Trwa ładowanie...

Wykańcza mózgi Polaków. Pierwsze objawy zobaczysz na paznokciach

 Karolina Rozmus
02.12.2022 10:22
Niektóre objawy demencji mogą być widoczne na skórze i paznokciach oraz we włosach
Niektóre objawy demencji mogą być widoczne na skórze i paznokciach oraz we włosach (Adobe Stock)

W starzejącym się społeczeństwie choroby neurodegeneracyjne są i będą jeszcze większym problemem. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku z demencją może się borykać nawet 80 milionów osób. Tymczasem wczesne wykrycie choroby może spowolnić jej rozwój, a także wpłynąć na poprawę komfortu życia chorego.

spis treści

1. Zobaczysz ją na skórze, we włosach i na paznokciach

Naukowcy z całego świata nieustannie szukają sposobu, by przechytrzyć demencję. Choroba powoduje stopniowe, ale nieodwracalne niszczenie komórek nerwowych. Skutkiem tego są zaburzenia procesów poznawczych, zaniki pamięci czy problemy z koncentracją.

Demencja to rosnący problem na całym świecie
Demencja to rosnący problem na całym świecie (Getty Images)
Zobacz film: "#PlusCzyMinus? Polska w niechlubnej czołówce. Tu liczba zakażeń HIV rośnie"

Eksperci zwracają uwagę, że liczba chorych będzie rosnąć, dlatego tak ważne jest, by w praktyce lekarze zwracali uwagę nawet na najmniej charakterystyczne objawy demencji – np. problemy dermatologiczne. Na ten aspekt zwracają uwagę autorzy artykułu "Zmiany skórne: cenny znak w diagnostyce zespołu otępiennego" z "Postępów Nauk Medycznych". Piszą, że zgodnie z badaniami aż 70 proc. pacjentów z alzheimerem ma zmiany w obrębie włosów lub paznokci.

Już we wczesnym stadium choroby można zaobserwować obniżenie stężenia mikroelementów w płytce paznokcia. Mowa o wapniu, magnezie, rtęci, potasie, cynku, bromie, czy kobalcie. Podobne zmiany można dostrzec w składzie włosa, tj. niższe stężenie glinu, wapnia i magnezu.

2. Ujawniają się na różnych etapach choroby

Dermatologiczne manifestacje demencji pojawiają się nie tylko na początku, lecz w rzeczywistości na różnych etapach choroby.

W zależności od tego eksperci wyróżniają:

  • zmiany skórne wynikające z braku higieny w związku z postępującą neurodegeneracją,
  • świąd – neurogenny, psychogenny oraz związany z nadmierną suchością skóry,
  • zmiany jatrogenne (związane z leczeniem) – zaobserwowano, że u chorych stosujących w leczeniu wyciąg z Gingko biloba, częściej występuje alergiczna osutka skóry,
  • zmiany skórne związane z demencją pochodzenia naczyniowego – np. rzadki syndrom "blue rubber bleb nevus", wskutek którego powstają na skórze liczne niebieskawe naczyniaki jamiste,
  • nieprawidłowości w obrębie włosów oraz paznokci, także pod postacią grzybicy.

Poza obserwacją pozornie błahych czy niezwiązanych ze zdrowiem mózgu objawów warto zwrócić uwagę także na czynniki ryzyka. Głównym jest oczywiście wiek, jednak istnieją także czynniki modyfikowalne, które mogą przyspieszać wystąpienie demencji.

Należą do nich:

  • używki, a wśród nich papierosy,
  • brak aktywność fizycznej,
  • brak czy niewielka aktywność umysłowa,
  • izolacja społeczna,
  • niezdrowa, bogata w węglowodany proste i tłuszcze trans dieta,
  • cukrzyca oraz nadciśnienie i hipercholesterolemia,
  • otyłość.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze