Trwa ładowanie...

Wirus EBV - badanie, wyniki, powikłania

Avatar placeholder
09.09.2021 16:50
Wirus EBV (wirus Epsteina-Barr) występuje dość powszechnie w naszej populacji. Szacuje się, że zarażonych może być nawet 80% osób powyżej 40. roku życia lub starszych.
Wirus EBV (wirus Epsteina-Barr) występuje dość powszechnie w naszej populacji. Szacuje się, że zarażonych może być nawet 80% osób powyżej 40. roku życia lub starszych. (AdobeStock)

Wirus EBV (wirus Epsteina-Barr) występuje dość powszechnie w naszej populacji. Szacuje się, że zarażonych może być nawet 80% osób powyżej 40. roku życia lub starszych. W badaniu surowicy krwi wykrywane są różne przeciwciała dla EBV. W zależności od rodzaju przeciwciała możemy zdiagnozować czy mononukleoza jest świeżo przebyta, trwa obecnie czy też przebyta była w dalekiej przeszłości. Badanie na obecność wirusa EBV należy wykonać przede wszystkim u kobiet ciężarnych z objawami podobnymi do grypy, w celu zróżnicowania mononukleozy od innych chorób o podobnych objawach.

spis treści

1. Wirus EBV - kiedy wykonywane jest badanie?

Badanie wykonywane jest u osób, u których występują objawy wskazujące na chorobę, jednak wynik testu na mononukleozę jest ujemny. Badanie zalecane jest także u kobiet ciężarnych, u których pojawiły się objawy grypopodobne. Wtedy też ma to na celu zdiagnozowanie, czy przyczyną jest wirus EBV czy też obecność innych drobnoustrojów.

U kobiet ciężarnych, u których występują objawy zakażenia wirusowego, oznacza się jeden lub więcej rodzajów przeciwciał dla EBV. Umożliwia to zróżnicowanie zakażenia EBV i CMV, toksoplazmozy oraz innych infekcji o podobnych objawach. Powtórne badanie na obecność przeciwciał przeciw EBV wykonuje się także w celu monitorowania poziomu przeciwciał oraz w przypadku, gdy pierwszy test był ujemny, a lekarz nadal podejrzewa jako przyczynę objawów obecność wirusa EBV.

2. Wirus EBV - charakterystyka badania

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Wirus Epsteina-Barr odpowiedzialny jest za powstawanie zakaźnej choroby, mononukleozy, zwanej także „chorobą pocałunków”. Przenoszony jest drogą kropelkową. W organizmie wytwarzane są liczne przeciwciała przeciw wirusowi Epsteina-Barr. Są to białka produkowane w odpowiedzi na zakażenie EBV. Wyróżniamy tutaj przeciwciała:

  • VCA - IgM i IgG dla kapsydu wirusa;
  • EA-D - IgG dla wczesnego antygenu D;
  • EBNA - dla antygenu nuklearnego.

W badaniu oznacza się obecność przeciwciał dla EBV. Materiałem potrzebnym do badania jest surowica krwi, która pobierana jest ze zgięcia łokciowego. Podczas badania oznacza się poziom przeciwciał IgM-VCA oraz IgG-VCA, IgG-EA-D, IgG- EBNA.Wykryte przeciwciała IgM i IgG-VCA oraz IgG-EA-D wskazują na obecnie trwające lub świeżo przebyte zakażenie wirusem EBV. IgG-VCA i IgG-EBNA umożliwiają rozpoznanie dawnego zakażenia.

3. Wirus EBV - wyniki badania

Jeżeli u badanego zostaną wykryte przeciwciała IgM-VCA, oznacza to świeże zakażenie wirusem EBV. W przypadku, gdy oznaczone są przeciwciała IgG-VCA i IgG-EA-D wskazuje to na to, że chory obecnie jest zakażony EBV lub świeżo je przebył. Gdy nie zostały wykryte przeciwciała IgM-VCA ale inne, łącznie z IgG-EBNA, wskazuje to na przebyte wcześniej zakażenie EBV.

Jeżeli podczas badania u pacjenta, u którego brak jest jakichkolwiek objawów, nie zostały wykryte IgG-VCA świadczy to o tym, że nie miał on kontaktu z tym wirusem. Gdy podczas kolejnego wykonanego badania stwierdza się wzrost poziomu przeciwciał IgG-VCA wskazuje to na aktywne zakażenie, natomiast, gdy obserwowany jest ich spadek, można mówić o świeżo przebytej infekcji. Czasami jednak wysoki poziom przeciwciał IgG-VCA może utrzymywać się do końca życia.

Rodzaje przeciwciał dla EBV  Wynik wskazujący na trwające zakażenie  Wynik wskazujący na przebyte zakażenie  Uwagi
IgM-VCA  ++pojawiają się jako pierwsze, znikają po 2-4 tygodniach
IgG-VCA++pojawiają się po tygodniu od zakażenia, pozostają na całe życie
IgG-EBNA+pojawiają się w 2.-4. miesiącu , pozostają na całe życie
IgG-EA-D++tygodniu, u 20% chorych pozostają na całe życie

4. Wirus EBV - powikłania

Powikłania po zakażeniu wirusem EBV nie należą do częstych. Jednak mononukleoza może wiązać się z ich pojawieniem. Do możliwych powikłań zalicza się, np. pęknięcie śledziony. Choroba może także oznaczać rozwój niektórych nowotworów (chłoniak Burkitta, choroba Hodgkina, rak jamy nosowo-gardłowej). Zakażenie wirusem EBV jest szczególnie niebezpieczne dla osób z osłabionym układem odpornościowym, czyli np. dla osób zakażonych wirusem HIV czy biorców narządów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze