Wirus EBV - badanie, wyniki, powikłania

Wirus EBV (wirus Epsteina-Barr) występuje dość powszechnie w naszej populacji. Szacuje się, że zarażonych może być nawet 80% osób powyżej 40. roku życia lub starszych. W badaniu surowicy krwi wykrywane są różne przeciwciała dla EBV. W zależności od rodzaju przeciwciała możemy zdiagnozować czy mononukleoza jest świeżo przebyta, trwa obecnie czy też przebyta była w dalekiej przeszłości. Badanie na obecność wirusa EBV należy wykonać przede wszystkim u kobiet ciężarnych z objawami podobnymi do grypy, w celu zróżnicowania mononukleozy od innych chorób o podobnych objawach.

1. Wirus EBV - kiedy wykonywane jest badanie?

Badanie wykonywane jest u osób, u których występują objawy wskazujące na chorobę, jednak wynik testu na mononukleozę jest ujemny. Badanie zalecane jest także u kobiet ciężarnych, u których pojawiły się objawy grypopodobne. Wtedy też ma to na celu zdiagnozowanie, czy przyczyną jest wirus EBV czy też obecność innych drobnoustrojów. U kobiet ciężarnych, u których występują objawy zakażenia wirusowego, oznacza się jeden lub więcej rodzajów przeciwciał dla EBV. Umożliwia to zróżnicowanie zakażenia EBV i CMV, toksoplazmozy oraz innych infekcji o podobnych objawach. Powtórne badanie na obecność przeciwciał przeciw EBV wykonuje się także w celu monitorowania poziomu przeciwciał oraz w przypadku, gdy pierwszy test był ujemny, a lekarz nadal podejrzewa jako przyczynę objawów obecność wirusa EBV.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

2. Wirus EBV - charakterystyka badania

Wirus Epsteina-Barr odpowiedzialny jest za powstawanie zakaźnej choroby, mononukleozy, zwanej także „chorobą pocałunków”. Przenoszony jest drogą kropelkową. W organizmie wytwarzane są liczne przeciwciała przeciw wirusowi Epsteina-Barr. Są to białka produkowane w odpowiedzi na zakażenie EBV. Wyróżniamy tutaj przeciwciała:

  • VCA - IgM i IgG dla kapsydu wirusa;
  • EA-D - IgG dla wczesnego antygenu D;
  • EBNA - dla antygenu nuklearnego.

W badaniu oznacza się obecność przeciwciał dla EBV. Materiałem potrzebnym do badania jest surowica krwi, która pobierana jest ze zgięcia łokciowego. Podczas badania oznacza się poziom przeciwciał IgM-VCA oraz IgG-VCA, IgG-EA-D, IgG- EBNA.Wykryte przeciwciała IgM i IgG-VCA oraz IgG-EA-D wskazują na obecnie trwające lub świeżo przebyte zakażenie wirusem EBV. IgG-VCA i IgG-EBNA umożliwiają rozpoznanie dawnego zakażenia.

3. Wirus EBV - wyniki badania

Jeżeli u badanego zostaną wykryte przeciwciała IgM-VCA, oznacza to świeże zakażenie wirusem EBV. W przypadku, gdy oznaczone są przeciwciała IgG-VCA i IgG-EA-D wskazuje to na to, że chory obecnie jest zakażony EBV lub świeżo je przebył. Gdy nie zostały wykryte przeciwciała IgM-VCA ale inne, łącznie z IgG-EBNA, wskazuje to na przebyte wcześniej zakażenie EBV.

Jeżeli podczas badania u pacjenta, u którego brak jest jakichkolwiek objawów, nie zostały wykryte IgG-VCA świadczy to o tym, że nie miał on kontaktu z tym wirusem. Gdy podczas kolejnego wykonanego badania stwierdza się wzrost poziomu przeciwciał IgG-VCA wskazuje to na aktywne zakażenie, natomiast, gdy obserwowany jest ich spadek, można mówić o świeżo przebytej infekcji. Czasami jednak wysoki poziom przeciwciał IgG-VCA może utrzymywać się do końca życia.

Rodzaje przeciwciał dla EBV   Wynik wskazujący na trwające zakażenie   Wynik wskazujący na przebyte zakażenie   Uwagi
IgM-VCA   + + pojawiają się jako pierwsze, znikają po 2-4 tygodniach
IgG-VCA + + pojawiają się po tygodniu od zakażenia, pozostają na całe życie
IgG-EBNA + pojawiają się w 2.-4. miesiącu , pozostają na całe życie
IgG-EA-D + + tygodniu, u 20% chorych pozostają na całe życie

4. Wirus EBV - powikłania

Powikłania po zakażeniu wirusem EBV nie należą do częstych. Jednak mononukleoza może wiązać się z ich pojawieniem. Do możliwych powikłań zalicza się, np. pęknięcie śledziony. Choroba może także oznaczać rozwój niektórych nowotworów (chłoniak Burkitta, choroba Hodgkina, rak jamy nosowo-gardłowej). Zakażenie wirusem EBV jest szczególnie niebezpieczne dla osób z osłabionym układem odpornościowym, czyli np. dla osób zakażonych wirusem HIV czy biorców narządów.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy