Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnostyka, przebieg, leczenie

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to stan zapalny w obrębie jelita, a w szczególności odbytnicy. Owrzodzenia jelita grubego pojawiają się na podłożu zapalnym i mikroropni w błonie śluzowej jelita grubego. Zmiany te krwawią, ulegają wtórnym zakażeniom, pogłębiają się, a czasem przebijają ścianę jelita. Głównym objawem wrzodziejącego zapalenie jelita grubego jest bolesne parcie na stolec, który zawiera śluz i ropę, a niekiedy jest zabarwiony krwią. Objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego obejmują także wzdęcie brzucha oraz bóle skurczowe. Leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego opiera się przede wszystkim na stosowaniu odpowiedniej diety, którą jest dieta płynna, a następnie dieta bogatoenergetyczna.

Zobacz film: "Jak kondycja jelit wpływa na naszą psychikę?"

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - charakterystyka

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to przewlekły stan zapalny jelit. Stany zapalne jelita grubego pojawiają się w błonie śluzowej i podśluzowej jelita grubego. Choroba ma charakter długotrwały – zwykle okresy remisji są dość długie, ale przerywają je nagłe nawroty silnych dolegliwości.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego znacznie częściej występuje u osób rasy białej, a pierwsze objawy wrzodziejącego zapalenie jelita grubego pojawiają się zwykle między 20. a 40. rokiem życia. Szacuje się, że w Europie zachorowalność na wrzodziejące zapalenie jelita grubego wynosi 10 przypadków na każde 100 000 mieszkańców. W Polsce każdego roku diagnozuje się około 700 przypadków wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - przyczyny

Przyczyna powstawania wrzodziejącego zapalenia jelita grubego nie jest do końca ustalona. Wymienia się jednak takie czynniki jak: odczyny alergiczno-immunologiczne, zaburzenia flory bakteryjnej, zakażenia bakteryjne (głównie bakteriami z grupy E. coli i Yersinia).

Inne przyczyny wrzodziejącego zapalenia jelit to:

 • nieprawidłowe działanie układu odpornościowego;
 • skłonności dziedziczne;
 • nerwice, przewlekły stres oraz inne schorzenia psychologiczne;
 • zakażenia układu pokarmowego;
 • palenie papierosów i picie dużych ilości alkoholu.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - objawy

Typowe objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego to:

Jak uniknąć kłopotów z przewodem pokarmowym?

Jedzenie tłustego, smażonego jedzenia może skutkować biegunką. Tłuste mięso, sosy czy słodkie, kremowe desery również mogą powodować problemy. Wybieraj...

 • częste biegunki (nawet 20 wypróżnień w ciągu doby);
 • naprzemienne biegunki i zaparcia;
 • bolesne parcie na stolec;
 • śluz i krew w stolcu;
 • bóle brzucha;
 • brak apetytu;
 • osłabienie;
 • spadek masy ciała;
 • stany podgorączkowe.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - diagnostyka

Osoby, u których pojawi się krwawienie z przewodu pokarmowego, bóle brzucha, ostre biegunki, gorączka powinny zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Dla potwierdzenia diagnozy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego są potrzebne odpowiednie badania. Pacjenci z podejrzeniem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego muszą wykonać badanie krwi, badanie kału, badanie endoskopowe jelita grubego, a także USG i RTG jamy brzusznej.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - przebieg

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba o charakterze przewlekłym. Nawroty bolesnych dolegliwości związanych z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego przeplatają się z okresami remisji, które mogą trwać nawet kilka lat. Stany zapalne pojawiają się najczęściej w końcowej części jelita grubego, czyli odbytnicy. Zapalenie często rozszerza się na esicę, okrężnicę zstępującą, zagięcie śledzionowe, a w niektórych przypadkach na całe jelito grube. Procesy zapalne nie są obserwowane w jelicie cienkim.

Produkty, które sieją spustoszenie w twoich jelitach

Niektóre z nich mogą powodować wzdęcia i niestrawność, a inne o wiele poważniejsze skutki, jak zniszczenie jelit i mikrobiomu przewodu pokarmowego. Czas...

Nawroty wrzodziejącego zapalenia jelita grubego wiążą się z bolesnymi biegunkami, bólami brzucha oraz wzdęciami. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego ma skutki dla całego organizmu. Chorzy na wrzodziejące zapalenie jelita grubego chudną, są osłabieni, często mają anemię. Poza tym mogą pojawić się również inne dolegliwości, takie jak bóle stawów, niewydolność wątroby, kamica żółciowa, zapalenie dróg żółciowych, osteoporoza. Czasami konsekwencją wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest rak jelita grubego.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - leczenie

Leczenie pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego ma charakter przewlekły. Lekarze skupiają się na zapobieganiu nawrotom oraz łagodzeniu dolegliwości w czasie ataku choroby.

Podstawą leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest terapia farmakologiczna. Chorym podaje się antybiotyki, leki przeciwzapalne oraz sterydy. Stosuje się też terapię immunosupresyjną oraz leczenie biologiczne, a w ciężkich przypadkach jest konieczna interwencja chirurgiczna.

Jak uniknąć zapalenia jelit i żołądka?

Zapalenie żołądka czy jelit może mieć podłoże autoimmunologiczne, infekcyjne bądź toksyczne. Choroby zapalne narządów trawiennych najczęściej objawiają...

Ważnym elementem leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest odpowiednia dieta. W fazie remisji chorzy powinni stosować dietę lekkostrawną, bogatą w witaminy, minerały i wartości odżywcze. Unikać należy produktów, które wywołują dolegliwości, produktów wzdymających (takich jak kapusta, rośliny strączkowe, gazowane napoje), smażonych potraw, ostrych przypraw oraz alkoholu.

W czasie nawrotu ostrych dolegliwości, chorzy powinni unikać potraw bogatych w błonnik, które nasilają biegunkę oraz produktów bogatoresztkowych (takich jak chleb razowy czy nasiona roślin strączkowych).

Sylwia Michalczyk, Sylwia Stachura, 7 miesięcy temu

Bibliografia

 • Konturek S. Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3188-5
 • Konturek S. Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3188-5
 • Kokot F. (red.), Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3368-3

Źródła zewnętrzne

Układ pokarmowy

Komentarze (27)
~~uszczesliwiona
~~uszczesliwiona 6 miesięcy temu

wrzodziejace zapalenie jelit lekarze podejrzewali u mnie od dluzszego czasu, mam wiele objawow ktore wskazuja na chorobe, dlugotrwale biegunki ze sluzem, krwia, silne bole brzucha, wzdecia, utrata masy ciala, czeste infekcje organizmu... poki co zalecono mi stosowac kuracje probiotykiem Lactoral IBD bo ma on potwierdzone badaniami klinicznymi dzialanie na chore jelita, jestem po paru tygodniach stosowania i widze znaczna poprawe stanu mojego zdrowia, juz prawie wogole nie odczuwam w/w objawow! czuje sie z tym swietnie:)) mam nadzieje ze potrwa to jak najdluzej, bede wiec jeszcze stosowac probiotyk

Odpowiedz
~marcin
~marcin ponad rok temu

Witam, mój problem jest taki, że walczę z jelitem nadwrażliwym i mam w związku z tym częste biegunki, które zaskutkowały hemoroidami i ciągłymi zapaleniami odbytu. Na te zapalenia nie pomagaja zadne czopki a od hydrokortyzonu dostaje uczulenia:( Pomagają jedynie bardzo drogie czopki pentasa ktore bez refundacji kosztuja majątek a refundacja jest tylko dla osób z zdiagnozowanym zapaleniem jelit . I tu prośba dla tych nieszczesników którzy mają zdiagnozowana tą chorobę jestem zainteresowany zakupem paru opakowań penatsy 28szt w jakiejs rosadnej cenie 30 - 50zł gdyby ktoś mógł mi pomóc prosze o kontakt synergia.poland@gmail.com

Odpowiedz
AD770
AD770 ponad rok temu

Witam. Ku pokrzepieniu wszystkim chorującym. Choroba dopadła mnie, gdy miałam 28 lat. Jelito zostało zajęte w 3/4 długości. Choruję już 25 lat. Początkowo rzuty choroby byłby straszne, bardzo mnie wyniszczające. Zniechęcona leczeniem a wręcz zmęczona ciągłymi nawrotami, anemiamii , bólami, każdy chorujący to zna, poddałam się presji znajomych. Namówili mnie ( w rzucie choroby) do pobytu w sanatorium stosującym dietę dr Ewy Dąbrowskiej. Poddałam się takiemu leczeniu przez 2 tygodnie. Mój organizm jakby się obudził. Oczywiście jestem pod kontrolą gastrologa. Miewam również nawroty choroby. Przy nawrotach rygorystycznie przestrzegam diety dr Dąbrowskiej i rzut choroby jest zdecydowanie lżejszy i krótszy. Od 7 lat nie miałam anemii. Polecam również stosowanie octu jabłkowego zrobionego samodzielnie albo z dobrego źródła. Nie załamujcie się. Każdy chorujący , gdy wsłucha się we własny organizm , może skutecznie sobie pomóc. Nie bójcie się tej diety. Mnie też mówiono, że warzywa i owoce oczywiście świeże to dla mnie śmierć. Jem wszystko, namiętnie pijam kawę, lubię również alkohol. Żyję i cieszę się że nic mnie nie boli, że nie muszę nieustannie mieć wc na oku. Pozdrawiam

Odpowiedz
~milonnn
~milonnn ponad rok temu

@~Ewa: Jeżeli chodzi o zielarkę, sam sie u niej leczę nie tylko na colitis ulcerosa ale również na inną poważna chorobę, moim zdaniem jest rewelacyjna. Nazywa się Janina Odważna i jest ze Starego Sącza. Proszę szukać w Google :) P.s. Mam 23 lata i nie wstydzę się ziołolecznictwa, każdemu polecam przecież to sama natura :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnostyka, przebieg, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnostyka, przebieg, leczenie
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnostyka, przebieg, leczenie

Pseudopolipy jelita grubego u pacjenta z wrzodziejącym zapaleniem jelita

Pseudopolipy jelita grubego u pacjenta z wrzodziejącym zapaleniem jelita

Choroba charakteryzuje się występowaniem zaostrzeń i okresów remisji o różnym okresie trwania. Najczęściej obejmuje końcową (lewą) część jelita (...) grubego - odbytnicę (która zajęta jest w 100% przypadków), esicę,...

Nadczynność tarczycy - przyczyny, przebieg, objawy, diagnostyka

Schorzenia tarczycy

Schorzenia tarczycy

Scyntygram gruczołu tarczowego: A - zdrowa tarczyca, B - tarczyca z chorobą Gravesa-Basedowa, C - tarczyca z chorobą Plummera, D - gruczolak toksyczny, E - zapalenie tarczycy.

Zapalenie jelit - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Zapalenie jelita grubego objawy, przyczyny, leczenie

 objawy a  przyczyny Zapalenie jelita grubego może być powodowane przez szereg różnorodnych czynników. Wśród nich wymienia się przede wszystkim (...) ). Zapalenie...

Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny i objawy, diagnostyka i leczenie

11 symptomów poważnych chorób jelita grubego

11 symptomów poważnych chorób jelita grubego

skurczów, mogą być objawami choroby Crohna lub zapalenia okrężnicy. Są to stany zapalne jelita grubego. Intensywne bóle brzucha mogą również być powodowane (...) . Mogą jednak być objawami dużo poważniejszych...

Układ pokarmowy

Krwawienie z przewodu pokarmowego

) oraz krwawienie z dolnego odcinka, gdy źródło krwawienia znajduje się w jelitach. Oba te stany mają różne przyczyny, różne objawy i odmienny przebieg kliniczny (...) , nowotwory jelita...

Badania

Biopsja jelita grubego

są: wrzodziejące zapalenie jelita grubego; choroba Leśniowskiego-Crohna; choroba trzewna; zapalenie jelit; podejrzenie raka jelita grubego; podejrzenie...