Wpływ czynników psychicznych na impotencję

Organizm i psychika człowieka tworzą jedną całość. Nie można oddzielić samopoczucia psychicznego od stanu zdrowia ciała. Kiedy jeden z elementów nie działa tak, jak powinien, pojawiają się problemy. Zaburzenia seksualne związane są zarówno z czynnikami zdrowia fizycznego, jak i kondycją psychiczną. Dlatego też w procesie powstawania impotencji nie można wykluczać czynników psychicznych, które odgrywają bardzo istotną rolę w powstawaniu zaburzenia i są przyczyną problemów z erekcją.

1. Definicja impotencji

Impotencją można nazwać problemy z uzyskaniem wzwodu lub całkowity jego zanik. Można wyróżnić 3 poziomy zaburzenia: łagodne, umiarkowane, całkowite. W umiarkowanych zaburzeniach występuje wzwód, jednak jest on niepełny. Są to najczęściej spotykane problemy z zaburzeniem wzwodu. Przy całkowitym zaburzeniu nie występuje erekcja. Jest to bardzo poważny problem, ponieważ brak możliwości uzyskania wzwodu uniemożliwia współżycie seksualne.

Zobacz film: "Wygląd a seks"

Pojawienie się problemów ze sprawnością seksualną dla mężczyzny jest dużym ciosem. Erekcja jest symbolem męskości, dlatego trudności z jej uzyskaniem wywołują silny lęk. Emocje towarzyszące zaburzeniom wzwodu oraz stres mogą pogłębiać męskie problemy. Psychika jest również jednym z ważniejszych czynników będących przyczyną rozwoju impotencji.

2. Impotencja organiczna a impotencja psychogenna

Różne czynniki mogą powodować powstawanie zaburzeń wzwodu. W zależności od przyczyny powstawania impotencja może mieć charakter zaburzeń organicznych, psychogennych lub wieloczynnikowych (kiedy na powstanie problemu mają wpływ zarówno czynniki biologiczne, jak i psychiczne). U mężczyzn z biologicznym podłożem zaburzenia nie występują erekcje nocne, ranne oraz w trakcie pieszczot czy masturbacji. Natomiast u mężczyzn z psychogenną impotencją występują nocne i poranne wzwody. W tym wypadku problem dotyczy współżycia seksualnego z drugą osobą. Mężczyzna, u którego zaburzenia erekcji mają podłoże psychiczne, ma trudności (niepełna erekcja, zanik erekcji w trakcie aktu seksualnego) lub całkowicie (brak wzwodu) nie jest w stanie odbyć stosunku seksualnego.

3. Psychika przyczyną powstawania zaburzeń wzwodu

Na zaburzenia wzwodu cierpi znaczny odsetek męskiej populacji. Wielu mężczyzn zauważając u siebie problem ma opory przed pójściem z nim do specjalisty i stara leczyć się na własną rękę. W ok. 50% przypadków impotencja spowodowana jest czynnikami somatycznymi. Jednak u ok. 15% zaburzenia te mają podłoże psychiczne. Występuje również grupa mężczyzn, u których stwierdza się ****przyczyny psychiczne oraz somatyczne zaburzeń.

Ludzka psychika ma duży wpływ na działanie organizmu. Dlatego też, kiedy pojawiają się wewnętrzne trudności i konflikty, może dochodzić do rozwoju zaburzeń somatycznych. Sprawność seksualna u kobiet i mężczyzn zależy w dużej mierze od komfortu psychicznego, odpowiedniego partnera/partnerki oraz czynników środowiskowych. Wewnętrzne przeżycia i doświadczenia również mają wpływ na życie seksualne człowieka. Wszystkie te czynniki mogą mieć znaczący wpływ na rozwój impotencji u mężczyzny.

4. Czynniki psychiczne a impotencja psychogenna

Czynniki psychiczne, które mogą wywoływać impotencję związane są zarówno z rozwojem jednostki jak i z wczesnymi doświadczeniami seksualnymi. Ważną rolę w kształtowaniu się zachowań i postaw, także sfery seksualnej odgrywa środowisko, w jakim dorasta młody człowiek. Równie istotne są także czynniki osobowościowe oraz partnerskie. Zaburzenia erekcji mogą pełnić ważną funkcję w życiu mężczyzny z problemami psychicznymi. Mogą dawać mu możliwość unikania kontaktów seksualnych z partnerką/partnerem, maskują nieakceptowane społecznie zachowania czy preferencje seksualne. Stają się bardzo pożądane u osób, które mają zaburzenia identyfikacji z płcią lub chcą zamaskować skłonności homoseksualne. W takich sytuacjach wewnętrzne konflikty i trudności mężczyzny prowadzą do rozwoju zaburzeń erekcji, jako formy ucieczki przed bliskością i współżyciem.

5. Czynniki rozwojowe a powstawanie impotencji

Do czynników rozwojowych należą wszystkie te, które związane są z dzieciństwem i dorastaniem człowieka. Dojrzewanie w rodzinie patologicznej, nieprawidłowe rodzinne wzorce zachowań oraz konflikty rodziców mogą rzutować w przyszłości na życie seksualne mężczyzny. Równie ważna jest akceptacja dziecka, otaczanie go miłością i wspieranie go. Zaburzenia obrazu własnej osoby, nieakceptowanie swojej płci czy wychowanie w zbytnim rygoryzmie mogą być przyczyną powstawania w dorosłym życiu kompleksów i trudności w nawiązywaniu trwałych i wartościowych relacji. Trudności w dzieciństwie i młodości oraz nieprawidłowe wzorce mogą prowadzić w dorosłości do występowania zaburzeń erekcji.

6. Wpływ czynników osobowościowych na zaburzenia erekcji

Osobowość człowieka ma wpływ na jego zachowanie i odbieranie świata. Pewne jej cechy mogą zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju zaburzeń erekcji. Mężczyźni, którzy przejawiają się niedojrzałością uczuciową, mają problemy z identyfikacją płciową czy ukrytymi skłonnościami homoseksualnymi, są narażeni na rozwój impotencji psychogennej. Ważnymi czynnikami są również: lękliwość, neurotyzm, fobie seksualne, kompleksy, i in. 
Zatem osobowość może w pewnym stopniu przyczyniać się do powstawania u mężczyzn zaburzeń erekcji. Szczególnie, kiedy negatywne cechy zostają wzmocnione poprzez oddziaływania rodziców i otoczenia w trakcie dorastania młodego człowieka.

Leczenie impotencji psychogennej ma bardzo ważne znaczenie dla zdrowia psychicznego i relacji w związku. Poważnym problemem jest rozpad więzi między partnerami, kłótnie, monotonia oraz brak pożądania. Impotencja w takim wypadku może być dla mężczyzny ucieczką od pożycia seksualnego z kobietą. Mężczyzna może w ten swoisty sposób reagować na nieudany związek.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy