Trwa ładowanie...

Wielokrotne przecięcia kory mózgu

Schemat mózgu i granicy przejścia śródmózgowia w międzymózgowie
Schemat mózgu i granicy przejścia śródmózgowia w międzymózgowie

Aq - wodociąg mózgu, Hy - przysadka, J - lejek przysadki, O - skrzyżowanie wzrokowe, Th - wzgórze, V3...

zobacz galerię

Zobacz film: "Czego pacjenci powinni spodziewać się po operacji?"

Wielokrotne przecięcia kory mózgu (multiple subpial transection, MST) to stosunkowo nowa metoda leczenia padaczki, która może być stosowana w przypadku, gdy napady rozpoczynają się w takim rejonie mózgu, którego nie można usunąć. Metoda ta opiera się na fakcie, że normalne impulsy elektryczne w mózgu poruszają się w górę i w dół, impulsy napadowe zaś poziomo. MST zatrzymuje impulsy napadowe poprzez przecięcie poziomych włókien nerwowych w zewnętrznej warstwie mózgu, oszczędzając funkcje życiowe, koncentrujące się w głębszych warstwach tkanki mózgowej.

spis treści

1. Charakterystyka zabiegu wielokrotnego przecięcia kory mózgu

Większość osób z padaczką kontroluje chorobę za pomocą leków, jednak 20% chorych nie odczuwa po nich poprawy. Dlatego czasami lekarze zalecają usunięcie tej części mózgu, w której znajduje się ognisko padaczki. MST może być więc szansą dla osób, u których leki zawodzą, a ognisko jest w takim miejscu, że nie można go usunąć. Musi jednak istnieć szansa, że operacja przyniesie efekty. Zabieg może być przeprowadzony razem z resekcją mózgu. MST jest przydatne w leczeniu zespołu Landaua-Kleffnera.

Pacjenci przed zabiegiem poddawani są szczegółowej ocenie – monitorowane są ich napady, wykonuje się elektroencefalografię (EEG), rezonans magnetyczny (MRI) i tomografię emisyjną (PET). Testy te pomagają zidentyfikować obszar w mózgu, gdzie występują drgawkii ustalić, czy operacja jest możliwa. Innym badaniem oceniającym aktywność elektryczną mózgu jest badanie video EEG, podczas którego kamery rejestrują napad razem z zapisem EEG. Czasami elektrody umieszczane są wewnątrz czaszki wokół określonego obszaru mózgu, by określić, czy odpowiada on za napady.

2. Przebieg operacji wielokrotnego przecięcia kory mózgu

W trakcie operacji pacjent otrzymuje pełne znieczulenie. Następnie lekarz nacina skórę głowy, odsłaniając czaszkę, usuwa kawałek kości i odciąga oponę twardą. Za pomocą mikroskopu chirurgicznego wykonuje szereg równoległych, płytkich nacięć w istocie szarej, tuż pod oponą miękką, delikatną błoną, która otacza mózg. Nacięcia wykonywane są na całej powierzchni, która jest odpowiedzialna za napady. Następnie opona twarda i kość wracają na swoje miejsce, a skóra jest przyszywana.

Po zabiegu pacjent przebywa jedną lub dwie doby na intensywnej terapii, a później w pokoju 3-4 dni. 6-8 tygodni po zabiegu większość osób może wrócić do swoich aktywności.

3. Możliwe skutki uboczne wielokrotnego przecięcia kory mózgu

MST przynosi efekty w 70% przypadków, jednakże jest to nowa procedura i jej długoterminowe skutki nie są jeszcze znane. Dzieci cierpiące na zespół Landaua-Kleffnera i inne rodzaje padaczki mogą stać się bardziej sprawne intelektualnie i psychologicznie po zabiegu.

Efekty uboczne operacji mogą obejmować: cierpnięcie skóry głowy, nudności, uczucie zmęczenia, depresję, bóle głowy, trudności w mówieniu i zapamiętywaniu nowych słów. Ryzyko związane z zabiegiem to przede wszystkim ryzyko odnośnie samej operacji, tzn. infekcje, krwawienie, reakcja alergiczna na znieczulenie, brak poprawy, obrzęk mózgu, zniszczenie zdrowej tkanki mózgu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.