Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Wszywki alkoholowe

Leczenie alkoholika to jedna z metod leczenia alkoholizmu, zaliczana do tzw. terapii awersyjnych. Najbardziej popularne w Polsce i powszechnie aplikowane alkoholikom wszywki zawierają substancję czynną – disulfiram. Wszywka alkoholowa to nic innego, jak tabletka przeznaczona do implantacji podskórnej. Lek, łącząc się z alkoholem, wywołuje liczne negatywne i groźne dla zdrowia i życia reakcje organizmu. Terapia awersyjna za pomocą wszywek alkoholowych bazuje na przypuszczeniu, iż osoba uzależniona z obawy przez nieprzyjemnymi dolegliwościami powstrzyma się przed sięgnięciem po wysokoprocentowy trunek. Jak działa disulfiram?

Działanie disulfiramu

Disulfiram to organiczny związek chemiczny, wykorzystywany w leczeniu alkoholizmu, który wpływa na metabolizm alkoholu etylowego. Podczas normalnego szlaku metabolicznego etanol jest rozkładany w wątrobie przez enzym – dehydrogenazę alkoholową – do aldehydu octowego, a ten z kolei zostaje rozkładany przez inny enzym – dehydrogenazę aldehydową – do nieszkodliwego dla organizmu kwasu octowego. Wszywka alkoholowa w postaci disulfiramu hamuje metabolizm alkoholu etylowego i blokuje działanie drugiego enzymu – dehydrogenazy aldehydowej – uniemożliwiając przekształcenie aldehydu octowego w kwas octowy. W ten sposób kumulujący się w organizmie pacjenta aldehyd octowy powoduje szereg objawów zatrucia i przykre dolegliwości, takie jak: zaczerwieniona twarz, brak tchu, pulsujący ból głowy, przyspieszone bicie serca, nudności i wymioty.

Już po 5-10 minutach od spożycia alkoholu pacjent leczący się disulfiramem zaczyna odczuwać przykre objawy, które mają go powstrzymać przed konsumpcją napojów alkoholowych, a w dalszej perspektywie sprawić, że całkowicie zrezygnuje z picia alkoholu. Disulfiram w zetknięciu z alkoholem w organizmie powoduje nieprzyjemne skutki spożycia etanolu, dzięki czemu alkoholikowi znacznie łatwiej przezwyciężyć nałóg. Alkohol przestaje kojarzyć się z czymś przyjemnym, staje się źródłem przykrych dolegliwości.Disulfiram w postaci wszywki umieszcza się podczas prostego zabiegu chirurgicznego pod skórą pacjenta. Na polskim rynku istnieją także leki, zawierające disulfiram, w postaci tabletek doustnych, dostępne na receptę. Disulfiram w formie wszywki podskórnej działa około roku.

Krytyka wszywek alkoholowych

Disulfiram działa jak „straszak”, zniechęcając alkoholika do wypicia alkoholu. Osoba uzależniona, świadoma potencjalnych przykrych doznań po spożyciu etanolu, rezygnuje z napicia się. Wszywki alkoholowe są niewątpliwie skuteczną metodą na przerwanie ciągu alkoholowego, ale nie leczą alkoholizmu. Wszywki alkoholowe stały się dla wielu alkoholików początkiem życia w trzeźwości, ale wielu terapeutów uzależnień krytykuje disulfiram z powodu jego niskiej skuteczności i niebezpiecznych skutków ubocznych, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjentów. W wielu krajach disulfiram został wycofany z lecznictwa choroby alkoholowej. Disulfiramu w postaci wszywek alkoholowych nie stosuje się między innymi w USA i Zachodniej Europie, ale zwolenników tej metody terapii znajdziemy w Rosji i krajach Europy Środkowej, w tym w Polsce.

W Polsce leczenie disulfiramem wymaga zgody pacjenta i odbywa się pod kontrolą lekarza. Ze względu na liczne działania niepożądane, skutki uboczne i dużą szkodliwość leku oraz przeciwwskazania medyczne disulfiram nie jest refundowany przez NFZ i nie stosują go żadne publiczne placówki służby zdrowia. Firmy farmaceutyczne w Polsce zawiesiły czasowo produkcję preparatów zawierających disulfiram do implantacji. Lek stosowano tylko do wyczerpania zapasów. Obecnie firmy wznawiają produkcję leku, ale tylko w krótkich seriach.

Bibliografia

  • Cierpiałkowska L., Alkoholizm: przyczyny, leczenie, profilaktyka, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2000, ISBN 83-232-1022-5.
  • Jampolsky L., Leczenie uzależnionej osobowości. Jak uwolnić się od nałogowych zachowań i uzależniających relacji, Czarna Owca, Warszawa 2009, ISBN 978-83-7554-143-4.
  • Kaczmarczyk I., Wspólnota Anonimowych Alkoholików w Polsce. Alkoholowe dno i co to znaczy trzeźwieć, „Eneteia”, Warszawa 2008, ISBN 978-83-85713-79-1.
Komentarze (76)
~777777777777777777777777777
~777777777777777777777777777

chciałem sie dowidziec zaszyłem sie na rok i mineło mi jusz rok chce sie teraz napic piwa czy cis mi sie stanie jak sie na pije

Odpowiedz
~Magda33
~Magda33

Witam,mój mąż zaszył się trzy miesiące temu i było super jak nie pił-po trzech miesiącach,dokładnie tydzień temu przyjechał z pracy pijany,dziś mija tydzień i powtórka-śmiem wątpić w działanie tej metody.Miały być jakieś dolegliwości,tzw straszak a tu nic-czy to możliwe,że te tabletki (wszyte)jeszcze nie działają?Ja jestem załamana

Odpowiedz
~skibus
~skibus

mozesz ziomus smialo po raoku lecz ja nie polecam jak miales z tym problem to lepiej nie ruszaj bo bedziesz pil wiecej niz do tej pory najlepiej zaszuc sie jeszcze raz

Odpowiedz
~aga
~aga

@~Magda33: witam!Mój mąż po raz pierwszy zaszył sie w maju 2012 wytrzymał na wszywce 8 mcy.Potem zaczął pić.Więc znowu w maju druga wszywka tylko że teraz zaczął już pić piwa pierwszy raz w dzień chłopaka.Wódki "na razie" nie pije ale co to za różnica,jak i tak pije :(Moj maz pracuje fizycznie więc może to przyspiesza rozpuszczalność tabletek (8 sztuk).Współczuje ci bo wiem jak to jest.Mi psychika siada.Pozdrawiam

Odpowiedz
~Dariusz
~Dariusz

Wszywki nie "leczą alkoholizmu", skoro przerywają sprzężenie picie-przyjemność??? Chyba jednak trochę leczą. A jak działa wiele technik w psychoterapii - czy czasem nie podobnie?
Tak przy okazji - co za wszywki? Kto tak mówi? Wszywki to są w krawiectwie - w medycynie są tabletki do implantacji podskórnej.
Z drugiej strony osoba uzależniona - choćby nawet nie piła 25 lat - nawet jest przez tych psycho-speców po szkołach psychologii społecznej za chorą. Co za świetny interes. krytykują "wszywki", choć skuteczność psychoterapii jest także niska, a wiele (większość?) osób nigdy się na nią nie zdecyduje. Potem nawet jak człowiek nie pije resztę życia wciąż nigdy nie nazwą go zdrowym. Fajnie mieć "chorych na całe życie"... Psycho-interes się kręci.
W Polsce doszło do bezprecedensowej demedykalizacji leczenia uzależnień. Zdominowali je niestety psycholodzy, których poziom pracy jest bardzo różny, a odpowiedzialność praktycznie jest żadna. Widać to po różnych artykułach na tym portalu, kontrolowanych merytorycznie przez pewną panią psycholog. I na pewno nie jest to z korzyścią dla chorych.

Odpowiedz
mgr Kamila Krocz
mgr Kamila Krocz

@~Dariusz: @Dariusz, proponuję czytać ze zrozumieniem. Po pierwsze, artykuł „Wszywki alkoholowe” znajduje się w dziale „Leczenie alkoholizmu”, co już sugeruje, że wszywki są jedną z metod leczenia choroby alkoholowej. Po drugie, jest zaznaczone w tekście, że wszywki alkoholowe to rodzaj terapii awersyjnej, co jak zdążyłeś zauważyć jest zbieżne z wieloma technikami wykorzystywanymi w psychoterapii, które mają za zadanie przerwać skojarzenie picie-przyjemność. Kolejny Twój zarzut co do samej nazwy „wszywka”. Jest to nazwa zwyczajowa, potoczna, która się przyjęła, ale w artykule również podkreślono – cytuję: „Wszywka alkoholowa to nic innego, jak tabletka przeznaczona do implantacji podskórnej”, więc nic nowego nie napisałeś.
Co do Twoich „pretensji” o to, że niepijący alkoholik wciąż jest uważany za alkoholika, mogę powiedzieć tyle, że nie tylko personel medyczny, lekarze, psychiatrzy czy psycholodzy mają takie zdanie/podejście, ale też wiele osób, które wygrały z nałogiem, zdaje sobie sprawę, że są niepijącymi, ale jednak alkoholikami, bo gdyby tylko znowu sięgnęli po kieliszek, mogliby ponownie wpaść w sidła uzależnienia. Nie jestem jednak za stygmatyzacją. Uważam, że każda osoba, której udało się wygrać z chorobą alkoholową i świadomie zdecydowała się na życie w trzeźwości, jest godna podziwu i może być świetnym motywatorem dla innych, którzy jeszcze walczą i chcieliby przestać pić.
Podkreślam, że wszywki alkoholowe są jedną z metod walki z uzależnieniem od alkoholu, obok np. psychoterapii. Zresztą napisano o tym w artykule: „Wszywki alkoholowe stały się dla wielu alkoholików początkiem życia w trzeźwości…”. Nie marginalizuję znaczenia wszywek, ale mam również świadomość ich wad, mankamentów, ograniczeń. Każdy ma wybór, w jaki sposób chce walczyć z nałogiem, czy to będzie psychoterapia, czy wszywka, czy jeszcze inna metoda. Jeśli ktoś myśli o leczeniu odwykowym, może skorzystać ze strony PARPA: http://www.parpa.pl/. Masz prawo wątpić w skuteczność leczenia psychoterapeutycznego, ale pamiętaj, że są jednak osoby, którym psychoterapia pomogła. Masz rację, że psycholodzy prezentują różny poziom kompetencji, co zresztą tyczy się każdego innego zawodu. Są lepsi i gorsi psychologowie/psychoterapeuci, tak samo jak jest lepszy czy gorszy fryzjer czy nauczyciel. Błędem jest jednak wrzucać wszystkich do jednego worka, dlatego nie generalizujmy.
Na koniec chciałabym się odnieść do Twoich słów: „W Polsce doszło do bezprecedensowej demedykalizacji leczenia uzależnień. Zdominowali je niestety psycholodzy, których poziom pracy jest bardzo różny, a odpowiedzialność praktycznie jest żadna. Widać to po różnych artykułach na tym portalu, kontrolowanych merytorycznie przez pewną panią psycholog. I na pewno nie jest to z korzyścią dla chorych”. Rozumiem, że to jest m.in. przytyk do mojej osoby, chociaż nie tylko ja zajmuję się weryfikacją merytoryczną tekstów o tematyce psychologicznej na tym portalu. Jeżeli masz coś do zarzucenia, to pisz konkretnie. Jeżeli faktycznie są jakieś błędy, poprawię je. Człowiek jest omylny, ja również. Zdaję sobie jednak sprawę, że łatwo się atakuje innych, kryjąc się pod anonimowym pseudonimem w Internecie. Możesz sobie powetować i upuścić trochę jadu w kierunku psychologów, proszę bardzo. Jeśli masz coś do zarzucenia pod względem merytorycznym, dostrzegasz błędy w tekstach, będę wdzięczna za wskazówki, uwagi. Konstruktywna krytyka jest wskazana, ale nie taka, którą Ty prezentujesz. Pozdrawiam!

Odpowiedz
~kamo
~kamo

mineło 3 miesiace od implantacji 7 tabletek mam 26 lat nie mam pociągów do alkolholu ale spotykam sie z przyjaciółmi, abstynentem być to dyskomfort w tych czasach, po 2 wypitych piwach nic mi sie nie dzieje pozdrawiam

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leczenie alkoholizmu - najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Leczenie alkoholizmu
Leczenie alkoholizmu

Efekt sufitowy

Na chorobę alkoholową choruje się całe życie. Nawet długoletnie okresy abstynencji nie gwarantują, że nałogowy alkoholik nie powróci do uzależnienia, które go stopniowo wyniszcza. Choroba alkoholowa to także nałóg, który dotyka najbliższych. Również...

Leczenie alkoholizmu

Jak przestać pić?

Abstynencja nie jest kwestią silnej woli ani samozaparcia. Wybór – pić czy nie pić – wydaje się prosty dla pierwotnych abstynentów i osób, które nie są uzależnione od alkoholu. Nie sięgaj po trunki wysokoprocentowe, to nie będziesz miał...

Leczenie alkoholizmu

Jak pomóc alkoholikowi?

Jak pomóc alkoholikowi?

To pytanie zadaje sobie niejeden członek rodziny alkoholowej, najczęściej żona alkoholika, która marzy o tym, że mąż przestanie pić. Kiedy chcesz pomóc alkoholikowi, to tobie najczęściej towarzyszy subiektywne poczucie problemu. To tobie przeszkadza...

Leczenie alkoholizmu

"12 kroków" alkoholika

Program „12 kroków" (12 stopni) to główne zasady skierowane do osób uzależnionych, mające pomóc im wyrwać się z nałogu. Skuteczność zasad zależy od systematyczności w ich stosowaniu. Program „dwunastu kroków" wymyślili Anonimowi Alkoholicy. Pomysł okazał...

Leczenie alkoholizmu

Fundacja na rzecz kobiet z chorobą alkoholową

Fundacja działa od 2009 roku i jest odpowiedzią na coraz bardziej powszechny problem alkoholowy wśród kobiet. Główne zadania to przede wszystkim upowszechnianie wiedzy na temat choroby alkoholowej i możliwości jej leczenia. Pomoc kobietom w podjęciu...

Leczenie alkoholizmu

Lek na alkoholizm? Wkrótce może to być możliwe!

Lek na alkoholizm? Wkrótce może to być możliwe!

Wyjście na jedno piwo kończy się upojeniem alkoholowym? Po wypiciu lampki wina, sięgasz po kolejną? Naukowcy odkryli, że w mózgu znajduje się grupa neuronów, która sprawia, że jeden kieliszek prowadzi do kolejnego. Badania pomagają zgłębić tajemnicę...

Omamy i halucynacje

Halucynacje alkoholowe

Halucynacje alkoholowe pojawiają się u osób uzależnionych od alkoholu, które ograniczyły okresowo ilość spożywanego alkoholu lub postanowiły przestać pić. Wówczas na objawy zespołu

Układ pokarmowy

Alkoholowe choroby wątroby

Alkoholowe choroby wątroby - jak sama nazwa wskazuje - są wynikiem nadużywania alkoholu etylowego. Wątroba to drugi - pod względem wielkości - organ w naszym ciele. Położona jest pod żebrami po prawej stronie, waży około 1,5 kilograma i jest kształtu...