Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to stan zapalny w obrębie jelita, a w szczególności odbytnicy. Owrzodzenia pojawiają się na podłożu zapalnym i mikroropni w błonie śluzowej jelita grubego. Zmiany te krwawią, ulegają wtórnym zakażeniom, pogłębiają się, a czasem przebijają ścianę jelita. Głównym objawem choroby jest bolesne parcie na stolec, który zawiera śluz i ropę, a niekiedy jest zabarwiony krwią. Objawy obejmują także wzdęcie brzucha oraz bóle skurczowe. Leczenie opiera się przede wszystkim na stosowaniu odpowiedniej diety, którą jest dieta płynna, a następnie dieta bogatoenergetyczna.

1. Co to jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to przewlekły stan zapalny jelit. Stany zapalne pojawiają się w błonie śluzowej i podśluzowej jelita grubego. Choroba ma charakter długotrwały – zwykle okresy remisji są dość długie, ale przerywają je nagłe nawroty silnych dolegliwości.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego znacznie częściej występuje u osób rasy białej, a pierwsze objawy choroby pojawiają się zwykle między 20. a 40. rokiem życia. Szacuje się, że w Europie zachorowalność na wrzodziejące zapalenie jelita grubego wynosi 10 przypadków na każde 100 000 mieszkańców. W Polsce każdego roku diagnozuje się około 700 przypadków tej choroby.

Jak uniknąć kłopotów z przewodem pokarmowym?

Jedzenie tłustego, smażonego jedzenia może skutkować biegunką. Tłuste mięso, sosy czy słodkie, kremowe desery również mogą powodować problemy. Wybieraj...

2. Przyczyny wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Przyczyna powstawania zmian nie jest do końca ustalona. Wymienia się jednak takie czynniki jak: odczyny alergiczno-immunologiczne, zaburzenia flory bakteryjnej, zakażenia bakteryjne (głównie bakteriami z grupy E. coli i Yersinia).

Inne przyczyny wrzodziejącego zapalenia jelit to:

 • nieprawidłowe działanie układu odpornościowego;
 • skłonności dziedziczne;
 • nerwice, przewlekły stres oraz inne schorzenia psychologiczne;
 • zakażenia układu pokarmowego;
 • palenie papierosów i picie dużych ilości alkoholu.

3. Objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Typowe objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego to:

 • częste biegunki (nawet 20 wypróżnień w ciągu doby);
 • naprzemienne biegunki i zaparcia;
 • bolesne parcie na stolec;
 • śluz i krew w stolcu;
 • bóle brzucha;
 • brak apetytu;
 • osłabienie;
 • spadek masy ciała;
 • stany podgorączkowe.

4. Diagnostyka wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Osoby, u których pojawi się krwawienie z przewodu pokarmowego, bóle brzucha, ostre biegunki, gorączka powinny zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Dla potwierdzenia diagnozy są potrzebne odpowiednie badania. Pacjenci z podejrzeniem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego muszą wykonać badanie krwi, badanie kału, badanie endoskopowe jelita grubego, a także USG i RTG jamy brzusznej.

5. Przebieg wrzodziejącego zapalenia jelit

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba o charakterze przewlekłym. Nawroty bolesnych dolegliwości przeplatają się z okresami remisji, które mogą trwać nawet kilka lat. Stany zapalne pojawiają się najczęściej w końcowej części jelita grubego, czyli odbytnicy. Zapalenie często rozszerza się na esicę, okrężnicę zstępującą, zagięcie śledzionowe, a w niektórych przypadkach na całe jelito grube. Procesy zapalne nie są obserwowane w jelicie cienkim.

Nawroty choroby wiążą się z bolesnymi biegunkami, bólami brzucha oraz wzdęciami. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego ma skutki dla całego organizmu. Chorzy chudną, są osłabieni, często mają anemię. Poza tym mogą pojawić się również inne dolegliwości, takie jak bóle stawów, niewydolność wątroby, kamica żółciowa, zapalenie dróg żółciowych, osteoporoza. Czasami konsekwencją tej choroby jest rak jelita grubego.

6. Leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Leczenie pacjentów ma charakter przewlekły. Lekarze skupiają się na zapobieganiu nawrotom oraz łagodzeniu dolegliwości w czasie ataku choroby.

Podstawą leczenia jest terapia farmakologiczna. Chorym podaje się antybiotyki, leki przeciwzapalne oraz sterydy. Stosuje się też terapię immunosupresyjną oraz leczenie biologiczne, a w ciężkich przypadkach jest konieczna interwencja chirurgiczna.

Ważnym elementem leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest odpowiednia dieta. W fazie remisji chorzy powinni stosować dietę lekkostrawną, bogatą w witaminy, minerały i wartości odżywcze. Unikać należy produktów, które wywołują dolegliwości, produktów wzdymających (takich jak kapusta, rośliny strączkowe, gazowane napoje), smażonych potraw, ostrych przypraw oraz alkoholu.

W czasie nawrotu ostrych dolegliwości, chorzy powinni unikać potraw bogatych w błonnik, które nasilają biegunkę oraz produktów bogatoresztkowych (takich jak chleb razowy czy nasiona roślin strączkowych).

Bibliografia

 • Konturek S. Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3188-5
 • Konturek S. Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3188-5
 • Kokot F. (red.), Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3368-3

Źródła zewnętrzne

Sylwia Michalczyk, Sylwia Stachura,
Komentarze (16)
~DominikaZiola
~DominikaZiola

Cześć wszystkim. Chciałam się z Wami podzielić moją historią oraz tym jak wyleczyłam się z wrzodziejącego zapalenia jelit. Oczywiście zaczęło się jak u wszystkich, znane objawy, krwawienie, lekarze, leki, sterydy, straszne skutki uboczne.. leki działały chwile po czym było to samo, ciężko było funkcjonować. Postanowiłam poszukać innej drogi niż lekarze i chemia - próbowałam różnych rzeczy, przez rok jadłam specjalnie przygotowane i gotowane marchewki na czczo, bo wyczytałam u innego "chorego" że mu pomogły - może było trochę lepiej, ale to dalej nie to. Jak wyzdrowiałam? NATURA.. - jeśli natura stworzyła problem, to natura też ma odpowiedź aby go rozwiązać! Przeszłam na dietę raw food ( obecnie jem wszystko, tzn unikam śmieci i tłustych rzeczy, nie jem nabiału ani przetwarzanych rzeczy, staram się wybierać naturalne świeże rzeczy, pozwalam sobie czasem na słodycze) oraz najważniejsze - ZIOŁA!!! Od 2 lat piję zioła i to nim zawdzięczam sukces!! Usłyszałam od znajomej znajomej znajomej o pewnej zielarce w Nowym Sączu która leczy na podstawie wyników badań z krwi. Pani Zielarka kazała mi zrobić około 40 różnych badań i na ich podstawie dobrała mi zioła. Parzenie ziółek i picie ich musiało mi wejść w nawyk, ponieważ pije je na czczo, po śniadaniu, potem godzinę po obiedzie, różnie. Na początku podchodziłam sceptycznie do tego, chociaż opowieśi ludzi którzy wyzdrowieli z różnych chorób, z raka, a także z problemów jelitowych podnosiły mnie na duchu. Po roku picia ziółek widziałam dużą poprawę ale zdarzały mi się czsami gorsze dni ( to nic w porównaniu z byciem na lekach i codziennie czucie się jak "shit".. ) teraz mamy styczeń 2014 a ja od maja 2013 jestem zdrowa! Żadnych problemów, jem to co wspomniałam, piję alkohol kiedy mam ochotę, a problemy łazienkowe odeszły.. Myślę, że ważne jest także, aby wierzyć, że się jest zdrowym, w pozytywną energię, w zioła, i absolutnie nie mówić i nie przyjmować do wiadomości że " mam wrzodziejące zapalenie... " NIE! Jeżeli ktoś tak mówi, niech nie spodziewa się że będzie zdrowy. Acha, i mam 22 lata, "chorobę" stwierdzono u mnie w wieku 20 lat :) dziadek umarł na raka jelita grubego, w rodzinie mamy parę podobnych przypadków z jelitami, wieć co mogłam myśleć? Że to dziedziczne.. nie! To Twój wybór jak żyjesz,co jesz i jak dbasz o swój organizm. Daj sobie czas, a wszystko to zacznie działać. Pozdrawiam wszystkich i życzę samych pomyślności:) PS. Mój lekarz sceptycznie podchodzi do mojego wyboru, skrytykował mnie ale jego sceptycyzm mnie nie zraził bo ja się wyleczyłam, i nie wierzę w faszerowanie tabletkami!!

Odpowiedz
~Józef
~Józef

Mój syn choruje już półtora roku ,od dwóch miesięcy mamy remisję .Oprócz leczenia farmakologicznego zastosowałem mieszankę składającą z 13 ziół.Wiem ,że jedna jaskółka wiosny nie czyni ale jeśli daje to jakąś możliwość , chciałbym podzielić się z państwem tą informacją podaje skład mieszanki: 20% jagoda czarna,15% tarnina(koniecznie wybrać nasiona),10% aronia ,8% jarzębina,10% róża dzika,5% owoc głóg,10% rodzynek brazylijski,8% cytryniec chiński,3% kwiat rumianku, 3% igła sosny,3% kłącze perzu,3% porzeczka czarna,3% pokrzywa.Zioła wykazują działanie przeciw : biegunowe ,krwawnicze i wrzodowe Sposób użycia jedną wyżkę wysuszonych i rozdrobnionych ziół zalać szklanką wody, gotować na małym ogniu 10-15 min pod przykryciem ,odstawić na 10 min , przecedzić i wypić.Pić 2 razy dziennie.. Być może będę mógł w ten sposób pomóc innym .Uważam też ,że ta mieszanka może mieć zastosowanie w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna.Mieszankę pić przez miesiąc ,potem trzy tygodnie przerwy. Pozdrawiam Józef PS.Profilaktycznie olej cedrowy raz dziennie i olej kokosowy na masło do kanapek @~DominikaZiola:

Odpowiedz
~dudzia
~dudzia

@~DominikaZiola: Dominika czy mozesz podac jakies namiary na te zielarke? bardzo mnie pocieszyl Twoj postmchoruyje na te sama chorobe i te leki mnie wykanczaja !! nie mam na nic ochoty ani energi,czuje sie jak wrak czlowieka. Ziola sama zbieam ,susze i robie herbatki jednak chetnie skonsultuje z Zielarka :) dzieki

Odpowiedz
~Jerry
~Jerry

@~DominikaZiola: Fjnie ze wszystko Ci minelo , ja bylem ponad 6 lat w remisji " bez lekow" ale niestety zlapalo mnie ponownie . Od 2 miesiecy siedze po 4 -5 razy na toalecie i wspominam piekne czasy 6-cio letniej remisji. Zycze duzo zdrowia lecz nie oszukujmy samych siebie !! ta choroba nie jest uleczalna . Pozdrawiam Jurek

Odpowiedz
~www
~www

Odnośnie przedstawionej Pani POTWIERDZAM ta sama choroba i też mi pomogła, mnóstwo badań do wykonania ale są i efekty, problemy lekkie występują od czasu do czasu ale jest przepaść w stosunku do wcześniejszego stanu i obecny stan pozwala mi w miarę normalnie funkcjonować.

Odpowiedz
~Kasiulec
~Kasiulec

Ja sama choruję już 5 lat (a mam dopiero 21), bardzo dobrze toleruję leki (Salofalk) i po miesiącu od leczenia byłam w stanie remisji który utrzymuje się cały czas (z bardzo krótkimi epizodami trwającymi max 2 tygodnie). Na początku byłam przerażona i bałam się wszystkiego, tak samo jak moi rodzice. Dostałam wtedy zalecenie od lekarza żeby zapomnieć o chorobie, żyć normalnie i jeść wszystko to na co mam ochotę (tylko dodać więcej warzyw). I to chyba najbardziej pomaga. Również stres i depresja są czynnikami wywołującymi zaostrzenia, więc choć to bardzo ciężkie trzeba ich unikać. Należy cieszyć się ze wszystkiego i nie myśleć za dużo o chorobie ;). A do każdej młodej osoby : to nie jest koniec świata, nikt nawet nie zauważy, że jesteś chory.

Odpowiedz
~mery11
~mery11

@~DominikaZiola: bardzo prosze o kontakt tej zielarki ,p.Dominiko. dziekuje ,Marzena

Odpowiedz
~Boguslawa2
~Boguslawa2

Do @~DominikaZiola Witam! Czy mogłabym Cię prosić o podanie adresu zielarki, która panią wyleczyła, gdyż ja borykam się z tą chorobą już ponad 2 lata. Bardzo proszę panią o adres, telefon lub jakiś kontakt. Gorąco pozdrawiam! :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Dieta w chorobach zapalnych jelit

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - dieta

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego przyczynia się do utraty wagi, powoduje odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe w organizmie. Odpowiednia dieta, dostosowana do danego stad

Zespół jelita drażliwego

Dieta w chorobie jelita grubego

Pośpiech, ciągły stres, brak aktywności fizycznej nie sprzyjają naszemu zdrowiu. Często u osób, na które długotrwale działają te czynniki, pojawiają się różne choroby, np. zapaleni

Układ pokarmowy

Polipowatość jelita grubego

Polipowatość jelita grubego to uwypuklenie błony śluzowej jelita grubego do wewnątrz. Uwypuklenia te nazywamy polipami. Mogą one mieć charakter nowotworowy, ale nie jest tak we wszystkich przypadkach. Występowanie licznych polipów jelita grubego, szczególnie...

Onkologia

Rak jelita grubego

Należy pamiętać, że wystąpienie objawów chorobowych opisanych poniżej czy pojawienie się guza nie dowodzi, że mamy do czynienia z rakiem. Może się okazać, że jest to jedynie nowotwór łagodny. W każdym wypadku, gdy zachodzi jakiekolwiek podejrzenie, że...

Dieta pooperacyjna

Dieta po operacji jelita grubego

Dieta po operacji jelita grubego

Operacja jelita grubego jest częstą metodą leczenia wielu chorób i dolegliwości, zarówno niegroźnych polipów, jak i raka. Jelito grube jest bardzo długie i usunięcie jego niewielki

Badania

Badanie radiologiczne jelita grubego

Badanie radiologiczne jelita grubego zwyczajowo określa się wlewem doodbytniczym. Polega na wprowadzeniu do jelita grubego środka cieniującego tzw. kontrastu, który w większym stopniu niż tkanki pochłania promieniowanie rentgenowskie. Po przepuszczeniu...

Badania

Biopsja jelita grubego

Biopsja jelita grubego to badanie diagnostyczne polegające na pobraniu z jelita grubego próbki tkanki, którą później poddaje się badaniu histopatologicznemu. Pozwala to na zdiagnozowanie przyczyny krwawych stolców, które są objawem wielu chorób jelita...

Rak jelita grubego

Rak jelita grubego bez tabu

Rak jelita grubego co roku atakuje ponad 400 tys. Europejczyków - jest drugim pod względem zachorowalności nowotworem złośliwym w Europie. Większość z nich umrze, ponieważ wyleczyć

Drożdżyca

Drożdżyca jelita grubego

Drożdżyca jelita grubego, zwana inaczej kandydozą jelita grubego, jest chorobą wywołaną przez gatunki grzybów należące do rzędu drożdżaków - Candida albicans oraz C. Kruzei, C. Gla

Dieta w chorobie nowotworowej

Dieta a rak jelita grubego

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów zaraz po raku prostaty u mężczyzn i raku piersi u kobiet. Dieta odgrywa istotną rolę zarówno w procesie leczenia,