Witaminy na potencję
Aby zmniejszyć problemy z potencją, mężczyźni chwytają się najprzeróżniejszych sposobów, stosują specjalistyczne środki na potencję i afrodyzjaki. Tymczasem pomóc może po prostu odpowiednia dieta na potencję. Kilka modyfikacji diety lub odpowiednia suplementacja mogą zdziałać cuda, choć nie będzie to działanie natychmiastowe. Multiwitaminy to przede wszystkim witaminy z grupy B i antyoksydanty, takie jak witamina C. Oprócz tego, że poprawią potencję, pozytywnie wpłyną na zdrowie mężczyzny.
1. Witaminy z grupy B na potencję
Ważne witaminy na potencję to witaminy z grupy B. W suplementach są to zwykle tiamina (witamina B1), ryboflawina (witamina B2) i niacyna (witamina B3 lub witamina PP). Witaminy te rozszerzają naczynia krwionośne i wpływają korzystnie na ich stan, co poprawia ukrwienie całego ciała.
Witamina B1 pobudza produkcję hormonów gonadotropinowych, czyli płciowych. Niedobór tej witaminy może nawet doprowadzić do bezpłodności i hipogonadyzmu (czyli dysfunkcji gonad, w tym przypadku jąder). Witamina B2 działa pozytywnie na układ nerwowy, a przecież prawidłowe przekazywanie impulsów nerwowych także odgrywa ważną rolę w życiu seksualnym. Odpowiednia ilość witaminy B3 w diecie to lepsza kondycja naczyń krwionośnych oraz układu nerwowego.
Witamina B1 znajduje się w:
- pełnym ziarnie,
- wątróbce,
- wieprzowinie,
- szparagach,
- grochu,
- fasoli,
- orzechach,
- rybach.
Witaminę B2 znajdziesz w:
- bananach,
- chudych serach,
- migdałach,
- mleku,
- pełnoziarnistych produktach,
- brokułach,
- wątróbce.
Witamina B3 występuje w:
- orzechach,
- produktach pełnoziarnistych,
- mięsie.
Zamiast przyjmować suplementy diety na potencję, można także zmodyfikować nawyki żywieniowe tak, by dostarczać potrzebnych witamin w pożywieniu. Pamiętaj jednak, że nie zawsze dieta na potencję będzie zdrowsza niż suplementacja. Wysoki poziom cholesterolu we krwi oznacza, że nie należy stosować diety na potencję z wątróbką i mięsem (najlepsze źródła witamin z grupy B), gdyż może ona jeszcze pogorszyć profil lipidowy krwi. W takim przypadku wybieramy tylko te produkty, które nie wpłyną na cholesterol (czyli np. ryby, orzechy, pełnoziarniste produkty, owoce i warzywa) oraz stosujemy suplementację.
2. Inne witaminy na potencję
Kolejna witamina na potencję to witamina C. Witamina C to przede wszystkim cytrusy, winogrona, owoce dzikiej róży i warzywa zielonolistne. To silny antyoksydant, który niszczy wolne rodniki i nie dopuszcza do utleniania się komórek.
Witamina E to środek na potencję, pod warunkiem, że nie zjadamy jej zbyt dużo. Obecna jest głównie w tłuszczach, więc w krajach bardziej rozwiniętych, zwykle mamy jej odpowiednio dużo i nie trzeba modyfikować diety w celu podniesienia jej poziomu. Znajduje się w olejach roślinnych, margarynach i jajkach – to są jej źródła, których powinni unikać panowie ze zbyt wysokim cholesterolem. Inne jej źródła są dla nich bezpieczne:
- migdały,
- marchew,
- orzechy,
- kiełki,
- warzywa zielonolistne.
Witamina E wspomaga krążenie i działa korzystnie na produkcję hormonów. Poza tym, jest antyoksydantem, który nie pozwala na niszczenie komórek pod wpływem wolnych rodników, wzmacnia także naczynia krwionośne. Ma swój wkład w leczenie męskiej bezpłodności. Pamiętajmy jednak, że źle wpływa na nią dym tytoniowy. Wspomaganie potencji za pomocą diety i odpowiednio dobranych witamin to działanie stopniowe, ale na pewno zdrowe.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.