Wynagrodzenie chorobowe – komu przysługuje? W jakiej wysokości?
Wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownikom niezdolnym do pracy z powodu choroby. Jest opłacane przez pracodawcę. Aby je otrzymać, konieczne jest wystawienie przez lekarza zwolnienia elektronicznego. Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe? Komu i kiedy przysługuje? Czym różni się od zasiłku chorobowego?
1. Co to jest wynagrodzenie chorobowe?
Wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek za czas niezdolności do pracy przysługuje osobom opłacającym składki zdrowotne. Warunkiem jego wypłaty jest wysyłka elektronicznego zwolnienia e-ZLA przez lekarza do ZUS-u. Jest ono automatycznie udostępniane na profilu płatnika składek pracownika oraz w systemie ZUS.
Prawo do wynagrodzenia chorobowego ma wyłącznie pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Wynagrodzenie chorobowe przysługuje za cały okres, który określa zwolnienie lekarskie, czyli z uwzględnieniem dni wolnych od pracy.
2. Komu przysługuje wynagrodzenie chorobowe?
Prawo do wynagrodzenia chorobowego za okres czasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą posiada pracownik, który nie świadczy pracy. Świadczenia, przysługujące w okresie czasowej niezdolności do pracy zostały określone w art. 92 Kodeksu pracy i ustawie zasiłkowej.
Prawo do wynagrodzenia chorobowego pracownik nabywa po upływie 30 dni nieprzerwanego okresu zatrudnienia, do którego wlicza się też poprzednie okresy zatrudnienia, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni.
Okres ten nie jest wymagany w przypadku:
- absolwentów szkół i szkół wyższych zatrudnionych w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
- gdy niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
- osób posiadających wcześniejszy co najmniej 10-letni okres zatrudnienia (obowiązkowego ubezpieczenia),
- posłów i senatorów, którzy podjęli zatrudnienie w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji w tych przypadkach prawo do wynagrodzenia chorobowego przysługuje od pierwszego dnia choroby.
Wynagrodzenie chorobowe nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy przypadające za okres choroby w sytuacjach, gdy pracownik nie posiada prawa do zasiłku chorobowego.
Mowa o urlopie bezpłatnym, urlopie wychowawczym, a także tymczasowym aresztowaniu lub odbywaniu kary pozbawienia wolności. Wynagrodzenie chorobowe nie przysługuje również z winy popełnionej przez pracownika.
3. Kiedy przysługuje wynagrodzenie chorobowe?
Wynagrodzenie chorobowe przysługuje:
- przez pierwsze 33 dni niezdolności w danym roku kalendarzowym,
- przez pierwsze 14 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, jeżeli pracownik ukończyli 50 rok życia.
Wówczas wynagrodzenie jest finansowane ze środków pracodawcy. Co istotne, okres 33 lub odpowiednio 14 dni niezdolności do pracy ustala się sumując poszczególne okresy niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym, nawet jeżeli wystąpiły między nimi przerwy. Wynagrodzenie chorobowe przysługuje za cały okres, który określa zwolnienie lekarskie, czyli z uwzględnieniem dni wolnych od pracy.
4. Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy
W sytuacji, gdy niezdolność do pracy wskutek choroby w ciągu roku kalendarzowego trwa łącznie dłużej niż 33 dni lub 14 dni w przypadku osób powyżej 50 roku życia, pracownikowi od 34 dnia lub od 15 dnia osobie powyżej pięćdziesiątki przysługuje zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami świadczenia chorobowe przysługują za pełne dni choroby pracownika. Nie ma możliwości wypłaty wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego za godziny (jak w przypadku wynagrodzenia za czas przepracowany).
5. Wysokość wynagrodzenia chorobowego
Wynagrodzenie za czas choroby oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.
Podstawą wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego pracownikom jest przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe, finansowanych ze środków pracownika.
Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe?
Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
Ile zarabia się na chorobowym? Wysokość zasiłku chorobowego zależy od powodu niezdolność do wykonywania obowiązków. I tak 80 procent wynagrodzenia jest wypłacane w przypadku choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną. Z kolei 100 procent wynagrodzenia jest wypłacane w przypadku:
- choroby w trakcie ciąży,
- wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
- poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.