Trwa ładowanie...

Woda w brzuchu – charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Woda w brzuchu, czyli wodobrzusze, to nadmierne gromadzenie się płynu w jamie brzusznej. Nie jest ono chorobą, a objawem chorobowym i oznacza zaawansowany poziom choroby, która jest jego przyczyną.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Woda w brzuchu – charakterystyka i przyczyny

Woda w brzuchu to nadmierne gromadzenie się płynu surowiczego ponad normę, czyli około 150 ml. Pojawienie się wody w brzuchu zależy od tego, jakie schorzenie jest jego przyczyną. Aż w 80 proc. przypadków woda w brzuchu występuje przy marskości wątroby, a także bardzo często u osób z chorobą nowotworową. Najczęściej do pojawienia się wody w brzuchu dochodzi przy raku jajnika, raku piersi, jelita grubego, raka żołądka oraz trzustki. Inne choroby, w których występuje woda w brzuchu, to zespół nerczycowy, zapalenie trzustki, zastoinowa niewydolność krążenia, gruźlica.

Woda w brzuchu to nadmierne gromadzenie się płynu w jamie brzusznej
Woda w brzuchu to nadmierne gromadzenie się płynu w jamie brzusznej

2. Woda w brzuchu – objawy

Wyróżniamy wodobrzusze łagodne, umiarkowane oraz zaawansowane. Wodobrzusze łagodne nie daje żadnych objawów i można je wykryć jedynie za pomocą badania USG. Wodobrzusze umiarkowane objawia się większym obwodem brzucha, który jest rozlany. Przy dotykaniu brzucha można wyczuć przelewający się płyn, a także pacjenci skarżą się na rozpieranie w jamie brzusznej. Zwiększa się także masa ciała. Woda w brzuchu, która jest w stopniu zaawansowanym, objawia się bardzo dużym brzuchem, pojawiają się trudności z chodzeniem oraz siadaniem. Brzuch może być tak napięty, że będą widoczne na nim żyły. Jest wiele innych objawów, które sugerują pojawienie się wody w brzuchu, jednak zależą one od przyczyny, z jakiej powstaje. Przy marskości wątroby pojawia się także żółtaczka, świąd oraz ginekomastia. Jeśli woda w brzuchu pojawia się przy niewydolności krążenia, to pojawiają się duszności, obrzęki nóg oraz konieczność oddawania moczu w nocy.

3. Woda w brzuchu – diagnoza

Jeśli przy opukiwaniu brzucha przez lekarza, odgłos pukania jest stłumiony, a także występuje objaw chełbotania, lekarz przykłada lewą dłoń w prawej dolnej części brzucha, a następnie zaczyna uderzać palcami prawej dłoni w lewą dolną cześć brzucha. Jeśli fala płynu uderzy ścianę prawej połowy brzucha i udzieli się ręce badającego lekarza, to mamy wodę w brzuchu. Lekarz może zlecić także wykonanie USG, tomografii komputerowej lub innych badań obrazowych. Lekarz zleca także wykonanie badań krwi oraz paracentezę, czyli nakłucie jamy brzusznej w celu pobrania płynu do badania.

Zobacz także:

4. Woda w brzuchu – leczenie

Leczenie wody w brzuchu polega na terapii choroby, która jest przyczyną pojawienia się dolegliwości. Stosuje się także leczenie objawowe. Podaje się leki moczopędne oraz stosuje się dietę niskosodową.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.