Trwa ładowanie...

Woda w kolanie – przyczyny, objawy i leczenie

Woda w kolanie odnosi się do większej ilości płynu stawowego, który produkowany jest w nadmiarze najczęściej wskutek stanu zapalnego lub przeciążenia kolana. Objawem nieprawidłowości jest obrzęk stawu kolanowego oraz jego sztywność i ból. Jak sobie radzić z wodą w kolanie? Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Objawy wody w kolanie

Woda w kolanie to potoczne określenie nadprodukcji płynu stawowego w jego obrębie. Gromadzący się płyn wywołuje obrzęk widoczny na powierzchni nogi.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Pojawia się również rumień i uczucie napięcia powierzchni skóry, a także zwiększenie miejscowej temperatury ciała. Pojawia się sztywność w stawie. Woda w kolanie to uciążliwa dolegliwość, która prowadzi do dysfunkcji stawu kolanowego.

Wysiękowi w kolanie towarzyszy ból w kolanach, pojawiający się przy chodzeniu, wchodzeniu po chodach, kucaniu, prostowaniu i zginaniu nogi. Zdarza się, że ruchom nogi towarzyszy przeskakiwanie i strzelanie w kolanie.

2. Przyczyny wody w kolanie

Najczęstszą przyczyną gromadzenia się wody w kolanie jest przeciążenie stawu kolanowego. To dlatego z tego powodu często cierpią osoby uprawiające dyscypliny sportu, które bardzo obciążają stawy kolanowe, takie jak piłka nożna, narciarstwo czy jazda na rowerze, bieganie.

Woda w kolanie powstaje również w wyniku ostrego i nagłego urazu stawu kolanowego: upadku, stłuczenia czy kontuzji. Grupą osób szczególnie narażoną na pojawienie się wody w kolanie są osoby dużą nadwagą lub otyłością, których stawy są nadmiernie obciążane podczas codziennego funkcjonowania.

Poza tym do zgromadzenia sie wody w kolanie mogą też często przyczyniać się różnego rodzaju stany zapalne i choroby, takie jak:

 • zapalenie stawów, w wyniku którego dochodzi do uszkodzenia, zniekształcenia oraz ograniczenia zakresu ruchomości stawów. Objawem jest obrzęk, sztywność stawu i ból,
 • torbiel Bakera, objawem której jest ból pod kolanem, obrzęk czy opuchlizna stawu,
 • zapalenie kaletki maziowej, które utrudnia ruch ścięgien i mięśni,
 • zapalenie kości wywołane reakcją zapalną w tkance kostnej,
 • dna moczanowa związana z epizodami ostrego zapalenia stawów,
 • choroba reumatoidalna stawów,
 • zmiany nowotworowe kości i tkanek okołostawowych,
 • guzy w kolanie lub pod kolanem.

Zobacz także:

3. Domowe sposoby na wodę w kolanie

Gdy pojawi się woda w kolanie najważniejsze jest, by bolące kolano oszczędzać. To nie tylko łagodzi dolegliwości towarzyszące zmianom w stawie kolanowym, ale i zapobiega zaostrzeniu. Warto w tym celu unieruchomić staw kolanowy za pomocą bandaża elastycznego.

Nie bez znaczenia pozostaje też sposób ułożenia nogi. Gdy kończyna jest w dole, obrzęk będzie narastał. Należy ja więc układać wyżej niż reszta ciała: na krześle czy na poduszkach. Chore kolano powinno znaleźć się powyżej biodra.

Można również stosować preparaty łagodzące dolegliwości pourazowe, takie jak kremy, żele i maści na bolesne kolano. Zwykle mają one działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.

Ból kolana łagodzą środki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Opuchliznę można zmniejszyć, stosując również okłady z octu lub Altacetu. Jeśli opuchliźnie towarzyszy siniak, pomoże okład z arniki.

Doskonałym sposobem na spuchnięty, obrzęknięty staw jest chłodzenie nogi. Wystarczy przyłożyć do kolana lód czy chłodny kompres. To łagodzi ból i likwiduje opuchliznę. Ze względu na możliwość odmrożenia, lodu nie wolno przykładać bezpośrednio do skóry.

Trzeba go zawinąć w ściereczką lub ręczniki. Z pomocą przychodzą również inne domowe sposoby. Ulgę przynosi okład z kapusty. W tym celu należy klika liści ogrzać i rozgnieść, aby puściły soki. Następnie wystarczy położyć je na kolano i owinąć bandażem. Innym babcinym sposobem na wodę w kolanie są okłady ze startego surowego ziemniaka czy mąki żytniej i pszennej wymieszanych z letnią wodą.

4. Diagnostyka i leczenie

Gdy pomimo starań dolegliwości wywołane przez wodę w kolanie nie ustępują, należy udać się do lekarza, najlepiej ortopedy. Specjalista, na podstawie badania i wywiadu, postawi diagnozę. Czasem niezbędne jest wykonanie badań, takich jak:

 • RTG kolana (stawu kolanowego),
 • USG stawu kolanowego,
 • rezonans magnetyczny (MRI),
 • tomografia komputerowa (CT).

Czasem, by pozbyć się wody w kolanie, konieczne jest przeprowadzenie tak zwanej punkcji kolana. To zabieg, podczas którego odsysa się nadmiar płynu ze stawu kolanowego. Jeśli przyczyną wody w kolanie był stan zapalny, konieczne bywa wykonanie iniekcji dostawowych z leków działających przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Leczeniem wody w kolanie zajmuje się też fizjoterapeuta, który zleca odpowiednie ćwiczenia na kolana dobiera oraz zabiegi. To na przykład pole magnetyczne, laser, krioterapia czy elektroterapia, drenaż limfatyczny oraz odpowiednio dobrana aplikacja kinesiotapingu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza