Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to stan zapalny w obrębie jelita, a w szczególności odbytnicy. Owrzodzenia pojawiają się na podłożu zapalnym i mikroropni w błonie śluzowej jelita grubego. Zmiany te krwawią, ulegają wtórnym zakażeniom, pogłębiają się, a czasem przebijają ścianę jelita. Głównym objawem choroby jest bolesne parcie na stolec, który zawiera śluz i ropę, a niekiedy jest zabarwiony krwią. Objawy obejmują także wzdęcie brzucha oraz bóle skurczowe. Leczenie opiera się przede wszystkim na stosowaniu odpowiedniej diety, którą jest dieta płynna, a następnie dieta bogatoenergetyczna.

1. Co to jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to przewlekły stan zapalny jelit. Stany zapalne pojawiają się w błonie śluzowej i podśluzowej jelita grubego. Choroba ma charakter długotrwały – zwykle okresy remisji są dość długie, ale przerywają je nagłe nawroty silnych dolegliwości.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego znacznie częściej występuje u osób rasy białej, a pierwsze objawy choroby pojawiają się zwykle między 20. a 40. rokiem życia. Szacuje się, że w Europie zachorowalność na wrzodziejące zapalenie jelita grubego wynosi 10 przypadków na każde 100 000 mieszkańców. W Polsce każdego roku diagnozuje się około 700 przypadków tej choroby.

Jak uniknąć kłopotów z przewodem pokarmowym?

Jedzenie tłustego, smażonego jedzenia może skutkować biegunką. Tłuste mięso, sosy czy słodkie, kremowe desery również mogą powodować problemy. Wybieraj...

2. Przyczyny wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Przyczyna powstawania zmian nie jest do końca ustalona. Wymienia się jednak takie czynniki jak: odczyny alergiczno-immunologiczne, zaburzenia flory bakteryjnej, zakażenia bakteryjne (głównie bakteriami z grupy E. coli i Yersinia).

Inne przyczyny wrzodziejącego zapalenia jelit to:

 • nieprawidłowe działanie układu odpornościowego;
 • skłonności dziedziczne;
 • nerwice, przewlekły stres oraz inne schorzenia psychologiczne;
 • zakażenia układu pokarmowego;
 • palenie papierosów i picie dużych ilości alkoholu.

3. Objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Typowe objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego to:

 • częste biegunki (nawet 20 wypróżnień w ciągu doby);
 • naprzemienne biegunki i zaparcia;
 • bolesne parcie na stolec;
 • śluz i krew w stolcu;
 • bóle brzucha;
 • brak apetytu;
 • osłabienie;
 • spadek masy ciała;
 • stany podgorączkowe.

4. Diagnostyka wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Osoby, u których pojawi się krwawienie z przewodu pokarmowego, bóle brzucha, ostre biegunki, gorączka powinny zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Dla potwierdzenia diagnozy są potrzebne odpowiednie badania. Pacjenci z podejrzeniem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego muszą wykonać badanie krwi, badanie kału, badanie endoskopowe jelita grubego, a także USG i RTG jamy brzusznej.

5. Przebieg wrzodziejącego zapalenia jelit

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba o charakterze przewlekłym. Nawroty bolesnych dolegliwości przeplatają się z okresami remisji, które mogą trwać nawet kilka lat. Stany zapalne pojawiają się najczęściej w końcowej części jelita grubego, czyli odbytnicy. Zapalenie często rozszerza się na esicę, okrężnicę zstępującą, zagięcie śledzionowe, a w niektórych przypadkach na całe jelito grube. Procesy zapalne nie są obserwowane w jelicie cienkim.

Nawroty choroby wiążą się z bolesnymi biegunkami, bólami brzucha oraz wzdęciami. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego ma skutki dla całego organizmu. Chorzy chudną, są osłabieni, często mają anemię. Poza tym mogą pojawić się również inne dolegliwości, takie jak bóle stawów, niewydolność wątroby, kamica żółciowa, zapalenie dróg żółciowych, osteoporoza. Czasami konsekwencją tej choroby jest rak jelita grubego.

6. Leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Leczenie pacjentów ma charakter przewlekły. Lekarze skupiają się na zapobieganiu nawrotom oraz łagodzeniu dolegliwości w czasie ataku choroby.

Podstawą leczenia jest terapia farmakologiczna. Chorym podaje się antybiotyki, leki przeciwzapalne oraz sterydy. Stosuje się też terapię immunosupresyjną oraz leczenie biologiczne, a w ciężkich przypadkach jest konieczna interwencja chirurgiczna.

Ważnym elementem leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest odpowiednia dieta. W fazie remisji chorzy powinni stosować dietę lekkostrawną, bogatą w witaminy, minerały i wartości odżywcze. Unikać należy produktów, które wywołują dolegliwości, produktów wzdymających (takich jak kapusta, rośliny strączkowe, gazowane napoje), smażonych potraw, ostrych przypraw oraz alkoholu.

W czasie nawrotu ostrych dolegliwości, chorzy powinni unikać potraw bogatych w błonnik, które nasilają biegunkę oraz produktów bogatoresztkowych (takich jak chleb razowy czy nasiona roślin strączkowych).

Sylwia Michalczyk, Sylwia Stachura,

Polecane wideo:

Bibliografia

 • Konturek S. Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3188-5
 • Konturek S. Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3188-5
 • Kokot F. (red.), Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3368-3

Źródła zewnętrzne

Układ pokarmowy

Komentarze (19)
~milonnn
~milonnn

@~Ewa: Jeżeli chodzi o zielarkę, sam sie u niej leczę nie tylko na colitis ulcerosa ale również na inną poważna chorobę, moim zdaniem jest rewelacyjna. Nazywa się Janina Odważna i jest ze Starego Sącza. Proszę szukać w Google :) P.s. Mam 23 lata i nie wstydzę się ziołolecznictwa, każdemu polecam przecież to sama natura :)

Odpowiedz
~Józef
~Józef

Mój syn choruje już półtora roku ,od siedmiu miesięcy mamy remisję .Oprócz leczenia farmakologicznego zastosowałem mieszankę składającą z 13 ziół.Wiem ,że jedna jaskółka wiosny nie czyni ale jeśli daje to jakąś możliwość , chciałbym podzielić się z państwem tą informacją podaje skład mieszanki: 20% jagoda czarna,15% tarnina(koniecznie wybrać nasiona),10% aronia ,8% jarzębina,10% róża dzika,5% owoc głóg,10% rodzynek brazylijski,8% cytryniec chiński,3% kwiat rumianku, 3% igła sosny,3% kłącze perzu,3% porzeczka czarna,3% pokrzywa.Zioła wykazują działanie przeciw : biegunowe ,krwawnicze i wrzodowe Sposób użycia jedną wyżkę wysuszonych i rozdrobnionych ziół zalać szklanką wody, gotować na małym ogniu 10-15 min pod przykryciem ,odstawić na 10 min , przecedzić i wypić.Pić 2 razy dziennie.. Być może będę mógł w ten sposób pomóc innym .Uważam też ,że ta mieszanka może mieć zastosowanie w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna.Mieszankę pić przez miesiąc ,potem trzy tygodnie przerwy. Pozdrawiam Józef PS.Profilaktycznie olej cedrowy raz dziennie i olej kokosowy na masło do kanapek@~pawel:

Odpowiedz
~grazia59
~grazia59

@~Antek: witam,słyszałam że mleka i jego przetworów wogóle trzeba sie wystrzegać a tak w ogóle to po tym tekście czuję się podbudowana mój syn został zdjagnozowany ledwie kilka dni temu podczas pobytu w szpitalu z ostrymi objawami, jak sobie poczytalam o tej chorobie to się załamałam że to takie poważne schorzenie,Twój tekst jest tak pozytywny,skorzystam na pewno z twoich rad odnośnie diety syn ma cudowną żonkę która zadba o odpowiednie żywienie ,to pierwszy taki cudowny ,optymistyczny wpis jaki miałam okazję przeczytać, dziękuję i życzę Ci Antku wytrwałości w walce o swoje zdrowie, pozdrawiam serdecznie - zatroskana mama

Odpowiedz
~Antek
~Antek

Już od 3 lat choruje na WZJG i uchyłki mam co jakiś czas biegunki, śluz, krew, czasami gorączka a czasami jest ok. Biorę Asamax, Debutir. Wiem ze dziś nie ma na to leku , ale jestem pewien że ta choroba ma swoje podłoże jak psychiczne tak i naturalne . . Musze brać 2 razy dziennie po 2 tabletki Asamax 500 przy remisji ,zdarza się że zapomnę i po tygodniu trzeba zwiększyć dawkę bo choroba puka do tyłka . Raz na 2 miesiące trzeba włączyć Metronidazol albo ciphin 500 ( koniecznie bierzcie osłone bo lekarz zapomina wypisać ).Nie ma skutków bez przyczyny . Ja obserwuje siebie cały czas i śledzę to co jem i piję . Nie które leki są nie wskazane ( czytajcie ulotki np. Piroxikan Ketanol, Aspiryna i nie wiem obserwuję być może Magnez na skurcz i minerały sportowe w obecnej chwili mam gazy i śluz podbarwiony krwią bez biegunek ) ,ziarna , owoce ,warzywa (szczególnie te surowe powodują wzdęcia i wzmożoną perystaltykę jelit co może powodować biegunki szczególnie nie polecam truskawki , winogrona i wszystko co ma małe pestki które działają na jelito jak papier ścierny lub wbijają się w ściankę są to również pestki słonecznika i otręby) napoje alkoholowe i gazowane nie są wskazane bo zaostrzają objawy choroby tak samo reaguję na przetwory mleczne a szczególnie na mleko i śmietanę surową z kartonu .Sugeruję mniej cukru ale tutaj jak kto chce ( cukier krzepi ) . Zastanawiacie się co jem i co robię (mam 182 cm i 92 kg ), zacznę od tej drugiej strony ,pracuję fizycznie, uprawiam wyczynowo sport , więc muszę mieć siłę . A teraz co jem hmm kisiel kisiel i kisiel żartuje ale co drugi dzień wskazane tak samo galaretki gotowane nie cukierki , zupy gotuje mi żona ze świeżych warzyw ,( nie mrożonki i nie puszki broń was boże od chińczyków ) drugie danie ziemniaczki najlepiej mięso gotowane lub pieczone we foli (żadne frytki i fasfood ) surówki tylko z warzyw ugotowanych (ostrożnie z kiszonkami fermentują ) fajnie jest jeść ryż zapiekany z jabłkiem , naleśniki z konfiturą lub powidłami ciasta najlepiej własnej roboty (żadne ciasta które zawierają spulchniacze i środki do przechowywania w długim terminie ) chleb zależy to od stanu choroby jak sraczka to biały jak remisja to wszystkie gatunki ( na naturalnym zakwasie lub sami pieczcie możecie spróbować bez glutenowe )kawa jeżeli już to ze śmietanką w proszku , woda do gotowania raczej ze sklepu w butelce ew. gotowana na gazie , nie w czajniku elektrycznym .Polecam jajka gotowane i smażone (szukajcie jajek świeżych ) , ryby jak najbardziej, smażone i wędzone uważajcie żeby były świeże i na dobrym oleju .Z owoców banany , zimową porą mandarynki i pomarańcza . Jabłka i jogurty powodują wzdęcia i biegunkę Nie testowałem gruszki . Cały czas testuję co mogę i co nie mogę jeść , w tym roku na urlopie nie zdarzyło mi się nic złego , ( dwa lata temu odwodniło mnie po żarciu z budek zaczęło się w sierpniu skończyło w grudniu ) szukałem i starałem się jeść obiady domowe, nie jadłem bitych śmietan ,fosfood i nie kupowałem żarcia w sieciówkach typu Biedrona . Tyle moich obserwacji z chorobą WZJG i uchyłków . Cały czas wspiera mnie żona i jest moim lekarzem osobistym tak samo dietetyczką i kucharką , z lekarzem żartuje ale mnie pilnuje żebym brał leki .Nauczcie się wsłuchiwać w swój organizm który daje Wam sygnały że czegoś chce albo ma za dużo ( takie coś mają alergicy wiedzą co ich organizm potrzebuje albo tego nie chce , mówią że wzjg to tak jak alergia Oni mają katar my sraczkę  ) . Pozdrawiam Was i życzę wytrwałości

Odpowiedz
~Boguslawa2
~Boguslawa2

Do @~DominikaZiola Witam! Czy mogłabym Cię prosić o podanie adresu zielarki, która panią wyleczyła, gdyż ja borykam się z tą chorobą już ponad 2 lata. Bardzo proszę panią o adres, telefon lub jakiś kontakt. Gorąco pozdrawiam! :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Dieta w chorobach zapalnych jelit

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - dieta

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego przyczynia się do utraty wagi, powoduje odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe w organizmie. Odpowiednia dieta, dostosowana do danego stad

Zespół jelita drażliwego

Dieta w chorobie jelita grubego

Pośpiech, ciągły stres, brak aktywności fizycznej nie sprzyjają naszemu zdrowiu. Często u osób, na które długotrwale działają te czynniki, pojawiają się różne choroby, np. zapaleni

Badania

Badanie radiologiczne jelita grubego

Badanie radiologiczne jelita grubego zwyczajowo określa się wlewem doodbytniczym. Polega na wprowadzeniu do jelita grubego środka cieniującego tzw. kontrastu, który w większym stopniu niż tkanki pochłania promieniowanie rentgenowskie. Po przepuszczeniu...

Badania

Biopsja jelita grubego

Biopsja jelita grubego to badanie diagnostyczne polegające na pobraniu z jelita grubego próbki tkanki, którą później poddaje się badaniu histopatologicznemu. Pozwala to na zdiagnozowanie przyczyny krwawych stolców, które są objawem wielu chorób jelita...

Rak jelita grubego

Rak jelita grubego bez tabu

Rak jelita grubego co roku atakuje ponad 400 tys. Europejczyków - jest drugim pod względem zachorowalności nowotworem złośliwym w Europie. Większość z nich umrze, ponieważ wyleczyć

Drożdżyca

Drożdżyca jelita grubego

Drożdżyca jelita grubego, zwana inaczej kandydozą jelita grubego, jest chorobą wywołaną przez gatunki grzybów należące do rzędu drożdżaków - Candida albicans oraz C. Kruzei, C. Gla

Dieta w chorobie nowotworowej

Dieta a rak jelita grubego

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów zaraz po raku prostaty u mężczyzn i raku piersi u kobiet. Dieta odgrywa istotną rolę zarówno w procesie leczenia,

Dieta pooperacyjna

Dieta po operacji jelita grubego

Dieta po operacji jelita grubego

Operacja jelita grubego jest częstą metodą leczenia wielu chorób i dolegliwości, zarówno niegroźnych polipów, jak i raka. Jelito grube jest bardzo długie i usunięcie jego niewielki

Kolonoskopia

Kolonoskopia w diagnostyce chorób jelita grubego

Kolonoskopia to badanie diagnostyczne, które pozwala wykrywać choroby jelita grubego i im zapobiegać. Pozwala również na diagnostykę raka jelita grubego, który jest jednym z na

Rak jelita grubego

Rak jelita grubego - co warto wiedzieć?

Wykrycie raka w jego wczesnym stadium daje możliwość całkowitego wyleczenia. W tym celu warto przeprowadzać badania profilaktyczne. Od kilku lat prowadzony jest program badań przes