Wymaz z nosa - charakterystyka, wskazania, przebieg badania, interpretacja wyników
Wymaz z nosa to badanie bezbolesne i szybkie. Wykonuje się je wtedy, kiedy pacjent cierpi z powodu uporczywego, uciążliwego kataru lub gdy ma inne problemy związane z górnymi drogami oddechowymi. Wymaz z nosa ma na celu identyfikację pasożytów, bakterii czy wirusów, które atakują organizm człowieka. Jak przeprowadza się wymaz z nosa? I kiedy należy wykonać badanie?
1. Wymaz z nosa – charakterystyka
Wymaz z nosa pobierany jest wtedy, kiedy pacjentowi nie są w stanie pomóc leki przeciwbólowe czy kuracja antybiotykami. Specjalista pobiera wymaz z nosa w celu poznania patogenu atakującego górne drogi oddechowe. Dzięki temu lekarz ma możliwość dobrania specjalistycznego leczenia, które powinno pomóc w dolegliwościach pacjenta.
Wymaz z nosa nie jest badaniem rutynowym, a zlecanym przez lekarza w szczególnych i wymagających tego przypadkach.
2. Wymaz z nosa – wskazania
Wymaz z nosa wykonywany jest u pacjentów, którzy cierpią z powodu przewlekłego kataru lub infekcji dróg oddechowych. Infekcje te są bardzo odporne na zwykłe leczenie farmakologiczne, dlatego należy poznać rodzaj drobnoustroju i skutecznie się go pozbyć.
Bardzo często za przewlekłą infekcję górnych dróg oddechowych odpowiedzialny jest gronkowiec koagulazo-ujemny. Bakterią tą zagrożona jest aż 1/3 populacji. Zdarza się również tak, iż gronkowiec nie daje żadnych objawów, a mimo tego obecny jest w organizmie.
Jednak do najczęstszych objawów zakażenia gronkowcem zalicza się:
przewlekłe zmęczenie;
zmiana w obrębie skóry (zaczerwienienie, ropień);
przewlekły katar;
ból nosa, gardła.
Na zakażenie gronkowcem narażone są również osoby o niskiej odporności, chore na cukrzycę, a także pacjenci po przeszczepach. Gronkowcem można zarazić wiele innych układów ciała. Nieleczony gronkowiec może prowadzić do poważnych powikłań, m.in.: zapalenie płuc, sepsa, zapalenie mięśnia sercowego.
3. Wymaz z nosa – przebieg badania
Wymaz z nosa może być przeprowadzony o dowolnej porze dnia. Najlepiej pobrać materiał, który jest w najwcześniejszym stadium choroby. Na około dwie godziny przed pobraniem wymazu z nosa, pacjent nie może stosować substancji przeciwzapalnych czy przeciwbakteryjnych do nosa. Nie można smarować nosa maściami ani żelami, można to wykonać dopiero po badaniu. Natomiast jeżeli w trakcie pobierania wymazu z nosa pacjent zażywa antybiotyki, to wymaz musi być pobrany przed zażyciem leków lub około 5 dni po ich odstawieniu.
Pacjent siada wygodnie na fotelu, odchyla głowę do tyłu, a specjalista pobiera wymaz za pomocą specjalnego patyczka. Patyk wkłada do lewego i prawego nozdrza. Następnie materiał wkładany jest do odpowiedniego pojemnika, który wzmaga wzrost bakterii. Istnieje jeszcze jedna metoda poboru wymazu z nosa, jednak stosowana jest tylko i wyłącznie u pacjentów cierpiących na ostre zapalenie zatok przynosowych. Polega ona na pobraniu materiału z ujścia zatok przynosowych i wykonywana jest w znieczuleniu. Taki wymaz z nosa przeprowadza otolaryngolog.
Musisz to wiedzieć
4. Wymaz z nosa – interpretacja wyników
Ujemny wynik wymazu z nosa sugeruje o tym, iż pacjent nie jest zainfekowany bakterią. Uporczywe objawy mogą świadczyć np. o zarażeniu wirusem grypy. Jeżeli badanie wymazu z nosa ma wynik dodatni, to najczęściej świadczy o nosicielstwie. Wtedy pacjent powinien udać się do lekarza prowadzącego w celu dostosowania właściwego leczenia.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.