Wpływ astmy na życie

Życie z astmą oznacza codzienne wyzwania. Astma często wiąże się z koniecznością eliminacji czynników wyzwalających napad i stałego noszenia przy sobie leków. W dodatku lęk przed napadem może ograniczać codzienną aktywność. Jednak właściwie przestrzegane leczenie pozwala na prowadzenie aktywnego, zdrowego życia zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Kontrolowanie objawów astmy wymaga stałego oraz doraźnego przyjmowania leków, a także wprowadzenia w życie odpowiednich zmian, zmniejszających ryzyko wystąpienia napadu choroby i zaostrzenia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Plan leczenia astmy

Właściwie zaplanowane leczenie jest podstawą sukcesu w opanowaniu astmy. Pozytywne nastawienie do leczenia wiąże się z lepszą kontrolą choroby, dlatego tak ważna jest współpraca pacjenta z lekarzem. Astma jest w pewnym sensie chorobą, którą „trzeba zarządzać”. Plan leczenia astmy powinien uwzględniać:

 • zmiany w stylu życia i otoczeniu ograniczające kontakt z czynnikami wywołującymi zaostrzenia;
 • stosowanie leków: kontrolujących przebieg choroby, stosowanych regularnie i objawowych, stosowanych doraźnie w przypadku zaostrzeń;
 • przygotowanie do postępowania w przypadku stanów wyjątkowych, np. poważnych zaostrzeń.

W leczeniu ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich, odbywanie regularnych wizyt kontrolnych i przeprowadzanie okresowych badań pozwalających śledzić przebieg choroby i określić stopień kontroli astmy.

Stres a astma

Chociaż stres nie jest przyczyną astmy, jest z nią bez wątpienia związany. Astma jest dla chorego źródłem stresu, stres natomiast sprawia, że kontrola astmy jest trudniejsza. Nawet zwykły stres związany z życiem codziennym może przyczynić się do pogorszenia objawów chorobowych. Dlatego ważne jest pracowanie nad kontrolą stresu i stosowanie technik relaksacyjnych. Pomocne w ograniczeniu stresu może być także właściwe zarządzanie czasem, bez planowania zbyt wielu spraw jednego dnia, aby uniknąć presji związanej z możliwością niewywiązania się z obowiązków.

Niepokój w astmie może być czynnikiem nie tylko utrudniającym codzienne funkcjonowanie, ale także prowadzącym do nasilenia dolegliwości. Można powiedzieć, że astma i niepokój, podobnie jak stres, tworzą błędne koło. Pojawienie się objawów, takich jak świszczący kaszel czy duszność wywołuje niepokój, a niepokój jeszcze bardziej zaostrza przebieg napadu. Uświadomienie sobie związku między objawami astmy a uczuciem lęku zazwyczaj zmniejsza niepokój. Zastosowane w porę techniki relaksacyjne mogą pomóc w przerwaniu błędnego koła.

Wysiłek fizyczny a astma

Wiele osób obawia się, że wysiłek fizyczny może spowodować napad astmy i w związku z tym unika uprawiania sportów. Okazuje się jednak, że regularne ćwiczenia mają pozytywny wpływ na przebieg choroby. Utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej polepsza tolerancję choroby, zmniejszając uczucie duszności, dzięki wzmocnieniu mięśni oddechowych. Należy jednak unikać forsownych wysiłków, uprawiania sportu na zimnym powietrzu i wczesnym rankiem, w przypadku uczulenia na pyłki roślin (rano stężenie pyłków jest największe).

Astma a papierosy

Chorzy na astmę powinni zdecydowanie wystrzegać się palenia tytoniu oraz przebywania w zadymionym otoczeniu. Dym tytoniowy wpływa drażniąco na drogi oddechowe i może doprowadzić do wystąpienia napadu astmy. Stała ekspozycja na dym papierosowy prowadzi do upośledzenia funkcji oskrzeli poprzez uszkodzenie rzęsek i powoduje zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych. Dla palaczy astma oznacza konieczność zerwania z nałogiem. W tym przypadku warto szczerze i otwarcie porozmawiać z lekarzem, który pomoże w dopasowaniu odpowiedniej strategii rzucenia palenia. Korzyści z rzucenia palenia w astmie to:

 • mniejsza częstość zaostrzeń choroby;
 • przyjmowanie mniejszych dawek leków;
 • mniejsze ryzyko wystąpienia infekcji dróg oddechowych;
 • szansa na dłuższe i zdrowsze życie.

Edukacja pacjenta w astmie

Większa wiedza pacjenta na temat swojej choroby, jej objawów i czynników zapobiegających przyczynia się do lepszego stopnia kontroli astmy i lepszego stanu zdrowia. Podstawowe informacje, które każdy chory na astmę powinien wiedzieć to:

 • sposób poprawnego zażywania leków – leki na astmę dostępne są w wielu postaciach - inhalatorach, dyskach czy tzw. spejserach. Ważne jest, aby dokładnie omówić i przećwiczyć przy lekarzu korzystanie z przepisanego leku. Istotne jest także poznanie działań niepożądanych leków, takich jak grzybica jamy ustnej po wziewnych sterydach i sposobów zminimalizowania ryzyka ich wystąpienia;
 • jakie czynniki powodują zaostrzenie choroby i napady astmy – u każdego chorego astma przebiega inaczej i występują inne czynniki wyzwalające. Znajomość tych czynników i ich unikanie pozwala zmniejszyć częstość zaostrzeń choroby i przyczynić się do lepszej kontroli astmy.

Sytuacje wyjątkowe w astmie

Każdy pacjent powinien być przygotowany na możliwość wystąpienia poważnego ataku astmy i mieć przygotowany plan działania. Gwałtowne i poważne ataki zdarzają się nawet w przypadku regularnego stosowania leków i dobrej kontroli astmy. Ważne jest, aby w porę wyłapać objawy zbliżającego się napadu lub oznaki, że sytuacja wymyka się spod kontroli. Poza objawami, takimi jak świszczący oddech, duszność i kaszel, przydatne jest kontrolowanie funkcji płuc przy pomocy pikflometru.

W przypadku stwierdzenia napadu należy jak najszybciej podjąć działanie. Uprzednio przygotowany dokładny plan postępowania pozwala na zaoszczędzenie czasu i szybszą pomoc. Osoby z bliskiego otoczenia chorego na astmę również powinny być poinformowane o sposobie postępowania w wyjątkowych stanach, takich jak rozlany skurcz oskrzeli, znaczny brak tchu czy całkowite ustanie oddechu.

Oznaki słabej kontroli astmy często nie są oczywiste. O progresji choroby mogą świadczyć:

 • częściej występujące objawy astmy;
 • bardziej nasilone napady;
 • dolegliwości wybudzające ze snu w nocy;
 • znaczne wahania wartości przepływu w badaniu pikflometrem;
 • mniejsza skuteczność stosowanego dotychczas leczenia;
 • konieczność częstszego niż do tej pory stosowania leków doraźnych;
 • absencja w szkole lub w pracy z powodu astmy.

Czasami zmiany umożliwiające prowadzenie normalnego trybu życia nie muszą być duże. W przypadku uczulenia na pyłki roślin nie należy na przykład uprawiać sportów na zewnątrz rano, kiedy stężenie pyłków w powietrzu jest największe, a trzeba unikać palenia papierosów i przebywania w zadymionych pomieszczeniach.

Jak radzić sobie z astmą?

Astma nie musi oznaczać rezygnacji z aktywnego uczestniczenia w życiu codziennym. Astmę można leczyć z powodzeniem i zdecydowanie zmniejszać ryzyko napadów oraz odległych następstw choroby. Warto wspomnieć, że wiele znanych osób choruje na astmę, w tym nawet wyczynowych sportowców. Jest to najlepszy dowód na to, że astma, choć wymaga odrobiny dyscypliny i planowania, nie stoi na przeszkodzie w cieszeniu się i korzystaniu z życia.

Ewa Drozdowicz, ponad rok temu

Bibliografia

 • Gierus J., Popielski K., Astma oskrzelowa - perspektywa psychologiczno-egzystencjalna, Difin, Warszawa 2011, ISBN 978-83-7641-410-2
 • Fal A.M., Pacjent chory na astmę, MedPharm, Wrocław 2009, ISBN 978-83-60466-39-1
 • Ayres J., Zrozumieć astmę, Via Medica, Gdańsk 2007, ISBN 978-83-60945-66-7
 • Droszcz W. Astma, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-8-32-004009-8

Astma

Komentarze (1)
~Fuck me
~Fuck me 3 miesiące temu

Takiej bredni jeszcze nie słyszałem... Astma przeszkadza w normalnym życiu. Każdy kto twierdzi inaczej jest po prostu kłamcą! Mam astmę od dziecka, dziś mam 23 lata i widzę, jak bardzo ta choroba zniszczyła moje plany, moje życie towarzyskie jest martwe. Praca byłaby niemożliwa, gdyby nie fakt, że pracuję z domu. Zero sportu. Ciągła frustracja. Ciągły strach przed atakiem (sam nie wyjeżdżam nigdzie, bo się boję napadu astmy). Miałem już tak wielokrotnie, że wyjeżdżając atakowała mnie astma, gdy byłem daleko od domu. Niech naukowcy ruszą tyłki i wynajdą wreszcie PRAWDZIWY lek na tą straszliwą chorobę. Biorę spore dawki najnowocześniejszych leków na astmę. Co jeszcze mogę zrobić, żeby zacząć ją "kontrolować". Nie da się kontrolować, czegoś, co jest niepojęte dla lekarzy (jaka jest przyczyna astmy?)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wpływ astmy na życie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Wpływ astmy na życie
Wpływ astmy na życie

Astma a alkohol

wpływajace na zaostrzenie astmy Wino - zaobserwowano, że napady astmy najczęściej występują po wypiciu wina. Po czerwonym częściej niż po białym (...) niż po winie. Piwo - wywołuje napady astmy u...

Wpływ astmy na życie

Dlaczego astma i sport się wykluczają?

astmatykom uprawianie dogodnych dla chorych dyscyplin sportu. Leczenie astmy a sport Leczenie farmakologiczne - musi być odpowiednio dostosowane (...) niż u sportowców wyczynowych. Objawy astmy a sport Objawy...

Wpływ astmy na życie

Astma i praca zawodowa

, odpowiadających za występowanie objawów astmy pod wpływem substancji znajdujących się w środowisku pracy. Astma zawodowa to astma, której przyczyna związana (...) w znaczny sposób wpływa na życie...

Wpływ astmy na życie

Astma a sport

oskrzeli i ich skurczu pod wpływem czynników środowiskowych lub wewnętrznych, np. silnych emocji czy wysiłku fizycznego. W typowej postaci astmy (...) sportowcach chorujących na astmę, która nie przeszkadza im w...

Wpływ astmy na życie

Grzybica jamy ustnej po leczeniu astmy

się do odpowiednich zaleceń. Glikokortykosteroidy wziewne, zwane też sterydami, są powszechnie stosowane w leczeniu astmy. Ich zaletą jest skuteczność - podawane (...) , które obniżają odporność. W przypadku astmy umożliwia...

Wpływ astmy na życie

Astma a tryb życia

określonych składników odżywczych powoduje astmę. Przyjmowanie witamin i minerałów w astmie nie jest skuteczną formą leczenia astmy. Wpływ (...) , które u osób wrażliwych mogą spowodować napad astmy. Życie...

Wpływ astmy na życie

Astma a sauna

astmy. Należy jednak wiedzieć, jak prawidłowo korzystać z sauny. Ostry stan astmatyczny jest jedynym przeciwwskazaniem dotyczącym astmatyków (...) farmakologicznej astmy. Jedynym przeciwwskazaniem dla astmatyków do...

Zdrowie w ciąży

Depresja w ciąży - zdjęcie

Depresja w ciąży - zdjęcie

Stan zdrowia kobiety w ciąży ma wpływ na zdrowie dziecka. Depresja może bowiem przyczynić się do pojawienia astmy u malucha.

Astma - charakterystyka, rodzaje, przyczyny, diagnostyka, leczenie

Astma (prezentacja edukacyjna)

Astma (prezentacja edukacyjna)

, ponieważ w ten sposób można ryzykować własne życie. Badania diagnostyczne w astmie Istnieje kilka metod na zdiagnozowanie astmy. Należą do nich: spirometria, testy alergiczne (...) przypadków hospitalizacji z powodu...

Profilaktyka astmy

Wpływ filtru powietrza na zdrowie dziecka

Wpływ filtru powietrza na zdrowie dziecka

W domach małych alergików coraz częściej można spotkać filtry powietrza. Jest to pozytywne zjawisko, ponieważ urządzenia tego typu rzeczywiście w bardzo dużym stopniu oczyszczają otoczenie dziecka, usuwając „wiszące" we wdychanym powietrzu alergeny.