Przejdź na WP

Wypełnienie światłoutwardzalne – charakterystyka, przebieg leczenia, cena

Wypełnienie światłoutwardzalne nazywane inaczej wypełnieniem kompozytowym. Jest bardzo estetyczne, ponieważ nie różni się kolorem od wypełnianego zęba. Cena za wypełnienie światłoutwardzalne waha się w zależności od wielkości uszkodzenia zęba oraz czasu, jaki stomatolog musi poświęcic na wypełnienie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Wypełnienie światłoutwardzalne – charakterystyka

Wypełnienie światłoutwardzalne przez pacjentów potocznie nazywane jest plombą. Stanowi ono ostatni etap leczenia zęba. Wypełnienie światłoutwardzalne jest dopasowane do odcienia bieli zębów pacjenta. W zależności od leczonego zęba wybiera się materiały elastyczne lub wytrzymałe. Na zęby przednie zakładany jest materiał elastyczny, natomiast na zęby trzonowe i przedtrzonowe wybierany jest materiał bardzo wytrzymały. Wiąże się to z funkcją poszczególnych zębów.

2. Wypełnienie światłoutwardzalne – przebieg leczenia

Aby móc zacząć wypełniać ząb wypełnieniem światłoutwardzalnym, najpierw należy określić ubytek w zębie. Jeśli ubutek w zębie jest duży i pacjent sobie tego życzy, należy podać znieczulenie miejscowe. Następnie stomatolog usuwa próchnicę za pomocą techniki, jaką jest borowanie. Kolejnym punktem w leczeniu zęba jest założenie na dno zęba głębokiego ubytku materiału. Izoluję od miazgę od później założonego wypełnienia światłoutwardzalnego. Należy pamiętać o tym etapie, ponieważ bez podkładu miazga zęba znajdowałaby się zbyt blisko wypelnienia światłoutwardzalnego, co powodowałoby podrażnienia. Punkt ten można pominąć jeśli ubytek w zębie był mały.

Co się stanie, jeśli przestaniesz myć zęby? Konsekwencje nie są tak oczywiste
Co się stanie, jeśli przestaniesz myć zęby? Konsekwencje nie są tak oczywiste [6 zdjęć]

Zakładasz piżamę i kładziesz się do łóżka. Układasz się wygodnie. Nagle przypominasz sobie, że zapomniałeś...

zobacz galerię

2.1. Wypełnienie światłoutwardzalne – zakładanie plomby

Proces zakładania plomby różni się w zależności od tego, jakim materiałem wykonywane jest wypełnienie ubytku. Jeśli chodzi o wypełnienie światłoutwardzalne, to proces zaczyna się od nałożenia na wyleczony ząb specjalnego niebiesko żelu, który wyciskany jest ze strzykawki. Żel ten przygotowuję powierzchnię zęba do kontaktu z założonym wypełnieniem światłoutwardzalnym. Po krótkim czasie żel jest spłukiwany, a ubytek w zębie osuszany i smarowany specjalnym płynem, który stomatolog utwardza za pomocą specjalnej lampy. Płyn ten ma za zadanie zespolenia tkanek zęba z wypełnieniemświatłoutwardzalnym. Ostatnim etapem jest założenie właściwej plomby. Najczęściej wykonuje się to w kilku warstwach. Każda warstwa osobno jest naświetlana w celu utwardzenia. Po założeniu wypełnienia światłoutwardzalnego należy dopasować je do zgryzu. Stomatolog sprawdza, czy wypelnienie światłoutwardzalne nie jest zbyt wysokie i czy nie przeszkadza pacjentowi. Przy użyciu odpowiedniej kalki sprawdza i nadaje plombie odpowiedni kształt.

Zobacz także:

3. Wypełnienie światłoutwardzalne – cena

Cena wypełnienia światłoutwardzolnego waha się w zależności od gabinetu stomatologicznego. Cena zależy także od rezlogłości i wielkości ubytku w zębie, konieczności podania znieczulenia oraz przede wszystkim od rodzaju materiału zastosowanego wypełnienia. Za wypełnienie światłoutwardzalne trzeba zapłacić od 70 do 200 zł za małą plombę, od 90 do 250 zł za średniej wielkości plombę oraz od 100 do 350 zł za rozległą plombę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy