Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnostyka, przebieg, leczenie
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to stan zapalny w obrębie jelita, a w szczególności odbytnicy. Owrzodzenia jelita grubego pojawiają się na podłożu zapalnym i mikroropni w błonie śluzowej jelita grubego. Zmiany te krwawią, ulegają wtórnym zakażeniom, pogłębiają się, a czasem przebijają ścianę jelita.
Głównym objawem wrzodziejącego zapalenie jelita grubego jest bolesne parcie na stolec, który zawiera śluz i ropę, a niekiedy jest zabarwiony krwią. Objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego obejmują także wzdęcie brzucha oraz bóle skurczowe. Leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego opiera się przede wszystkim na stosowaniu odpowiedniej diety, którą jest dieta płynna, a następnie dieta bogatoenergetyczna.
- 1. Co to jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- 2. Przyczyny stanu zapalnego jelit
- 3. Objawy zapalenie jelita grubego
- 4. Krwawienie z przewodu pokarmowego
- 4.1. Endoskopowe badanie jelita grubego
- 4.2. Badanie USG,
- 5. Jak przebiega zapalenie jelita grubego
- 6. Leczenie zapalenie jelita grubego
- 7. Czy można wyleczyć wrzodziejące zapalenie jelita grubego?
- 8. Powikłania po zapaleniu jelita grubego
1. Co to jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to przewlekły stan zapalny jelit. Stany zapalne jelita grubego pojawiają się w błonie śluzowej i podśluzowej jelita grubego. Choroba ma charakter długotrwały – zwykle okresy remisji są dość długie, ale przerywają je nagłe nawroty silnych dolegliwości.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego znacznie częściej występuje u osób rasy białej, a pierwsze objawy wrzodziejącego zapalenie jelita grubego pojawiają się zwykle między 20. a 40. rokiem życia. Szacuje się, że w Europie zachorowalność na wrzodziejące zapalenie jelita grubego wynosi 10 przypadków na każde 100 000 mieszkańców. W Polsce każdego roku diagnozuje się około 700 przypadków wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.
2. Przyczyny stanu zapalnego jelit
Przyczyna powstawania wrzodziejącego zapalenia jelita grubego nie jest do końca ustalona. Wymienia się jednak takie czynniki jak: odczyny alergiczno-immunologiczne, zaburzenia flory bakteryjnej, zakażenia bakteryjne (głównie bakteriami z grupy E. coli i Yersinia).
Inne przyczyny wrzodziejącego zapalenia jelit to:
- nieprawidłowe działanie układu odpornościowego;
- skłonności dziedziczne;
- nerwice, przewlekły stres oraz inne schorzenia psychologiczne;
- zakażenia układu pokarmowego;
- palenie papierosów i picie dużych ilości alkoholu.
Za zachorowanie na wrzodziejące zapalenie jelita grubego mogą odpowiadać następujące czynniki:
- Środowiskowe – bardziej podatne na chorobę są osoby dotknięte urazami psychicznymi lub silnym stresem;
- Immunologiczne – związane ze wzmożoną aktywnością limfocytów;
- Genetyczne – rodzinne występowanie może przyczynić się do wystąpienia choroby.
3. Objawy zapalenie jelita grubego
Typowe objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego to:
- częste biegunki (nawet 20 wypróżnień w ciągu doby);
- naprzemienne biegunki i zaparcia;
- bolesne parcie na stolec;
- śluz i krew w stolcu;
- bóle brzucha;
- brak apetytu;
- osłabienie;
- spadek masy ciała;
- stany podgorączkowe.
4. Krwawienie z przewodu pokarmowego
Osoby, u których pojawi się krwawienie z przewodu pokarmowego, bóle brzucha, ostre biegunki, gorączka powinny zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Dla potwierdzenia diagnozy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego są potrzebne odpowiednie badania. Pacjenci z podejrzeniem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego muszą wykonać badanie krwi, badanie kału, badanie endoskopowe jelita grubego, a także USG i RTG jamy brzusznej.
4.1. Endoskopowe badanie jelita grubego
Jest to w pełni skuteczna metoda diagnozy tego schorzenia. Badanie endoskopowe polega na pobraniu wycinka jelita. Zapalenie jelita grubego rozpoczyna się w odbytnicy, a po czasie obejmuje kolejne odcinki jelita. Postać lekka choroby cechuje się występowaniem zapalnych wydzielin lub nadżerek. W ciężkim przebiegu można zaobserwować głębokie owrzodzenia jelita lub pseudopolipy.
4.2. Badanie USG,
Wyżej wymienione badania wykonuje się w celu oceny zmian pozajelitowych, które powstały w wyniku powikłań zapalenia jelita grubego. Objawy pozajelitowe mogą objąć stawy, skórę, a nawet oczy.
5. Jak przebiega zapalenie jelita grubego
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba o charakterze przewlekłym. Nawroty bolesnych dolegliwości związanych z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego przeplatają się z okresami remisji, które mogą trwać nawet kilka lat. Stany zapalne pojawiają się najczęściej w końcowej części jelita grubego, czyli odbytnicy. Zapalenie często rozszerza się na esicę, okrężnicę zstępującą, zagięcie śledzionowe, a w niektórych przypadkach na całe jelito grube. Procesy zapalne nie są obserwowane w jelicie cienkim.
Nawroty wrzodziejącego zapalenia jelita grubego wiążą się z bolesnymi biegunkami, bólami brzucha oraz wzdęciami. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego ma skutki dla całego organizmu. Chorzy na wrzodziejące zapalenie jelita grubego chudną, są osłabieni, często mają anemię. Poza tym mogą pojawić się również inne dolegliwości, takie jak bóle stawów, niewydolność wątroby, kamica żółciowa, zapalenie dróg żółciowych, osteoporoza. Czasami konsekwencją wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest rak jelita grubego.
6. Leczenie zapalenie jelita grubego
Leczenie pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego ma charakter przewlekły. Lekarze skupiają się na zapobieganiu nawrotom oraz łagodzeniu dolegliwości w czasie ataku choroby.
Podstawą leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest terapia farmakologiczna. Chorym podaje się antybiotyki, leki przeciwzapalne oraz sterydy. Stosuje się też terapię immunosupresyjną oraz leczenie biologiczne, a w ciężkich przypadkach jest konieczna interwencja chirurgiczna.
Ważnym elementem leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest odpowiednia dieta. W fazie remisji chorzy powinni stosować dietę lekkostrawną, bogatą w witaminy, minerały i wartości odżywcze. Unikać należy produktów, które wywołują dolegliwości, produktów wzdymających (takich jak kapusta, rośliny strączkowe, gazowane napoje), smażonych potraw, ostrych przypraw oraz alkoholu.
W czasie nawrotu ostrych dolegliwości, chorzy powinni unikać potraw bogatych w błonnik, które nasilają biegunkę oraz produktów bogatoresztkowych (takich jak chleb razowy czy nasiona roślin strączkowych).
7. Czy można wyleczyć wrzodziejące zapalenie jelita grubego?
Leczenie choroby opiera się głównie na łagodzeniu jej przebiegu oraz zapobieganiu objawom. Pełne wyleczenie jest praktycznie niemożliwe. W niektórych przypadkach, gdy choroba jest w zaawansowanym stadium i trwa latami, może przyczynić się do rozwoju raka jelita grubego. Ważne jest zatem przyjmowanie leków przeciwzapalnych, które zapobiegną rozwojowi komórek nowotworowych.
W przypadku ustąpienia lub zmniejszenia się objawów choroby nie powinniśmy sami podejmować decyzji o odstawieniu leków. Zdecydować może o tym jedynie lekarz. Jeśli choroba trwa dłużej niż 10 lat bardzo ważne jest regularne wykonywanie endoskopii. Pomoże to w kontrolowaniu organizmu pod kątem zmian nowotworowych. Co jakiś czas warto również wykonać morfologię lub próby wątobowe,
8. Powikłania po zapaleniu jelita grubego
Powikłania występujące podczas choroby to:
- Nowotwory jelita grubego;
- Kamica żółciowa;
- Osteoporoza;
- Niewydolność wątroby;
- Rozdęcie okrężnicy;
- Perforacja jelita grubego.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.