Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to stan zapalny jelita, a w szczególności odbytnicy. Owrzodzenia pojawiają się na podłożu zapalnym i mikroropni w błonie śluzowej jelita grubego. Zmiany te krwawią, ulegają wtórnym zakażeniom, pogłębiają się, a czasem przebijają ścianę jelita. Głównym objawem choroby jest bolesne parcie na stolec, który zawiera śluz i ropę, a niekiedy zabarwiony jest krwią. Objawy obejmują także wzdęcie brzucha oraz bóle skurczowe. Leczenie opiera się przede wszystkim na stosowaniu odpowiedniej diety, którą jest dieta płynna, a następnie dieta bogatoenergetyczna.

1. Przyczyny powstawania wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Przyczyna powstawania zmian nie jest do końca ustalona. Wymienia się jednak takie czynniki, jak: odczyny alergiczno-immunologiczne, chwiejność psychiczna, bodźce stresowe i zaburzenia regulacji wegetatywnej oraz czynniki natury genetyczno-konstytucyjnej, zakażenia bakteryjne - głównie bakteriami z grupy E. coli i Yersinia. Innymi przyczynami są:

 • nieprawidłowe działanie układu odpornościowego;
 • skłonności dziedziczne;
 • nerwice, przewlekły stres i inne zaburzenia psychologiczne;
 • zakażenia układu pokarmowego;
 • palenie papierosów i picie dużych ilości alkoholu.

2. Objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Pseudopolipy jelita grubego u pacjenta z wrzodziejącym zapaleniem jelita

Choroba charakteryzuje się występowaniem zaostrzeń i okresów remisji o różnym okresie trwania. Najczęściej obejmuje końcową (lewą) część jelita grubego...

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego ma następujące objawy: bolesne parcia na stolec z minimalnymi w swej objętości, a wielokrotnymi w ciągu dnia wypróżnieniami pod ciśnieniem, o różnej konsystencji, cuchnącymi, zawierającymi zazwyczaj domieszkę śluzu, treść ropną i bardzo często pewną ilość świeżej krwi. Towarzyszą im uczucie wzdęcia brzucha i wzrost napięcia powłok, bóle skurczowe o lokalizacji odpowiadającej zajętemu procesem chorobowym odcinkowi jelita grubego. Pojawić się mogą okresowe stany podgorączkowe lub gorączkowe. Wskutek obfitego tworzenia się gazów jelito ulega rozdęciu, a jego ściany ścieńczeniu. Jeśli choroba trwa dłużej, organizm ulega osłabieniu, dochodzi do utraty łaknienia, obniżenia masy ciała, większej skłonności do infekcji, niedokrwistości.

3. Zapobieganie i leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Chorobę rozpoznaje się na podstawie badania radiologicznego jelita grubego, wziernikowania odbytnicy i ewentualnie wyższych odcinków jelita grubego wraz z histopatologicznym badaniem pobranych wycinków oraz badaniami serologicznymi specyficznych przeciwciał. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego leczy się długo i przewlekle. Należy stosować odpowiednią dietę, która wykluczy pokarmy drażniące błonę śluzową. Gdy choroba zaostrzy się, podawana jest 5-7 razy na dzień dieta płynna. Gdy biegunka przechodzi – wprowadzona zostaje dieta bogatoenergetyczna, ze zwiększoną ilością białek, bez surowych owoców i jarzyn. Należy unikać tradycyjnego pieczenia, smażenia, zasmażek, odgrzewania, odsmażania. Wysoce niewskazane jest spożywanie chipsów, prażonej kukurydzy, frytek i innych produktów niezdrowego żywienia. W miarę możliwości należy wybierać produkty nie zawierające konserwantów. Gdy dojdzie do powikłań (ropnie, przetoki i inne), potrzebny jest zabieg operacyjny. Nieznana jest przyczyna choroby, więc zdrowy styl życia, właściwe odżywianie i likwidowanie wszelkich stanów zapalnych mogą być jedynie działaniem profilaktycznym. Leczenie obejmuje także stosowanie leków przeciwzapalnych i kortykosteroidów (przy nasilonych objawach). Jeżeli stan zapalny obejmuje jelito grube i odbytnicę, leki można podawać w postaci wlewek. Dawki leków zmniejsza się w okresie pomiędzy „atakami”, ale należy je stale przyjmować, aby uniknąć nawrotów dolegliwości.

Bibliografia

 • Konturek S. Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3188-5
 • Konturek S. Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3188-5
 • Kokot F. (red.), Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3368-3

Źródła zewnętrzne

Sylwia Michalczyk,
Komentarze (4)
~DominikaZiola
~DominikaZiola

Cześć wszystkim. Chciałam się z Wami podzielić moją historią oraz tym jak wyleczyłam się z wrzodziejącego zapalenia jelit. Oczywiście zaczęło się jak u wszystkich, znane objawy, krwawienie, lekarze, leki, sterydy, straszne skutki uboczne.. leki działały chwile po czym było to samo, ciężko było funkcjonować. Postanowiłam poszukać innej drogi niż lekarze i chemia - próbowałam różnych rzeczy, przez rok jadłam specjalnie przygotowane i gotowane marchewki na czczo, bo wyczytałam u innego "chorego" że mu pomogły - może było trochę lepiej, ale to dalej nie to. Jak wyzdrowiałam? NATURA.. - jeśli natura stworzyła problem, to natura też ma odpowiedź aby go rozwiązać! Przeszłam na dietę raw food ( obecnie jem wszystko, tzn unikam śmieci i tłustych rzeczy, nie jem nabiału ani przetwarzanych rzeczy, staram się wybierać naturalne świeże rzeczy, pozwalam sobie czasem na słodycze) oraz najważniejsze - ZIOŁA!!! Od 2 lat piję zioła i to nim zawdzięczam sukces!! Usłyszałam od znajomej znajomej znajomej o pewnej zielarce w Nowym Sączu która leczy na podstawie wyników badań z krwi. Pani Zielarka kazała mi zrobić około 40 różnych badań i na ich podstawie dobrała mi zioła. Parzenie ziółek i picie ich musiało mi wejść w nawyk, ponieważ pije je na czczo, po śniadaniu, potem godzinę po obiedzie, różnie. Na początku podchodziłam sceptycznie do tego, chociaż opowieśi ludzi którzy wyzdrowieli z różnych chorób, z raka, a także z problemów jelitowych podnosiły mnie na duchu. Po roku picia ziółek widziałam dużą poprawę ale zdarzały mi się czsami gorsze dni ( to nic w porównaniu z byciem na lekach i codziennie czucie się jak "shit".. ) teraz mamy styczeń 2014 a ja od maja 2013 jestem zdrowa! Żadnych problemów, jem to co wspomniałam, piję alkohol kiedy mam ochotę, a problemy łazienkowe odeszły.. Myślę, że ważne jest także, aby wierzyć, że się jest zdrowym, w pozytywną energię, w zioła, i absolutnie nie mówić i nie przyjmować do wiadomości że " mam wrzodziejące zapalenie... " NIE! Jeżeli ktoś tak mówi, niech nie spodziewa się że będzie zdrowy. Acha, i mam 22 lata, "chorobę" stwierdzono u mnie w wieku 20 lat :) dziadek umarł na raka jelita grubego, w rodzinie mamy parę podobnych przypadków z jelitami, wieć co mogłam myśleć? Że to dziedziczne.. nie! To Twój wybór jak żyjesz,co jesz i jak dbasz o swój organizm. Daj sobie czas, a wszystko to zacznie działać. Pozdrawiam wszystkich i życzę samych pomyślności:) PS. Mój lekarz sceptycznie podchodzi do mojego wyboru, skrytykował mnie ale jego sceptycyzm mnie nie zraził bo ja się wyleczyłam, i nie wierzę w faszerowanie tabletkami!!

Odpowiedz
~Józef
~Józef

Mój syn choruje już półtora roku ,od dwóch miesięcy mamy remisję .Oprócz leczenia farmakologicznego zastosowałem mieszankę składającą z 13 ziół.Wiem ,że jedna jaskółka wiosny nie czyni ale jeśli daje to jakąś możliwość , chciałbym podzielić się z państwem tą informacją podaje skład mieszanki: 20% jagoda czarna,15% tarnina(koniecznie wybrać nasiona),10% aronia ,8% jarzębina,10% róża dzika,5% owoc głóg,10% rodzynek brazylijski,8% cytryniec chiński,3% kwiat rumianku, 3% igła sosny,3% kłącze perzu,3% porzeczka czarna,3% pokrzywa.Zioła wykazują działanie przeciw : biegunowe ,krwawnicze i wrzodowe Sposób użycia jedną wyżkę wysuszonych i rozdrobnionych ziół zalać szklanką wody, gotować na małym ogniu 10-15 min pod przykryciem ,odstawić na 10 min , przecedzić i wypić.Pić 2 razy dziennie.. Być może będę mógł w ten sposób pomóc innym .Uważam też ,że ta mieszanka może mieć zastosowanie w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna.Mieszankę pić przez miesiąc ,potem trzy tygodnie przerwy. Pozdrawiam Józef PS.Profilaktycznie olej cedrowy raz dziennie i olej kokosowy na masło do kanapek @~DominikaZiola:

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Okres

Julia1111 • ostatni post 8 godzin temu

2
Artykuły Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Dieta w chorobach zapalnych jelit

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - dieta

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego przyczynia się do utraty wagi, powoduje odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe ... na wrzodziejące zapalenie jelita grubego nie tolerują mleka i przetworów mlecznych. Choć nie jest to regułą. Niektórzy mogą pić mleko, maślankę i jeść chudy twaróg. Dieta na wrzodziejące zapalenie jelita grubego nie wyklucza z jadłospisu jajek, pod warunkiem, że będą ... Przyczyny zachorowania na wrzodziejące zapalenie jelita grubego nie są do końca zbadane, choć przypuszcza się, że za...

Choroby autoimmunologiczne

Autoimmunologiczne choroby jelit

Do grupy nieswoistych zapaleń jelit zaliczamy dwie główne jednostki chorobowe, t.j. wrzodziejące zapalenie jelita grubego ... . Wrzodziejące zapalenie jelita grubego Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest chorobą, u której podstaw leży rozlany proces zapalny ... w wyniku licznych biegunek powodujących odwodnienie, w okresach zaostrzeń. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego, często łączy się ... dróg żółciowych czy rak dróg żółciowych. Przebieg wrzodziejącego zapalenia jelita grubego Wrzodziejące zapalenie jelita...

Kwas foliowy

Stosowanie kwasu foliowego

(...) suplementu zaleca się także osobom, które chorują na następujące choroby: choroby wątroby, choroba alkoholowa, wrzodziejące zapalenie jelita grubego. 3. O kwasie foliowym muszą pamiętać także kobiety starające się o potomka i kobiety w ciąży. Kwas foliowy w...

Choroby i dolegliwości

Choroby chroniczne

(...) nadciśnienie płucne, przewlekła niewydolność nerek, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne: wrzodziejące zapalenie jelita grubego,...

Ból brzucha

Ból brzucha i biegunki

Ból brzucha i biegunki

(...) cukrzyca, zaburzenia ukrwienia jelita, jelito spazmatyczne, wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Fałszywa...

Bilansowanie zdrowej diety

Dieta a zdrowie

Dieta a zdrowie

(...) uboga w błonnik jest w większości przypadków przyczyną schorzeń jelit takich jak zaparcia, wrzodziejące zapalenie jelita...

Dieta na przybór masy

Co jeść, aby przytyć

(...) z zaburzeniami wchłaniania i trawienia, jak choroba Crohna, celiakia, wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Zbyt niska masa...

Biegunka

Jak zapobiegać biegunce?

(...) uczulenia na produkty spożywcze. Często jest objawem problemów hormonalnych, zwłaszcza nadczynności tarczycy. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego i przewlekłe zapalenie trzustki to niektóre z chorób, którym towarzyszy biegunka. Rodzaje...