Trwa ładowanie...

Wrogowie nerek. Dr Skoczylas: Niszczą powoli, ale konsekwentnie

 Aleksandra Zaborowska
08.10.2024 20:09
Najwięksi niszczyciele nerek. Unikaj za wszelką cenę
Najwięksi niszczyciele nerek. Unikaj za wszelką cenę (Getty Images / YouTube)

Nerki odpowiadają za cały szereg kluczowych procesów zachodzących w organizmie. Gdy przestają właściwie funkcjonować, skutki są dotkliwe i odczuwalne w wielu sferach zdrowia. Warto więc wiedzieć, jak zapobiegać ich chorobom.

spis treści

1. Dlaczego zdrowe nerki są tak ważne?

- Filtrują krew, oczyszczają organizm z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii, regulują ciśnienie krwi i gospodarkę wodno-elektrolitową, biorą udział w produkcji czerwonych krwinek i utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej, ale także w aktywacji witaminy D - mówi dr Marek Skoczylas w jednym z filmów opublikowanych na swoim kanale na YouTube.

W momencie, gdy dochodzi do znaczącego upośledzenia funkcji nerek, następuje zagrożenie życia. Jak poznać, że dzieje się z nimi coś niedobrego?

Choroby nerek są często podstępne i mogą rozwijać się latami, nie dając żadnych symptomów. Warto więc regularnie wykonywać profilaktyczne badanie moczu i szybko reagować na objawy takie jak bolesność w okolicy lędźwiowej, senność i apatia, bladość skóry, gorączka, obrzęki nóg, podwyższone ciśnienie krwi czy zaparcia.

2. "Cisi zabójcy" nerek, których należy unikać

Zobacz film: "Polacy nie mogą żyć bez suplementów. Farmaceuta nie ma wątpliwości"

Jak podkreśla dr Skoczylas, jest kilka czynników, które wyróżniają się swoim szkodliwym działaniem na nerki. W pierwszej kolejności są to spożywane w nadmiarze produkty z dodatkiem cukru, które szybko prowadzą do zaburzenia glikemii w organizmie, a następnie do uszkodzenia naczyń krwionośnych w nerkach. Cytowane przez lekarza badania potwierdziły, że osoby, które spożywają więcej niż jedną szklankę napojów słodzonych są nawet o 19 proc. bardziej podatne na rozwój przewlekłej choroby nerek.

Lekarz zaleca też ograniczenie spożywania soli, która, z uwagi na wysoką zawartość sodu, prowadzi do nadmiernej filtracji krwi i wzrostu ciśnienia w kłębuszkach w nerkach. Z tego powodu warto więc nie tylko wyzbyć się nawyku dosalania potraw, ale także bezwzględnie ograniczyć żywność wysokoprzetworzoną, która z reguły zawiera w składzie duże ilości dodanej soli i podnosi ryzyko pogorszenia funkcji nerek nawet o 50 proc.

Do czynników, które zwiększają ryzyko zaburzenia funkcji nerek należą także palenie papierosów, niedobór oraz nadmiar snu, dieta z nadmierną ilością białka, niedostateczne picie wody, a także częste stosowanie leków przeciwbólowych.

- Ich nadużywanie powoli, ale konsekwentnie uszkadza nasze nerki. Mowa tu konkretnie o niesteroidowych lekach przeciwzapalnych, a więc ibuprofenie, naproksenie, diklofenaku, ketoprofenie czy kwasie acetylosalicylowym - ostrzega lekarz.

Dr Skoczylas wspomina także o nietypowym czynniku, który niewiele osób łączy z możliwymi problemami z nerkami. Mowa tu o siedzącym trybie życia.

- Okazuje się, że regularna aktywność fizyczna łagodzi stany zapalne, zmniejsza stres oksydacyjny czy też poprawia funkcje naczyń krwionośnych, co ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej pracy chorych nerek - podkreśla dr Skoczylas na nagraniu.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze