Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to stan zapalny w obrębie jelita, a w szczególności odbytnicy. Owrzodzenia pojawiają się na podłożu zapalnym i mikroropni w błonie śluzowej jelita grubego. Zmiany te krwawią, ulegają wtórnym zakażeniom, pogłębiają się, a czasem przebijają ścianę jelita. Głównym objawem choroby jest bolesne parcie na stolec, który zawiera śluz i ropę, a niekiedy jest zabarwiony krwią. Objawy obejmują także wzdęcie brzucha oraz bóle skurczowe. Leczenie opiera się przede wszystkim na stosowaniu odpowiedniej diety, którą jest dieta płynna, a następnie dieta bogatoenergetyczna.

1. Co to jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to przewlekły stan zapalny jelit. Stany zapalne pojawiają się w błonie śluzowej i podśluzowej jelita grubego. Choroba ma charakter długotrwały – zwykle okresy remisji są dość długie, ale przerywają je nagłe nawroty silnych dolegliwości.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego znacznie częściej występuje u osób rasy białej, a pierwsze objawy choroby pojawiają się zwykle między 20. a 40. rokiem życia. Szacuje się, że w Europie zachorowalność na wrzodziejące zapalenie jelita grubego wynosi 10 przypadków na każde 100 000 mieszkańców. W Polsce każdego roku diagnozuje się około 700 przypadków tej choroby.

Jak uniknąć kłopotów z przewodem pokarmowym?

Jedzenie tłustego, smażonego jedzenia może skutkować biegunką. Tłuste mięso, sosy czy słodkie, kremowe desery również mogą powodować problemy. Wybieraj...

2. Przyczyny wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Przyczyna powstawania zmian nie jest do końca ustalona. Wymienia się jednak takie czynniki jak: odczyny alergiczno-immunologiczne, zaburzenia flory bakteryjnej, zakażenia bakteryjne (głównie bakteriami z grupy E. coli i Yersinia).

Inne przyczyny wrzodziejącego zapalenia jelit to:

 • nieprawidłowe działanie układu odpornościowego;
 • skłonności dziedziczne;
 • nerwice, przewlekły stres oraz inne schorzenia psychologiczne;
 • zakażenia układu pokarmowego;
 • palenie papierosów i picie dużych ilości alkoholu.

3. Objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Typowe objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego to:

 • częste biegunki (nawet 20 wypróżnień w ciągu doby);
 • naprzemienne biegunki i zaparcia;
 • bolesne parcie na stolec;
 • śluz i krew w stolcu;
 • bóle brzucha;
 • brak apetytu;
 • osłabienie;
 • spadek masy ciała;
 • stany podgorączkowe.

4. Diagnostyka wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Osoby, u których pojawi się krwawienie z przewodu pokarmowego, bóle brzucha, ostre biegunki, gorączka powinny zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Dla potwierdzenia diagnozy są potrzebne odpowiednie badania. Pacjenci z podejrzeniem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego muszą wykonać badanie krwi, badanie kału, badanie endoskopowe jelita grubego, a także USG i RTG jamy brzusznej.

5. Przebieg wrzodziejącego zapalenia jelit

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba o charakterze przewlekłym. Nawroty bolesnych dolegliwości przeplatają się z okresami remisji, które mogą trwać nawet kilka lat. Stany zapalne pojawiają się najczęściej w końcowej części jelita grubego, czyli odbytnicy. Zapalenie często rozszerza się na esicę, okrężnicę zstępującą, zagięcie śledzionowe, a w niektórych przypadkach na całe jelito grube. Procesy zapalne nie są obserwowane w jelicie cienkim.

Nawroty choroby wiążą się z bolesnymi biegunkami, bólami brzucha oraz wzdęciami. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego ma skutki dla całego organizmu. Chorzy chudną, są osłabieni, często mają anemię. Poza tym mogą pojawić się również inne dolegliwości, takie jak bóle stawów, niewydolność wątroby, kamica żółciowa, zapalenie dróg żółciowych, osteoporoza. Czasami konsekwencją tej choroby jest rak jelita grubego.

6. Leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Leczenie pacjentów ma charakter przewlekły. Lekarze skupiają się na zapobieganiu nawrotom oraz łagodzeniu dolegliwości w czasie ataku choroby.

Podstawą leczenia jest terapia farmakologiczna. Chorym podaje się antybiotyki, leki przeciwzapalne oraz sterydy. Stosuje się też terapię immunosupresyjną oraz leczenie biologiczne, a w ciężkich przypadkach jest konieczna interwencja chirurgiczna.

Ważnym elementem leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest odpowiednia dieta. W fazie remisji chorzy powinni stosować dietę lekkostrawną, bogatą w witaminy, minerały i wartości odżywcze. Unikać należy produktów, które wywołują dolegliwości, produktów wzdymających (takich jak kapusta, rośliny strączkowe, gazowane napoje), smażonych potraw, ostrych przypraw oraz alkoholu.

W czasie nawrotu ostrych dolegliwości, chorzy powinni unikać potraw bogatych w błonnik, które nasilają biegunkę oraz produktów bogatoresztkowych (takich jak chleb razowy czy nasiona roślin strączkowych).

Bibliografia

 • Konturek S. Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3188-5
 • Konturek S. Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3188-5
 • Kokot F. (red.), Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3368-3

Źródła zewnętrzne

Sylwia Michalczyk, Sylwia Stachura,
Komentarze (5)
~DominikaZiola
~DominikaZiola

Cześć wszystkim. Chciałam się z Wami podzielić moją historią oraz tym jak wyleczyłam się z wrzodziejącego zapalenia jelit. Oczywiście zaczęło się jak u wszystkich, znane objawy, krwawienie, lekarze, leki, sterydy, straszne skutki uboczne.. leki działały chwile po czym było to samo, ciężko było funkcjonować. Postanowiłam poszukać innej drogi niż lekarze i chemia - próbowałam różnych rzeczy, przez rok jadłam specjalnie przygotowane i gotowane marchewki na czczo, bo wyczytałam u innego "chorego" że mu pomogły - może było trochę lepiej, ale to dalej nie to. Jak wyzdrowiałam? NATURA.. - jeśli natura stworzyła problem, to natura też ma odpowiedź aby go rozwiązać! Przeszłam na dietę raw food ( obecnie jem wszystko, tzn unikam śmieci i tłustych rzeczy, nie jem nabiału ani przetwarzanych rzeczy, staram się wybierać naturalne świeże rzeczy, pozwalam sobie czasem na słodycze) oraz najważniejsze - ZIOŁA!!! Od 2 lat piję zioła i to nim zawdzięczam sukces!! Usłyszałam od znajomej znajomej znajomej o pewnej zielarce w Nowym Sączu która leczy na podstawie wyników badań z krwi. Pani Zielarka kazała mi zrobić około 40 różnych badań i na ich podstawie dobrała mi zioła. Parzenie ziółek i picie ich musiało mi wejść w nawyk, ponieważ pije je na czczo, po śniadaniu, potem godzinę po obiedzie, różnie. Na początku podchodziłam sceptycznie do tego, chociaż opowieśi ludzi którzy wyzdrowieli z różnych chorób, z raka, a także z problemów jelitowych podnosiły mnie na duchu. Po roku picia ziółek widziałam dużą poprawę ale zdarzały mi się czsami gorsze dni ( to nic w porównaniu z byciem na lekach i codziennie czucie się jak "shit".. ) teraz mamy styczeń 2014 a ja od maja 2013 jestem zdrowa! Żadnych problemów, jem to co wspomniałam, piję alkohol kiedy mam ochotę, a problemy łazienkowe odeszły.. Myślę, że ważne jest także, aby wierzyć, że się jest zdrowym, w pozytywną energię, w zioła, i absolutnie nie mówić i nie przyjmować do wiadomości że " mam wrzodziejące zapalenie... " NIE! Jeżeli ktoś tak mówi, niech nie spodziewa się że będzie zdrowy. Acha, i mam 22 lata, "chorobę" stwierdzono u mnie w wieku 20 lat :) dziadek umarł na raka jelita grubego, w rodzinie mamy parę podobnych przypadków z jelitami, wieć co mogłam myśleć? Że to dziedziczne.. nie! To Twój wybór jak żyjesz,co jesz i jak dbasz o swój organizm. Daj sobie czas, a wszystko to zacznie działać. Pozdrawiam wszystkich i życzę samych pomyślności:) PS. Mój lekarz sceptycznie podchodzi do mojego wyboru, skrytykował mnie ale jego sceptycyzm mnie nie zraził bo ja się wyleczyłam, i nie wierzę w faszerowanie tabletkami!!

Odpowiedz
~Józef
~Józef

Mój syn choruje już półtora roku ,od dwóch miesięcy mamy remisję .Oprócz leczenia farmakologicznego zastosowałem mieszankę składającą z 13 ziół.Wiem ,że jedna jaskółka wiosny nie czyni ale jeśli daje to jakąś możliwość , chciałbym podzielić się z państwem tą informacją podaje skład mieszanki: 20% jagoda czarna,15% tarnina(koniecznie wybrać nasiona),10% aronia ,8% jarzębina,10% róża dzika,5% owoc głóg,10% rodzynek brazylijski,8% cytryniec chiński,3% kwiat rumianku, 3% igła sosny,3% kłącze perzu,3% porzeczka czarna,3% pokrzywa.Zioła wykazują działanie przeciw : biegunowe ,krwawnicze i wrzodowe Sposób użycia jedną wyżkę wysuszonych i rozdrobnionych ziół zalać szklanką wody, gotować na małym ogniu 10-15 min pod przykryciem ,odstawić na 10 min , przecedzić i wypić.Pić 2 razy dziennie.. Być może będę mógł w ten sposób pomóc innym .Uważam też ,że ta mieszanka może mieć zastosowanie w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna.Mieszankę pić przez miesiąc ,potem trzy tygodnie przerwy. Pozdrawiam Józef PS.Profilaktycznie olej cedrowy raz dziennie i olej kokosowy na masło do kanapek @~DominikaZiola:

Odpowiedz
~dudzia
~dudzia

@~DominikaZiola: Dominika czy mozesz podac jakies namiary na te zielarke? bardzo mnie pocieszyl Twoj postmchoruyje na te sama chorobe i te leki mnie wykanczaja !! nie mam na nic ochoty ani energi,czuje sie jak wrak czlowieka. Ziola sama zbieam ,susze i robie herbatki jednak chetnie skonsultuje z Zielarka :) dzieki

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Dieta w chorobach zapalnych jelit

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - dieta

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego przyczynia się do utraty wagi, powoduje odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe ... . Chorzy na wrzodziejące zapalenie jelita grubego nie tolerują mleka i przetworów mlecznych. Choć nie jest to regułą. Niektórzy mogą pić mleko, maślankę i jeść chudy twaróg. Dieta na wrzodziejące zapalenie jelita grubego nie wyklucza z jadłospisu jajek ... Przyczyny zachorowania na wrzodziejące zapalenie jelita grubego nie są do końca zbadane, choć przypuszcza się, że za...

Choroby autoimmunologiczne

Autoimmunologiczne choroby jelit

Do grupy nieswoistych zapaleń jelit zaliczamy dwie główne jednostki chorobowe, t.j. wrzodziejące zapalenie jelita grubego ... . Wrzodziejące zapalenie jelita grubego Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest chorobą, u której podstaw leży rozlany proces zapalny ... w wyniku licznych biegunek powodujących odwodnienie, w okresach zaostrzeń. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego, często łączy się ... dróg żółciowych czy rak dróg żółciowych. Przebieg wrzodziejącego zapalenia jelita grubego Wrzodziejące zapalenie jelita...

Kwas foliowy

Stosowanie kwasu foliowego

(...) suplementu zaleca się także osobom, które chorują na następujące choroby: choroby wątroby, choroba alkoholowa, wrzodziejące zapalenie jelita grubego. 3. O kwasie foliowym muszą pamiętać także kobiety starające się o potomka i kobiety w ciąży. Kwas foliowy w...

Choroby i dolegliwości

Choroby chroniczne

(...) nadciśnienie płucne, przewlekła niewydolność nerek, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne: wrzodziejące zapalenie jelita grubego,...

Ból brzucha

Ból brzucha i biegunki

Ból brzucha i biegunki

(...) cukrzyca, zaburzenia ukrwienia jelita, jelito spazmatyczne, wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Fałszywa...

Bilansowanie zdrowej diety

Dieta a zdrowie

Dieta a zdrowie

(...) uboga w błonnik jest w większości przypadków przyczyną schorzeń jelit takich jak zaparcia, wrzodziejące zapalenie jelita...

Dieta na przybór masy

Co jeść, aby przytyć

(...) z zaburzeniami wchłaniania i trawienia, jak choroba Crohna, celiakia, wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Zbyt niska masa...

Biegunka

Jak zapobiegać biegunce?

(...) uczulenia na produkty spożywcze. Często jest objawem problemów hormonalnych, zwłaszcza nadczynności tarczycy. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego i przewlekłe zapalenie trzustki to niektóre z chorób, którym towarzyszy biegunka. Rodzaje...