Przejdź na WP

Woda alkaliczna – właściwości i zastosowanie

Człowiek składa się w ok. 60 proc. z wody - jest to najważniejsza substancja w życiu każdego z nas. I chociaż zdajemy sobie sprawę, że codzienne nawadnianie jest ważne, często o tym zapominamy. W efekcie dochodzi do zakwaszenia organizmu. Mamy na to sposób – regularnie picie wody alkalicznej. Co to takiego i jakie ma właściwości?

Zobacz film: "Zimna czy ciepła woda. Którą lepiej pić?"

spis treści

1. Woda alkaliczna - charatkterstyka

Woda alkaliczna posiada pH wyższe niż 7,5 co oznacza, że ma odczyn zasadowy. Oznacza to, że działa na zakwaszenie organizmu i przywraca mu odczyn zasadowy.

2. Woda alkaliczna - walczy z wolnymi rodnikami

Wolne rodniki to szkodliwe związki, które przyspieszają procesy starzenia w organizmie. Na ich rozwój wpływa m.in. niewłaściwa dieta, stres, a także oddziaływanie fal elektromagnetycznych, które emitują używane przez nas urządzenia.

Z wolnymi rodnikami walczą przeciwutleniacze, które możemy znaleźć w wielu produktach, np. w soku z cytryny czy w zielonej herbacie. Okazuje się jednak, że woda alkaliczna wykazuje jeszcze skuteczniejsze działanie. Siła wody alkalicznej tkwi w wolnych elektronach, które neutralizują wolne rodniki – zdecydowanie silniej od zwykłych przeciwutleniaczy.

Regularne picie wody alkalicznej zahamuje proces zakwaszania organizmu. Efektem jest szybsza regeneracja komórek, co spowalnia starzenie się organizmu. Jakie jeszcze są zalety spożywania wody alkalicznej?

10 sposobów, dzięki którym wypijesz więcej wody
10 sposobów, dzięki którym wypijesz więcej wody [10 zdjęć]

Woda to składnik niezbędny dla zachowania podstawowych funkcji życiowych organizmu. Zalecana dzienna...

zobacz galerię

3. Woda alkaliczna - alkalizacja organizmu

Organizm człowieka po przyjściu na świat wykazuje najwyższy odczyn zasadowy. Z każdym kolejnym rokiem to się zmienia – stopniowo przesuwając się w kierunku odczynu kwasowego. Jest to związane z procesem starzenia się organizmu. Wtedy też często dochodzi do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej.

W organizmie zwiększa się ilość kationów wodorowych H+, którym przeciwdziałać mogą tylko jony OH-. I właśnie one znajdują się w wodzie alkalicznej, która od razu po wypiciu zostaje wchłaniana, dzięki czemu natychmiast wspiera prawidłową pracę organów wewnętrznych.

4. Woda alkaliczna - tlen

Tlen jest jednym z najważniejszych pierwiastków potrzebnych ludziom do życia. Organizm jednak nie jest w stanie go gromadzić – dlatego tak ważny jest do niego stały dostęp. Już nieznaczne niedobory tlenu mogą być przyczyną procesów fermentacyjnych, zaburzeń gospodarki kwasowo-zasadowej oraz powstawania różnego rodzaju chorób.

Woda alkaliczna zawiera duże ilości tego życiodajnego pierwiastka. Dzięki temu dotlenia krew, co w efekcie wpływa na to, że mamy więcej energii, lepszy nastrój i kondycję zdrowotną.

5. Woda alkaliczna - nawadnianie organizmu

Ciało w chwili narodzin składa się aż w 90 proc. z wody. Procesy starzenia sprawiają jednak, że wody w organizmie jest coraz mniej. Odwodnione komórki słabiej pracują i często są przyczyną odczuwania bólu narządów wewnętrznych.

Cząsteczki zawarte w wodzie alkalicznej są prawie dwa razy mniejsze od cząsteczek znajdujących się w zwykłej wodzie. Dzięki temu łatwiej przenikają one błonę komórkową i szybciej przesyłają substancje odżywcze po całym organizmie. Najlepsze efekty uzyskamy, pijąc ją regularnie.

6. Woda alkaliczna - detoksykacja

Narządy wewnętrzne nieustannie pracują. Efektem ich wytężonej pracy jest powstawanie substancji toksycznych oraz zbędnych produktów przemiany materii. W usuwaniu toksyn z organizmu pomaga woda – dzięki temu pozbywamy się ich wraz z moczem i potem.

Najlepsza jest ta zjonizowana posiadająca małe napięcie powierzchniowe, która nawadnia cały organizm. Jej wartość napięcia jest bardzo podobna do wartości napięcia powierzchniowego krwi.

7. Woda alkaliczna - gdzie kupić?

Wodę alkaliczną (inaczej zjonizowaną) możemy kupić w sklepach internetowych. Cena wody alkalicznej jest bardzo zróżnicowana. W sprzedaży można znaleźć wodę alkaliczną za ok. 9 zł za 1,5 litra a nawet za ok. 170 zł za 240 ml.

Woda alkaliczna – właściwości i zastosowanie
Woda alkaliczna – właściwości i zastosowanie (123rf)

Zobacz także:

8. Woda alkaliczna - przepis

Woda alkaliczna jest dostępna w sklepach, ale bez problemu możemy ją przygotować samodzielnie w domu.

Przepisy na wodę alkaliczną:

  • do 2 litrów wody filtrowanej lub przegotowanej dodajemy 1 łyżkę soli himalajskiej i 1 cytrynę pokrojoną w plastry. Odstawiamy na 12-24 godziny w temperaturze pokojowej, a następnie pijemy.
  • do 0,5 litra wody oddajemy 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej i dobrze mieszamy plastykową lub drewnianą łyżką, a następnie pijemy
  • do 1 szklanki wody dodajemy krople zasadowe w proporcjach zalecanych przez producenta i pijemy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy