Wstrząs obturacyjny - charakterystyka, objawy, pierwsza pomoc
Wstrząs obturacyjny to termin odnoszący się do mechanicznego utrudnienia przepływu krwi w ciele człowieka. Jakie są najczęstsze przyczyny takiego stanu? Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku wystąpienia wstrząsu obturacyjnego?
1. Charakterystyka i rodzaje wstrząsu
Wstrząs jest nagłym klinicznym stanem zagrożenia życia człowieka, który charakteryzuje się upośledzeniem utlenowania tkanek. Komórki organizmu nie otrzymują odpowiedniej ilości krwi zaopatrzonej w tlen i składniki odżywcze, następuje upośledzenie funkcji narządów lub ich niewydolność. Skutkiem wstrząsu może być utrata przytomności, niewydolność wielonarządowa. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do zgonów pacjentów.
Specjaliści wyróżniają następujące rodzaje wstrząsu:
Wstrząs hipowolemiczny – pojawiający się na skutek względnego lub bezwzględnego zmniejszania obojętności krwi krążącej. Może objawiać się bladością skóry, spadkiem tętna, brakiem sił, zawrotami głowy, ogromnym uczuciem pragnienia. Stan taki może być spowodowany zabiegiem chirurgicznym, urazem, krwotokiem, oparzeniem trzeciego stopnia.
Wstrząs kardiogenny – oznacza niedokrwienie lub niedotlenienie tkanek w ciele człowieka. Do takiego stanu może dojść u pacjentów, u których nie przyjął się przeszczep mięśnia sercowego. Dodatkowo, wstrząs kardiogenny może być spowodowany tamponadą, arytmią lub niewydolnością serca.
Wstrząs septyczny – może być spowodowany różnorodnymi czynnikami, jednak zwykle dochodzi do niego wówczas, gdy do krwi pacjenta przedostają się endotoksyny bakterii gram ujemnych oraz gram dodatnich. Na ten rodzaj wstrząsu narażone są osoby, które mają założony cewnik lub dreny, pacjenci korzystający z żywienia pozajelitowego, osoby z bardzo niską odpornością organizmu, osoby długotrwale unieruchomione, borykające się z odleżynami.
Wstrząs anafilaktyczny jest ciężką i bardzo szybko rozwijająca się reakcją anafilaktyczną następującą na skutek użądlenia lub ugryzienia przez owady, zażycia jakiegoś środka farmaceutycznego, spożycia produktu żywnościowego na który jesteśmy uczuleni. Reakcja może stanowić zagrożenie dla ludzkiego życia. Wstrząsowi anafilaktycznemu zazwyczaj towarzyszy duszność, problem z oddychaniem, świąd skóry, pokrzywka na ciele, obrzęk. W przypadku wystąpienia tego stanu pacjentowi należy podać lek nazywany adrenaliną.
Oprócz wyżej wymienionych rodzajów wstrząsu, lekarze wyróżniają również wstrząs obturacyjny.
2. Czym jest wstrząs obturacyjny?
Wstrząs obturacyjny to termin odnoszący się do mechanicznego utrudnienia przepływu krwi w ciele człowieka. Taki stan może być spowodowany:
- zatorem płucnym,
- guzem,
- ostrą niewydolnością oddechową,
- tamponadą serca
- zewnętrznym uciskiem na układ żylny.
3. Czym objawia się wstrząs obturacyjny?
Wstrząs obturacyjny, może spowodować u pacjenta tachykardię. Tachykardia to nic innego jak częstoskurcz, powodujący, że rytm serca jest szybszy niż sto uderzeń na minutę. Dodatkowo, wstrząs może doprowadzić również do wydłużenia nawrotu włośniczkowego, powyżej dwóch sekund, skąpomoczu, przyspieszonego i spłyconego oddechu, splątania, lęków. Skurczowe ciśnienie krwi pacjenta z wstrząsem obturacyjnym jest niższe od dziewięćdziesięciu mmHg.
4. Pierwsza pomoc w przypadku wystąpienia wstrząsu obturacyjnego
W przypadku stwierdzenia wstrząsu obturacyjnego u kogoś z naszych bliskich lub przyjaciół należy niezwłocznie skontaktować się z pogotowiem ratunkowym, w celu wezwania karetki. W tym celu należy wybrać w swoim telefonie numer 112 lub 999. Dyspozytorowi przyjmującemu zgłoszenie należy przekazać wszelkie niezbędne informacje na temat stanu chorego. Zanim wybierzesz numer, postaraj się określić parametry życiowe bliskiej osoby. Czy osoba jest przytomna, czy oddycha itd. W przypadku zatrzymania krążenia niezbędna będzie resuscytacja.
Jeśli chory jest przytomny, ułóż go w pozycji przeciwstrząsowej (po ułożeniu osoby w pozycji na wznak, należy podnieść jego nogi na wysokość trzydziestu centymetrów ponad podłożem). Nie oddalaj się od chorego. Poczekaj wraz z nim na przyjazd karetki pogotowia.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.