Trwa ładowanie...

Wypadki samochodowe - zasady postępowania, pierwsza pomoc, resuscytacja

Avatar placeholder
30.03.2021 17:23
Wypadki samochodowe ciągle są przyczyną śmierci lub inwalidztwa
Wypadki samochodowe ciągle są przyczyną śmierci lub inwalidztwa (123rf.com)

Wypadki samochodowe ciągle są przyczyną śmierci lub inwalidztwa. W ostatnich latach samochody stały się nieodłączną częścią naszego życia. Duży ruch na drogach sprawia, że zwiększa się również ilość wypadków samochodowych. Wiąże się to ze złym stanem dróg i piractwem niektórych kierowców. Codziennie, jadąc samochodem, możemy stać się świadkiem wypadku. Wypadki samochodowe są na porządku dziennym. Jednak mało kto wie, jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadków samochodowych. Jak się należy wtedy zachować? Jak wykonać sztuczne oddychanie albo masaż serca? Jak udrożnić drogi oddechowe?

spis treści

1. Zasady postępowania w wypadku samochodowym

Wypadki samochodowe są badzo niebezpieczne. Dochodzi do nich ponieważ wielu kierowców nie przestrzega zasad bezpieczeństwa. Jeżdżą szybko i lekkomyślnie, często brakuje im wyobraźni. Wielu z nich jeździ w stanie nietrzeźwym, a dodatkowo w niesprawnym samochodzie. Pasy bezpieczeństwa ciągle są rzadko używane, a dzieci nie są przewożone w specjalnych fotelikach.

Liczbę wypadków samochodowych zwiększa również fakt rozmowy przez telefon w trakcie jazdy, gwałtowne manewry i inne sytuacje konfliktowe. Niestety, w miejscach wypadków samochodowych ludzie zwykle zachowują się zbyt emocjonalnie, czym mogą przeszkadzać w udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanym.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jaki jest schemat udzielania pierwszej pomocy medycznej?"

Postępowanie na miejscu wypadku samochodowego:

  • oznaczyć miejsce wypadku samochodowego i wezwać pogotowie ratunkowe, w przypadku braku telefonu komórkowego należy kartkę z prośbą o pomoc wręczyć dwóm kierowcom jadącym w przeciwnych kierunkach, przyjęcie kartki jest ich obowiązkiem prawnym;
  • miejsce wypadku samochodowego trzeba oznakować dwoma odblaskowymi trójkątami bezpieczeństwa, chorągiewkami lub w inny wyraźny sposób;
  • silniki uszkodzonych pojazdów należy wyłączyć;
  • poszkodowane osoby należy otoczyć opieką.
Czy wiesz, kiedy możesz wezwać pogotowie?
Czy wiesz, kiedy możesz wezwać pogotowie? [4 zdjęcia]

Piaseczno. Dyspozytor odbiera dramatyczne wołanie o pomoc. Pacjent przechodzi zawał serca, przestaje

zobacz galerię

2. Pierwsza pomoc

Pomoc w wypadkach samochodowych, gdy jest wielu poszkodowanych, należy rozpocząć od tych z najpoważniejszymi obrażeniami, czyli najpierw udać się do osób, które nie wzywają pomocy. Może to oznaczać, że są nieprzytomne. Osobom mającym krwotok należy ucisnąć miejsce krwawienia, później zająć się osobami skarżącymi się na duszności, a na końcu osobami z drobnymi urazami. Wszystkich poszkodowanych należy uspokajać i zapewnić o nadchodzącej pomocy.

Resuscytacja to sztuczne podtrzymywanie krążenia krwi i wentylacji płuc, przynajmniej do czasu powrotu własnej czynności serca. Składa się na nią masaż serca i sztuczne oddychanie. Masaż serca polega na uciskaniu klatki piersiowej, dzięki czemu krew wyciskana jest z serca do tętnic. Sztuczne oddychanie polega na wdmuchiwaniu powietrza wydychanego z płuc osoby ratującej do ust lub nosa osoby ratowanej. Resuscytacja jest wykonywana, gdy praca serca ustała z powodu zawału, urazu, udaru mózgu lub innych przyczyn.

Postępowanie z nieprzytomnym samodzielnie oddychającym – takiego poszkodowanego należy ułożyć w pozycji bocznej ustalonej, tzn. nogę leżącą u dołu zgiąć w stawie biodrowym i kolanowym, a nogę górną wyprostować. Dolną rękę wyprostować z tyłu tułowia, by ranny się nie przewrócił, a górną dłoń podłożyć pod policzek poszkodowanego.

Tamowanie krwotoków – nagły i duży krwotok może zagrażać życiu poszkodowanego. Kończynę, która krwawi, należy unieść do góry i na ranę nałożyć opatrunek uciskowy – jałową gazę, watę, bandaż. Warto pamiętać, że w przypadku urazu dłoni, ramienia czy przedramienia należy zdjąć z nich wszystkie ozdoby – pierścionki, zegarki, bransoletki. Jeśli występuje krwawienie z nosa, ust czy gardła, poszkodowany powinien siedzieć z głową pochyloną do przodu.

Podejrzenie urazu kręgosłupa – uszkodzony kręgosłup należy podejrzewać u każdej osoby. Pozycja rannego powinna się mieścić między wyprostowaniem a zgięciem. Skarżącym się na ból szyi należy założyć kołnierz ortopedyczny. Poszkodowanego nie wolno ciągnąć za głowę i biodra lub barki i biodra.

3. Co to jest resuscytacja

Gdy osoba poszkodowana w wypadku samochodowym nie oddycha, oznacza to że doszło do nagłego zatrzymania krążenia (NZK). W takiej sytuacji natychmiast należy wezwać pomoc i rozpocząć resuscytację tkrążeniowo-oddechową. Osobę poszkodowaną ułóż na wznak, najlepiej na twardym podłożu, uklęknij przy niej. Upewnij się, że w ustach poszkodowanego nie ma żadnych ciał obcych – jeśli są, usuń je.

Głowę poszkodowanego odchyl do tyłu, a żuchwę wysuń do przodu. Jedną ręką trzymaj czoło, a drugą żuchwę, wykonaj dwa oddechy ratunkowe a następnie trzydzieści uciśnięć klatki piersiowej. Ułóż swoje dłonie jedna na drugiej na środku klatki piersiowej. Pamiętaj, że twoje ręce powinny być wyprostowane w łokciach, opieraj je na nasadach, a nie na palcach, naciskaj całym ciałem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze