Trwa ładowanie...

Wymaz z nosa - charakterystyka, wskazania, przebieg badania, interpretacja wyników

Wymaz z nosa to badanie bezbolesne i szybkie. Wykonuje się je wtedy, kiedy pacjent cierpi z powodu uporczywego, uciążliwego kataru lub gdy ma inne problemy związane z górnymi drogami oddechowymi. Wymaz z nosa ma na celu identyfikację pasożytów, bakterii czy wirusów, które atakują organizm człowieka. Jak przeprowadza się wymaz z nosa? I kiedy należy wykonać badanie?

spis treści

1. Wymaz z nosa – charakterystyka

Wymaz z nosa pobierany jest wtedy, kiedy pacjentowi nie są w stanie pomóc leki przeciwbólowe czy kuracja antybiotykami. Specjalista pobiera wymaz z nosa w celu poznania patogenu atakującego górne drogi oddechowe. Dzięki temu lekarz ma możliwość dobrania specjalistycznego leczenia, które powinno pomóc w dolegliwościach pacjenta.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Błędy najczęściej popełniane podczas przyjmowania antybiotyków
Błędy najczęściej popełniane podczas przyjmowania antybiotyków [7 zdjęć]

Narodowy Program Ochrony Antybiotyków to kampania prowadzona pod różnymi nazwami w wielu krajach. Jej

zobacz galerię

Wymaz z nosa nie jest badaniem rutynowym, a zlecanym przez lekarza w szczególnych i wymagających tego przypadkach.

2. Wymaz z nosa – wskazania

Wymaz z nosa wykonywany jest u pacjentów, którzy cierpią z powodu przewlekłego kataru lub infekcji dróg oddechowych. Infekcje te są bardzo odporne na zwykłe leczenie farmakologiczne, dlatego należy poznać rodzaj drobnoustroju i skutecznie się go pozbyć.

Bardzo często za przewlekłą infekcję górnych dróg oddechowych odpowiedzialny jest gronkowiec koagulazo-ujemny. Bakterią tą zagrożona jest aż 1/3 populacji. Zdarza się również tak, iż gronkowiec nie daje żadnych objawów, a mimo tego obecny jest w organizmie.

Jednak do najczęstszych objawów zakażenia gronkowcem zalicza się:

  • przewlekłe zmęczenie;

  • zmiana w obrębie skóry (zaczerwienienie, ropień);

  • przewlekły katar;

  • ból nosa, gardła.

Na zakażenie gronkowcem narażone są również osoby o niskiej odporności, chore na cukrzycę, a także pacjenci po przeszczepach. Gronkowcem można zarazić wiele innych układów ciała. Nieleczony gronkowiec może prowadzić do poważnych powikłań, m.in.: zapalenie płuc, sepsa, zapalenie mięśnia sercowego.

3. Wymaz z nosa – przebieg badania

Wymaz z nosa może być przeprowadzony o dowolnej porze dnia. Najlepiej pobrać materiał, który jest w najwcześniejszym stadium choroby. Na około dwie godziny przed pobraniem wymazu z nosa, pacjent nie może stosować substancji przeciwzapalnych czy przeciwbakteryjnych do nosa. Nie można smarować nosa maściami ani żelami, można to wykonać dopiero po badaniu. Natomiast jeżeli w trakcie pobierania wymazu z nosa pacjent zażywa antybiotyki, to wymaz musi być pobrany przed zażyciem leków lub około 5 dni po ich odstawieniu.

Pacjent siada wygodnie na fotelu, odchyla głowę do tyłu, a specjalista pobiera wymaz za pomocą specjalnego patyczka. Patyk wkłada do lewego i prawego nozdrza. Następnie materiał wkładany jest do odpowiedniego pojemnika, który wzmaga wzrost bakterii. Istnieje jeszcze jedna metoda poboru wymazu z nosa, jednak stosowana jest tylko i wyłącznie u pacjentów cierpiących na ostre zapalenie zatok przynosowych. Polega ona na pobraniu materiału z ujścia zatok przynosowych i wykonywana jest w znieczuleniu. Taki wymaz z nosa przeprowadza otolaryngolog.

Musisz to wiedzieć

4. Wymaz z nosa – interpretacja wyników

Ujemny wynik wymazu z nosa sugeruje o tym, iż pacjent nie jest zainfekowany bakterią. Uporczywe objawy mogą świadczyć np. o zarażeniu wirusem grypy. Jeżeli badanie wymazu z nosa ma wynik dodatni, to najczęściej świadczy o nosicielstwie. Wtedy pacjent powinien udać się do lekarza prowadzącego w celu dostosowania właściwego leczenia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza