Wszczepienie hydraulicznej protezy prącia
Wszczepienie hydraulicznej protezy prącia to jeden ze sposobów leczenia zaburzeń wzwodu, stosowany, kiedy inne metody zawiodą. Protezy prącia to podłużne, sztuczne elementy, które wszczepia się pacjentowi chirurgicznie. Istnieją dwa rodzaje protez prącia - proteza półsztywna oraz hydrauliczna. Proteza hydrauliczna daje większy komfort użytkowania.
1. Wskazania do wszczepienia hydraulicznej protezy prącia
Istnieje wiele wskazań chorobowych, w których należy leczyć zaburzenia związane z erekcją. Pierwszoplanowym leczeniem jest leczenie zachowawcze polegające na stosowaniu odpowiedniej farmakoterapii oraz leczenie psychologiczne, ze względu na to, że wiele zaburzeń związanych z erekcją ma podłoże psychologiczne.
1.1. Schorzenia przebiegające z zaburzeniem erekcji
- Choroba Peyroniego – polegająca na wykrzywieniu prącia, spowodowana obecnością włóknistej blaszki na prąciu. Bliznowacenie prącia jest najczęściej wynikiem urazu.
- Priapizm – nieleczony, długotrwały wzwód.
- Zwłóknienie prącia spowodowane zastrzykami do ciał jamistych.
- Zaburzenia związane ze sztywnieniem ścian tętnic w ciałach jamistych prącia.
2. Rodzaje protez prącia
- Półsztywna, rozciągliwa proteza prącia – niestety jest dość widoczna, penis na stałe pozostaje usztywniony, co w pewnych sytuacjach może być krępujące. Są to giętkie gumowe elementy wszczepione w prącie.
- Proteza hydrauliczna, półsztywna – bardziej dyskretna.
- Proteza hydrauliczna, wieloczęściowa – istnieje możliwość pompowania i spuszczania powietrza, co czyni ją bardziej komfortową, niestety cena jest znacznie wyższa.
Protezy hydrauliczne są implantami z silikonu połączone z balonem, który wypełniony jest płynem i pompką zlokalizowaną w mosznie. Energiczne uciskanie pompki zlokalizowanej w mosznie unosi prącie do wzwodu. W każdej chwili można wypompować płyn znajdujący się w przewodach silikonowych i umieścić prącie w stanie spoczynku. Mechanizm hydrauliczny sprawia, że zachowana jest pełna dyskrecja i większy komfort psychiczny zarówno dla pacjenta, jak i jego partnerki.
3. Przebieg wszczepienia hydraulicznej protezy prącia
Zabieg jest dość inwazyjny i bolesny, dlatego wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym. Dodatkowo zazwyczaj stosuje się antybiotyki, które zapobiegają powstaniu stanu zapalnego. Zabieg trwa od około 1 do 3 godzin w zależności od warunków anatomicznych i wszczepianego rodzaju protezy, wymaga hospitalizacji pacjenta na około 1-3 dni. Powrót do pełnej sprawności może trwać nawet do 4 tygodni od wszczepienia protezy. Wtedy też mężczyzna może napompować protezę hydrauliczną i odbyć stosunek seksualny. Niestety czasami ten sposób leczenia zaburzenia wzwodu kończy się niepowodzeniem i proteza prącia musi zostać usunięta z ciała mężczyzny. Może być to spowodowane między innymi rozwijającym się zakażeniem. Czasami może zdarzyć się także, że płyn zgromadzony w zbiorniczku wydostaje się na zewnątrz. Wszczepienie hydraulicznej protezy prącia jest zabiegiem kosztownym nie refundowanym w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.