Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Woda alkaliczna – właściwości i zastosowanie

 Magdalena Bury
01.04.2021 10:08
Woda alkaliczna – właściwości i zastosowanie
Woda alkaliczna – właściwości i zastosowanie (123rf)

Człowiek składa się w ok. 60 proc. z wody - jest to najważniejsza substancja w życiu każdego z nas. I chociaż zdajemy sobie sprawę, że codzienne nawadnianie jest ważne, często o tym zapominamy. W efekcie dochodzi do zakwaszenia organizmu. Mamy na to sposób – regularnie picie wody alkalicznej. Co to takiego i jakie ma właściwości?

spis treści

1. Charakterystyka wody alkalicznej

Woda alkaliczna posiada pH wyższe niż 7,5 co oznacza, że ma odczyn zasadowy. Oznacza to, że działa na zakwaszenie organizmu i przywraca mu odczyn zasadowy.

2. Siła wody alkalicznej w walce z wolnymi rodnikami

Wolne rodniki to szkodliwe związki, które przyspieszają procesy starzenia w organizmie. Na ich rozwój wpływa m.in. niewłaściwa dieta, stres, a także oddziaływanie fal elektromagnetycznych, które emitują używane przez nas urządzenia.

Zobacz film: "Zimna czy ciepła woda. Którą lepiej pić?"

Z wolnymi rodnikami walczą przeciwutleniacze, które możemy znaleźć w wielu produktach, np. w soku z cytryny czy w zielonej herbacie. Okazuje się jednak, że woda alkaliczna wykazuje jeszcze skuteczniejsze działanie. Siła wody alkalicznej tkwi w wolnych elektronach, które neutralizują wolne rodniki – zdecydowanie silniej od zwykłych przeciwutleniaczy.

Regularne picie wody alkalicznej zahamuje proces zakwaszania organizmu. Efektem jest szybsza regeneracja komórek, co spowalnia starzenie się organizmu. Jakie jeszcze są zalety spożywania wody alkalicznej?

3. Zdrowa akalizacja organizmu

Organizm człowieka po przyjściu na świat wykazuje najwyższy odczyn zasadowy. Z każdym kolejnym rokiem to się zmienia – stopniowo przesuwając się w kierunku odczynu kwasowego. Jest to związane z procesem starzenia się organizmu. Wtedy też często dochodzi do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej.

W organizmie zwiększa się ilość kationów wodorowych H+, którym przeciwdziałać mogą tylko jony OH-. I właśnie one znajdują się w wodzie alkalicznej, która od razu po wypiciu zostaje wchłaniana, dzięki czemu natychmiast wspiera prawidłową pracę organów wewnętrznych.

4. Woda alkaliczna żródłem tlenu

Tlen jest jednym z najważniejszych pierwiastków potrzebnych ludziom do życia. Organizm jednak nie jest w stanie go gromadzić – dlatego tak ważny jest do niego stały dostęp. Już nieznaczne niedobory tlenu mogą być przyczyną procesów fermentacyjnych, zaburzeń gospodarki kwasowo-zasadowej oraz powstawania różnego rodzaju chorób.

Woda alkaliczna zawiera duże ilości tego życiodajnego pierwiastka. Dzięki temu dotlenia krew, co w efekcie wpływa na to, że mamy więcej energii, lepszy nastrój i kondycję zdrowotną.

5. Nawadnianie organizmu

Ciało w chwili narodzin składa się aż w 90 proc. z wody. Procesy starzenia sprawiają jednak, że wody w organizmie jest coraz mniej. Odwodnione komórki słabiej pracują i często są przyczyną odczuwania bólu narządów wewnętrznych.

Cząsteczki zawarte w wodzie alkalicznej są prawie dwa razy mniejsze od cząsteczek znajdujących się w zwykłej wodzie. Dzięki temu łatwiej przenikają one błonę komórkową i szybciej przesyłają substancje odżywcze po całym organizmie. Najlepsze efekty uzyskamy, pijąc ją regularnie.

6. Woda alkaliczna sprzyja detoksykacji

Narządy wewnętrzne nieustannie pracują. Efektem ich wytężonej pracy jest powstawanie substancji toksycznych oraz zbędnych produktów przemiany materii. W usuwaniu toksyn z organizmu pomaga woda – dzięki temu pozbywamy się ich wraz z moczem i potem].

Najlepsza jest ta zjonizowana posiadająca małe napięcie powierzchniowe, która nawadnia cały organizm. Jej wartość napięcia jest bardzo podobna do wartości napięcia powierzchniowego krwi.

7. Gdzie można kupić wodę alkaiczną?

Wodę alkaliczną (inaczej zjonizowaną) możemy kupić w sklepach internetowych. Cena wody alkalicznej jest bardzo zróżnicowana. W sprzedaży można znaleźć wodę alkaliczną za ok. 9 zł za 1,5 litra a nawet za ok. 170 zł za 240 ml.

8. Woda alkaliczna - przepis

Woda alkaliczna jest dostępna w sklepach, ale bez problemu możemy ją przygotować samodzielnie w domu.

Przepisy na wodę alkaliczną:

  • do 2 litrów wody filtrowanej lub przegotowanej dodajemy 1 łyżkę soli himalajskiej i 1 cytrynę pokrojoną w plastry. Odstawiamy na 12-24 godziny w temperaturze pokojowej, a następnie pijemy.
  • do 0,5 litra wody oddajemy 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej i dobrze mieszamy plastykową lub drewnianą łyżką, a następnie pijemy
  • do 1 szklanki wody dodajemy krople zasadowe w proporcjach zalecanych przez producenta i pijemy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze