Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Wypełnienie światłoutwardzalne – charakterystyka, wskazania, przebieg

Dobrze założony kompozyt to gwarancja pięknego uśmiechu
Dobrze założony kompozyt to gwarancja pięknego uśmiechu (123rf)

Wypełnienie światłoutwardzalne nazywane inaczej wypełnieniem kompozytowym. Jest bardzo estetyczne, ponieważ nie różni się kolorem od wypełnianego zęba. Wypełnienia kompozytowe są jednymi z najpopularniejszych wypełnień w stomatologii. Są stosunkowo niedrogie i wytrzymują kilka lat na zębie. Czym się charakteryzuje światłoutwardzalne wypełnienie kompozytowe?

spis treści

1. Czym jest wypełnienie światłoutwardzalne

Wypełnienie światłoutwardzalne przez pacjentów potocznie nazywane jest plombą. Stanowi ono ostatni etap leczenia zęba. Wypełnienie światłoutwardzalne jest dopasowane do odcienia bieli zębów pacjenta. W zależności od leczonego zęba wybiera się materiały elastyczne lub wytrzymałe. Na zęby przednie zakładany jest materiał elastyczny, natomiast na zęby trzonowe i przedtrzonowe wybierany jest materiał bardzo wytrzymały. Wiąże się to z funkcją poszczególnych zębów.

Wypełnienie światłoutwardzalne może być wykonane z różnych materiałów, ale najczęściej stosuje się tzw. kompozyt. Wypełnienie kompozytowe daje możliwość dopasowania go najbardziej jak to możliwe do koloru własnego uzębienia. Wypełnienie to wytrzymuje na zębie do maksymalnie 10 lat, jednak często dochodzi do jego odbarwień.

2. Wskazania do założenia wypełnienia światłoutwardzalnego

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Wypełnienie kompozytowe jest ostatnim etapem leczenia stomatologicznego, więc wskazaniem do jego założenia będzie każdorazowy problem z uzębieniem. Jeżeli zmagamy się z bólem zęba albo zauważamy, że ząb zmienia barwę na czarną lub kruszy się należy udać się do stomatologa, który powinien niezwłocznie podjąć się właściwego leczenia. Im wcześniej udamy się ze schorzeniem do dentysty, tym lepiej. Jak najszybsze udanie się do specjalisty daje możliwość całkowitego wyleczenia zęba za pomocą wypełnień. Niestety nieleczone objawy mogą powodować bardzo poważne choroby zęby, a także ich ekstrakcję.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Przebieg leczenia i wypełniania zębów

Aby móc zacząć wypełniać ząb wypełnieniem światłoutwardzalnym, najpierw należy określić ubytek w zębie. Jeśli ubytek w zębie jest duży i pacjent sobie tego życzy, należy podać znieczulenie miejscowe. Następnie stomatolog usuwa próchnicę za pomocą borowania. Kolejnym punktem w leczeniu zęba jest założenie na dno zęba głębokiego ubytku materiału.

Izoluję on miazgę od później założonego wypełnienia światłoutwardzalnego. Należy pamiętać o tym etapie, ponieważ bez podkładu miazga zęba znajdowałaby się zbyt blisko wypełnienia światłoutwardzalnego, co powodowałoby podrażnienia. Punkt ten można pominąć, jeśli ubytek w zębie był mały.

Proces zakładania plomby różni się w zależności od tego, jakim materiałem wykonywane jest wypełnienie ubytku. Jeśli chodzi o wypełnienie światłoutwardzalne, to proces zaczyna się od nałożenia na wyleczony ząb specjalnego niebiesko żelu, który wyciskany jest ze strzykawki. Żel ten przygotowuję powierzchnię zęba do kontaktu z założonym wypełnieniem światłoutwardzalnym.

Po krótkim czasie żel jest spłukiwany, a ubytek w zębie osuszany i smarowany specjalnym płynem, który stomatolog utwardza za pomocą specjalnej lampy. Płyn ten ma za zadanie zespolenia tkanek zęba z wypełnieniem światłoutwardzalnym. Ostatnim etapem jest założenie właściwej plomby. Najczęściej wykonuje się to w kilku warstwach. Każda warstwa osobno jest naświetlana w celu utwardzenia.

Po założeniu wypełnienia światłoutwardzalnego należy dopasować je do zgryzu. Stomatolog sprawdza, czy wypelnienie światłoutwardzalne nie jest zbyt wysokie i czy nie przeszkadza pacjentowi. Przy użyciu odpowiedniej kalki sprawdza i nadaje plombie odpowiedni kształt.

Tuż po założeniu wypełnienia kompozytowego miejsce charakteryzuje wysoka estetyka i gładkość. Wypełnienie jest także bardzo szczelne.

4. Cena wypełnienia światłoutwardzalnego

Cena kompozytowego wypełnienia światłoutwardzalnego zależy od kilku czynników. Bardzo często uzależniona jest od miasta, w którym wykonywana jest usługa, od renomy gabinetu czy od doświadczenia dentysty. Cena zależy także od rozległości i wielkości ubytku w zębie, konieczności podania znieczulenia oraz przede wszystkim od rodzaju materiału zastosowanego wypełnienia. Za wypełnienie światłoutwardzalne trzeba zapłacić od 70 do 200 zł za małą plombę, od 90 do 250 zł za średniej wielkości plombę oraz od 100 do 350 zł za rozległą plombę.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze