Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Agnieszka Barchnicka

Wyciek z piersi - przyczyny, diagnostyka, leczenie

 Paula Komendarczuk
13.07.2021 12:54
Jeśli zauważyłaś u siebie krwisty, surowiczy lub mleczny płyn wypływający z brodawki sutkowej, a nie jesteś w ciąży lub w połogu, koniecznie udaj się do lekarza.
Jeśli zauważyłaś u siebie krwisty, surowiczy lub mleczny płyn wypływający z brodawki sutkowej, a nie jesteś w ciąży lub w połogu, koniecznie udaj się do lekarza. (iStock)

Wyciek z piersi to sytuacja, w której z jednej lub obu brodawek sutkowych wydobywa się treść płynna. Płyn może przybierać barwę mleczną, czasami także żółtą, zieloną lub brązową, albo zawierać domieszkę krwi. Różna bywa także konsystencja wydzieliny – od wodnistej po gęstą i lepką. Wyciek może występować zarówno jedynie podczas uciśnięcia brodawki sutkowej, jak i spontanicznie. Fizjologicznie wydzielina w piersi pojawia się u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, w innych przypadkach jest powodem do niepokoju. Należy podkreślić, że u mężczyzn każdy wyciek z piersi wiąże się z patologią i wymaga dość pilnej diagnostyki.

spis treści

1. Przyczyny wycieku z piersi

Wydzielina z piersi budzi niepokój i zwykle jest kojarzona z rakiem piersi. Jednak wyciek z brodawki nie jest typowym objawem tego nowotworu, towarzyszy mu tylko w kilku procentach przypadków, jeśli jednak się pojawia zwykle jest podbarwiony krwią.

Wyciek może pojawić się w także w przypadku brodawczaka piersi, jest to łagodny guz rozwijający się w przewodach mlekowych, który objawia się wyciekiem z brodawek podbarwionym krwią oraz wyczuwalnym zgrubieniem w okolicy brodawki różnej wielkości.

Zobacz film: "Profilaktyka raka piersi jest najważniejsza, czyli dlaczego warto badać się regularnie"

Wydzielina może być też związana z zaburzeniami równowagi hormonalnej, a szczególnie nadmiernym wytwarzaniem prolaktyny. Wówczas pojawia się mlekotok – wyciek jest wodnisty lub zbliżony wyglądem do mleka, mogą mu towarzyszyć zaburzenia miesiączkowania i brak owulacji.

Na nadprodukcję prolaktyny wpływ mają niektóre środki farmakologiczne, na przykład: leki obniżające ciśnienie tętnicze, niektóre leki przeciwbólowe, a także doustne środki antykoncepcyjne, w skład których wchodzą duże ilości estrogenów.

Do podwyższenia poziomu prolaktyny w organizmie mogą się przycznynić niektóre choroby, np. niedoczynność tarczycy, guz przysadki lub zespół Cushinga.

Do innych przyczyn wycieku z piersi zalicza się:

Zobacz także:

2. Diagnostyka wycieku z piersi

U każdej pacjentki z wyciekiem z piersi podstawą diagnostyki jest wywiad oraz badanie lekarskie. Istotne dane z wywiadu dotyczą czasu trwania wycieku, zabarwienia oraz konsystencji.

Trzeba również ustalić, czy wyciek pojawia się tylko z jednej czy z obu piersi, czy wydobywa się z brodawki samoistnie czy tylko po uciśnięciu, a także czy są objawy towarzyszące w postaci dolegliwości bólowych lub wyczuwalnego guza w piersi.

Obecność niektórych objawów dodatkowych może nasuwać rozpoznanie, np. gorączka występuje w przypadku zapalenia piersi lub ropnia. Z kolei nietolerancja zimna, zaparcia oraz zwiększenie masy ciała mogą wskazywać na problemy z tarczycą.

Natomiast brak miesiączek, niepłodność, bóle głowy oraz zaburzenia widzenia mogą wiązać się z obecnością guza przysadki mózgowej produkującego prolaktynę.

W przypadku badania fizykalnego istotna jest przede wszystkim ocena piersi, a więc ich wyglądu, czy są symetryczne, czy nie ma zmian w postaci zaczerwienienia, obrzęku, zmiany zabarwienia brodawki sutkowej, owrzodzenia lub wciągnięcia brodawki sutkowej.

Kolejnym elementem badania jest poszukiwanie wyczuwalnych zmian w piersiach lub dołach pachowych oraz nadobojczykowych. Końcowym etapem jest stymulacja wycieku poprzez uciśnięcie brodawki.

Za pomocą szkła powiększającego można ocenić także, czy wyciek dotyczy kilku czy jednego przewodu mlekowego, mających ujście w brodawce sutkowej. W przypadku wykrycia w piersi guza, należy zawsze dążyć do wykluczenia obecności raka piersi.

Jak już wspomniano, nowotwór złośliwy rzadko bywa przyczyną wycieku z piersi, aczkolwiek należy zwrócić szczególną uwagę, gdy wyciek dotyczy tylko jednej piersi i jednego przewodu mlecznego.

W przypadku podejrzenia przyczyny hormonalnej, podstawą jest badanie poziomu prolaktyny oraz TSH (hormonu produkowanego przez przysadkę, którego odchylenia od normy wskazują na zaburzenia czynności tarczycy). Można również wykonać rezonans magnetyczny mózgowia celem oceny przysadki.

Jeżeli w wydzielinie z piersi stwierdza się (naocznie lub za pomocą testu laboratoryjnego) obecność krwi, wskazane jest badanie cytologiczne. W przypadku wyczuwalnego guza piersi, podstawą jest USG piersi, które pozwala na różnicowanie guzów litych od torbieli oraz ich wstępną ocenę pod kątem zmian potencjalnie złośliwych.

U kobiet w wieku pomenopauzalnym należy zawsze wykonać badanie mammograficzne. W przypadku zmian podejrzanych, wskazane jest przeprowadzenie biopsji i w zależności od wyniku – dalsze postępowanie, lekarz może również zlecić galaktografię.

3. Leczenie wycieku z piersi

Leczenie jest uzależnione od przyczyny. W przypadku niedoczynności tarczycy stosuje się hormony tarczycy, w przypadku nadmiaru prolaktyny – leczenie farmakologiczne. Rzadkie przypadki guzów przysadki wymagają leczenia chirurgicznego.

W sytuacji zmiany nowotworowej piersi leczeniem z wyboru jest wycięcie, a jeżeli zmiana okaże się złośliwa – obowiązuje standardowe leczenie onkologiczne. Zmiany zapalne oraz ropnie piersi wymagają stosowania antybiotykoterapii.

4. Samobadanie piersi

Każdy wyciek z brodawki wymaga konsultacji lekarskiej, w żadnym wypadku nie należy próbować leczyć się we własnym zakresie. Aby możliwie szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości w obrębie piersi, należy systematycznie i dokładnie je badać. Samokontrola ma bowiem ogromne znaczenie.

Niektórzy lekarze zalecają naciskanie brodawek sutkowych, by sprawdzić, czy nie dochodzi do wycieku. Inni specjaliści są przekonani, że uciskanie jest niewskazane, ponieważ może wywołać wyciek. Ma to związek z faktem, że uciskanie brodawek prowadzi do zwiększenia poziomu prolaktyny, co wpływa na produkcję płynu z piersi.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy masz wyciek z brodawki, po każdym samobadaniu piersi obejrzyj bieliznę, a w przypadku zauważenia plam zgłoś się do lekarza. W miarę możliwości spróbuj zaobserwować, czy wyciek pojawia się na skutek uciskania brodawki czy samoistnie, a także czy dochodzi do niego w jednej czy obu piersiach.

Wyciek z brodawki jest naturalny w czasie ciąży i połogu. Jeżeli jednak pojawia się bez wyraźnej przyczyny, należy koniecznie powiedzieć o tym lekarzowi.

Potrzebujesz wizyty, badania lub e-recepty? Wejdź na znajdzlekarza.abczdrowie.pl, gdzie umówisz się do lekarza od ręki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze