Liczba zakażeń gwałtownie rośnie. Objawy są charakterystyczne
Z nowego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że znacząco zwiększyła się skala zakażeń wirusowymi infekcjami jelitowymi. Dla porównania, zakażeń bakteryjnych na tle jelitowym jest tylko nieznacznie więcej.
1. Jakie choroby zakaźne są częste?
Raport przeprowadzony przez Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru Narodowego Instytutu Zdrowia podsumowuje zachorowania na wybrane choroby zakaźne pomiędzy 1 stycznia a 30 kwietnia br. oraz zestawia je z analogicznymi danymi z zeszłego roku.
W statystykach najbardziej alarmują liczby dotyczące wirusowych zakażeń jelitowych, które wzrosły z 7562 przypadków w pierwszym kwartale zeszłego roku aż do 13 523 przypadków w 2024 roku. Prawie podwoiła się także liczba podobnych infekcji u dzieci do lat 2 oraz liczba zachorowań na listeriozę.
Badania potwierdzają także alarmujące informacje na temat rosnącej fali przypadków krztuśca i szkarlatyny, przed czym przestrzegamy już od pewnego czasu.
2. Jak objawia się jelitówka?
Wirusowe zakażenia jelitowe nazywane są najczęściej jelitówkami i dają dość charakterystyczne objawy w obrębie układu pokarmowego.
Najczęściej zgłaszanymi symptomami tego typu zakażeń są biegunka, nudności i wymioty, zawroty głowy oraz zimne poty i bóle brzucha. Często towarzyszy im także gorączka. Zakażeni są często osłabieni, nie mają apetytu (albo nawet przejawiają jadłowstręt).
Leczenie objawowe polega na łagodzeniu powyższych dolegliwości, a wirusy same opuszczają organizm - najczęściej już w przeciągu kilku dni. Jelitówki są jednak wysoce zaraźliwe, dlatego warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny, zwłaszcza gdy choruje jeden z domowników. Zaleca się nie tylko regularne mycie rąk, ale także częstą zmianę odzieży i pościeli.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.