Wielokrotne przecięcia kory mózgu

Schemat mózgu i granicy przejścia śródmózgowia w międzymózgowie

Aq - wodociąg mózgu, Hy - przysadka, J - lejek przysadki, O - skrzyżowanie wzrokowe, Th - wzgórze, V3 - komora trzecia, V4 - komora czwarta.

Wielokrotne przecięcia kory mózgu (multiple subpial transection, MST) to stosunkowo nowa metoda leczenia padaczki, która może być stosowana w przypadku, gdy napady rozpoczynają się w takim rejonie mózgu, którego nie można usunąć. Metoda ta opiera się na fakcie, że normalne impulsy elektryczne w mózgu poruszają się w górę i w dół, impulsy napadowe zaś poziomo. MST zatrzymuje impulsy napadowe poprzez przecięcie poziomych włókien nerwowych w zewnętrznej warstwie mózgu, oszczędzając funkcje życiowe, koncentrujące się w głębszych warstwach tkanki mózgowej.

Zobacz film: "Czego pacjenci powinni spodziewać się po operacji?"

Charakterystyka zabiegu wielokrotnego przecięcia kory mózgu

Większość osób z padaczką kontroluje chorobę za pomocą leków, jednak 20% chorych nie odczuwa po nich poprawy. Dlatego czasami lekarze zalecają usunięcie tej części mózgu, w której znajduje się ognisko padaczki. MST może być więc szansą dla osób, u których leki zawodzą, a ognisko jest w takim miejscu, że nie można go usunąć. Musi jednak istnieć szansa, że operacja przyniesie efekty. Zabieg może być przeprowadzony razem z resekcją mózgu. MST jest przydatne w leczeniu zespołu Landaua-Kleffnera.

Pacjenci przed zabiegiem poddawani są szczegółowej ocenie – monitorowane są ich napady, wykonuje się elektroencefalografię (EEG), rezonans magnetyczny (MRI) i tomografię emisyjną (PET). Testy te pomagają zidentyfikować obszar w mózgu, gdzie występują drgawkii ustalić, czy operacja jest możliwa. Innym badaniem oceniającym aktywność elektryczną mózgu jest badanie video EEG, podczas którego kamery rejestrują napad razem z zapisem EEG. Czasami elektrody umieszczane są wewnątrz czaszki wokół określonego obszaru mózgu, by określić, czy odpowiada on za napady.

Przebieg operacji wielokrotnego przecięcia kory mózgu

W trakcie operacji pacjent otrzymuje pełne znieczulenie. Następnie lekarz nacina skórę głowy, odsłaniając czaszkę, usuwa kawałek kości i odciąga oponę twardą. Za pomocą mikroskopu chirurgicznego wykonuje szereg równoległych, płytkich nacięć w istocie szarej, tuż pod oponą miękką, delikatną błoną, która otacza mózg. Nacięcia wykonywane są na całej powierzchni, która jest odpowiedzialna za napady. Następnie opona twarda i kość wracają na swoje miejsce, a skóra jest przyszywana.

Po zabiegu pacjent przebywa jedną lub dwie doby na intensywnej terapii, a później w pokoju 3-4 dni. 6-8 tygodni po zabiegu większość osób może wrócić do swoich aktywności.

Możliwe skutki uboczne wielokrotnego przecięcia kory mózgu

MST przynosi efekty w 70% przypadków, jednakże jest to nowa procedura i jej długoterminowe skutki nie są jeszcze znane. Dzieci cierpiące na zespół Landaua-Kleffnera i inne rodzaje padaczki mogą stać się bardziej sprawne intelektualnie i psychologicznie po zabiegu.

Efekty uboczne operacji mogą obejmować: cierpnięcie skóry głowy, nudności, uczucie zmęczenia, depresję, bóle głowy, trudności w mówieniu i zapamiętywaniu nowych słów. Ryzyko związane z zabiegiem to przede wszystkim ryzyko odnośnie samej operacji, tzn. infekcje, krwawienie, reakcja alergiczna na znieczulenie, brak poprawy, obrzęk mózgu, zniszczenie zdrowej tkanki mózgu.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Prusiński A. Neurologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3125-7
  • Lehmann-Horn F., Ludolph A. NEUROLOGIA - diagnostyka i leczenie, Urban & Partner, Wrocław 2004, ISBN 83-89581-50-7
  • Prusiński A. (red.), Neurologia w praktyce klinicznej - zasady diagnostyki i postępowania, Czelej, Lublin 2006, ISBN 83-89309-71-8
  • Kozubski W. (red.), Neurologia i neurochirurgia, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-29-9

Zabiegi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wielokrotne przecięcia kory mózgu
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Wielokrotne przecięcia kory mózgu
Wielokrotne przecięcia kory mózgu

Trepanacja czaszki - wskazania, charakterystyka, powikłania

czaszki - wskazania Najczęstszymi wskazaniami do wykonania zabiegu trepanacji czaszki są krwiaki mózgu. Zabieg ten zmniejsza ryzyko odnowienia (...) się krwiaka. W przypadku wodogłowia lub obrzęku mózgu, podczas zabiegu...

Zabiegi

Leczenie operacyjne padaczki

, u których jedna półkula nie pracuje prawidłowo. Wielokrotne przecięcia kory mózgu. Stosuje się je wtedy, gdy padaczka ma swoje źródło w miejscach, których nie można usunąć. Chirurg...

Zabiegi

Padaczka: pozaskroniowe usunięcie kory

Największa część mózgu, kresomózgowie, dzieli się na cztery części: czołową, ciemieniową, płaty potyliczne i skroniowe. Każda z nich odpowiada za określone funkcje. Padaczka skroniowa jest najczęstszym rodzajem padaczki, występującym...

Jak osiągnąć rozkosz?

Co się dzieje w twoim mózgu, gdy masz orgazm?

Co się dzieje w twoim mózgu, gdy masz orgazm?

nas jednak łączy - orgazm tak naprawdę zaczyna się w mózgu. Orgazm jest bez wątpienia jednym z najbardziej ekscytujących doświadczeń (...) nerwy, aby przesłać wiadomość z powrotem do rdzenia kręgowego i mózgu. Nasze...

Choroba Addisona - objawy, diagnostyka, leczenie

Choroba Addisona - zdjęcia

Choroba Addisona - zdjęcia

Choroba Addisona wywołana jest brakiem lub niską zawartością hormonów kory nadnerczy. Leki pomagają uzupełniać ich niedobory.

Udar mózgu - klasyfikacja, rodzaje, przyczyny, objawy, diagnostyka, profilaktyka

Udar mózgu - zdjęcia

Udar mózgu - zdjęcia

Strzałka wskazuje miejsce niedokrwienia.