Wodniak jądra
Wodniak jądra to, w przypadku noworodków i niemowląt, rodzaj torbieli gromadzącej płyn surowiczy pomiędzy błoną otrzewną a błoną surowiczą jądra. Wodniak jądra w tym przypadku najczęściej jest zaburzeniem wrodzonym. Pojawia się u 6 proc. noworodków płci męskiej. Spowodowany jest brakiem równowagi pomiędzy ilością płynu otrzewnego a możliwością jego wchłaniania przez osłonki jądra (poza osłonką białawą). Może być także nabyty, wywołany urazami, operacjami, nowotworami i stanami zapalnymi.
Zobacz film: "Rak jądra"
1. Objawy wodniaka jądra
Wodniak jądra to płyn w kolorze bursztynowym, nagromadzony pomiędzy osłonkami jądra w ilości około kilkudziesięciu lub kilkuset mililitrów. Nie jest to zaburzenie samo w sobie groźne dla organizmu. Jednak ważne jest, aby zawsze dokładnie zbadać zarówno fizjologię wodniaka, jak i ustalić jego przyczynę. Objawy wodniaka mogą być podobne do przepukliny pachwinowej, zapalenia jądra i nowotworu jądra. Dlatego w przypadku jakichkolwiek zmian w jądrach zawsze należy zgłosić się do specjalisty, który zaleci odpowiednie badania.
Wodniak jądra objawia się:
- powiększeniem jądra o gładkiej i napiętej powierzchni, bez zaczerwienienia;
- rozpraszaniem światła przez worek mosznowy;
- zmianami rozmiaru wodniaka, zwiększaniem się go wieczorem;
- normalnym i niebolesnym oddawaniem moczu;
- rzadko bólem i trudnościami w chodzeniu.
2. Rodzaje wodniaków jądra
W przypadku wodniaków wrodzonych u dzieci, jego przyczyna leży w niezarośnięciu uchyłka pochwowego otrzewnej. Gromadzący się, przezroczysty, rzadziej lekko brunatny płyn może przepływać do jamy otrzewnej i z powrotem, co skutkuje wahaniami w rozmiarze wodniaka. Wrodzony wodniak jądra występuje u 6 proc. noworodków, jednak u większości z nich wodniak zanika po roku lub dwóch, w momencie kiedy zrasta się wyrostek pochwowy. W 10 proc. przypadków wrodzone wodniaki jąder występują obustronnie.
Wodniak jądra nabyty jest także spowodowany nagromadzeniem płynu między błoną trzewną a osłonką jądra. Jednak przyczyny takiego wodniaka są inne. Najczęściej wodniak nabyty pojawia się jako powikłanie:
- zapalenia jądra,
- zapalenia najądrza,
- urazu jądra,
- operacji przepukliny pachwinowej,
- operacji żylaków powrózka nasiennego.
Powiększone jądra mogą jeszcze zwiększać swój rozmiar, co prowadzi do problemów z chodzeniem i pojawienia się bólu. Z czasem może także, rosnąc, utrudnić produkcję plemników, a nawet doprowadzić do zaniku jądra i w konsekwencji do niepłodności.
3. Leczenie wodniaka jądra
Pierwszym krokiem do leczenia jest prawidłowa diagnoza. Stosowane badania to przede wszystkim badanie USG, umożliwiające odróżnienie wodniaka od innych problemów i chorób jąder. Leczenie wodniaka jądra to przede wszystkim leczenie chirurgiczne. Stosuje się je zarówno w przypadkach wodniaków wrodzonych, jak i nabytych, jednak przy wodniakach wrodzonych czeka się zazwyczaj dwa lata (choć nie jest to sztywna bariera) na samoistne ustąpienie.
Wskazania do leczenia wodniaka jądra to:
- trudności w odróżnieniu wodniaka od przepukliny pachwinowej,
- brak możliwości dokładnego przebadania jądra,
- ból,
- niepłodność,
- względy estetyczne,
- możliwość powikłań.
Istnieją dwa rodzaje operacji stosowane w leczeniu wodniaka jądra:
- zabieg metodą von Bergmanna,
- zabieg metodą Winkelmanna.
Wodniak jądra wrodzony pojawia się u dzieci dość często, jednak w wielu przypadkach samoistnie ustępuje. Jego leczenie jest bardzo ważne, gdyż może on doprowadzić do niepłodności u mężczyzny.
Komentarze