnera i inne rodzaje padaczki mogą stać się bardziej sprawne intelektualnie i psychologicznie po zabiegu.

Efekty uboczne operacji mogą obejmować: cierpnięcie skóry głowy, nudności, uczucie zmęczenia, depresję, bóle głowy, trudności w mówieniu i zapamiętywaniu nowych słów. Ryzyko związane z zabiegiem to przede wszystkim ryzyko odnośnie samej operacji, tzn. infekcje, krwawienie, reakcja alergiczna na znieczulenie, brak poprawy, obrzęk mózgu, zniszczenie zdrowej tkanki mózgu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze