Woda lawendowa - działanie, zastosowanie w kosmetyce i aromaterapii
Woda lawendowa to naturalny środek na poprawę urody. Stosowana jest od setek lat - jej lekki, świeży zapach koi nerwy i pomaga zachować spokój ducha, a moc odżywczych składników regeneruje skórę i włosy. Stosowanie wody lawendowej przed snem pozwala wyciszyć się i zadbać o wysoką jakość snu. Obecnie jest ona dostępna niemal w każdej aptece, drogerii czy sklepach z naturalnymi kosmetykami, a także w zielarniach. Jak działa woda lawendowa i kiedy warto po nią sięgnąć?
1. Czym jest woda lawendowa?
Woda lawendowa, inaczej zwana hydrolatem lawendowym, powstaje w procesie destylacji płatków kwiatowych poprzez parę wodną. Tak przygotowany produkt nie zawiera żadnych barwników ani sztucznych substancji - jest to kosmetyk w pełni naturalny, zawierający organiczne ekstrakty i składniki aktywne.
Z tego powodu czasem w buteleczkach z wodami kwiatowymi obserwuje się osad, co jest naturalną reakcją i nie świadczy o zepsuciu produktu. Szacuje się, że z jednego kilograma kwiatów lawendy można stworzyć około litra hydrolatu.
Woda lawendowa, razem z różaną i herbacianą, to najczęściej występujące hydrolaty na rynku kosmetycznym.
2. Właściwości wody lawendowej
Woda lawendowa sprawdza się szczególnie na skórze wrażliwej, skłonnej do podrażnień, ale doskonałe działanie wykazuje także na cerze trądzikowej, mieszanej, ze skłonnością do wyświecania w ciągu dnia.
Woda lawendowa przede wszystkim ma działanie:
- ściągające
- oczyszczające
- regenerujące
- odświeżające
- tonizujące
Dodatkowo przyspiesza gojenie ran i pomaga zwalczać objawy trądziku, jednocześnie zapobiegając pojawianiu się nowych zmian na skórze. Pomaga także walczyć z problemami ze skórą głowy - zwalcza łupież, nawilża kosmyki i sprawia, że są lśniące i aksamitnie gładkie. Przyspiesza także regenerację oparzeń słonecznych.
Woda lawendowa świetnie sprawdza się także na grillu i pikniku - skutecznie odstrasza komary i sprawia, że ewentualne ugryzienia owadów szybciej się goją.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
3. Jak stosować wodę lawendową?
Woda lawendowa najczęściej jest stosowana do pielęgnacji ciała, twarzy oraz włosów, ale wykorzystuje się ją także do aromaterapii. Warto mieć ją w swojej łazience, ale także w sypialni - dzięki temu zmienimy swoje wnętrze w oazę spokoju i zapewnimy sobie zdrowy, relaksujący sen.
3.1. Woda lawendowa w kosmetyce
Mnóstwo aktywnych ekstraktów i odżywczych składników przenika z kwiatów do hydrolatu w procesie destylacji, dlatego woda lawendowa chętnie stosowana jest w kosmetyce. Nie tylko pięknie pachnie i zapewnia spokój ducha przez cały dzień, ale przede wszystkim jest lekka i sprawdza się nawet przy najbardziej wymagających typach cery.
Szczególne wsparcie zapewnia w przypadku skóry tłustej, skłonnej do zmian trądzikowych - pomaga je regenerować, działa ściągająco i zwęża pory, regulując przy okazji wydzielanie sebum.
Woda lawendowa nadaje się do codziennej pielęgnacji i może być wykorzystywana jako:
- tonik do twarzy i skóry głowy
- mgiełka zapachowa do ciała
- płyn do demakijażu
- mgiełka do włosów (przed lub po myciu)
- peeling (po wymieszaniu np. z płatkami owsianymi, miodem albo cukrem)
- środek na ukąszenia owadów
Woda lawendowa może być stosowana także do pielęgnacji skóry noworodków, można ją też dodawać do kremów, balsamów czy odżywek do włosów. Możliwości jest wiele i tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia. Ze względu na działanie odświeżające woda lawendowa może być wykorzystywana do kąpieli stóp i ich pielęgnacji w ciągu dnia. W upalne dni zapewni zaś orzeźwienie całego ciała.
3.2. Woda lawendowa w sypialni
Lawenda ma silne działanie uspokajające i od lat jest wykorzystywana w aromaterapii. Pomaga łagodzić nerwy, stres i ułatwia zasypianie. Z tego powodu woda lawendowa może być stosowana także do spryskiwania poduszek, pościeli i całego pomieszczenia. Dzięki temu sypialnia będzie wypełniona świeżym, łagodnym zapachem, który sprawi, że sen będzie zdrowy, mocny, a my obudzimy się zrelaksowani i wypoczęci.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.