Użądlenie osy. Sprawdź, jak postępować
Jad osy jest niezwykle groźny, zwłaszcza gdy jest się na niego uczulonym lub miejsce ukąszenia jest nietypowe. Wówczas może dojść do tragedii. Przypomnijmy, że od wstrząsu anafilaktycznego 11 lat temu zmarła znana aktorka Ewa Sałacka. Powodem było użądlenie osy w usta. Naszego bohatera owad ugryzł w język. Jak zatem postępować w przypadku ukąszenia?
1. Wypił napój, poczuł osę w ustach
Robert ma 28 lat i mieszka w mieście. Ostatnio zauważył, że obok jego mieszkania lata więcej os niż zwykle. Pomyślał, że może budują sobie gniazdo w pobliżu jego domu. Zbagatelizował temat, a to był olbrzymi błąd.
- Pewnego wieczoru siedziałem ze znajomymi na balkonie. Kolega miał otwartą butelkę z napojem. Chciałem się napić... Po chwili zorientowałem się, że mam coś w ustach i poczułem olbrzymi ból. Natychmiast wyplułem wszystko, wypuściłem butelkę z rąk i padłem na kolana. Owad wydostał się z moich ust i odleciał - opowiada Robert.
Osy są z natury groźniejsze niż pszczoły, potrafią zaatakować i użądlić kilka razy. W momencie ugryzienia owada pojawia się rwący i nagły ból.
- Osa i pszczoła należą do owadów błonkoskrzydłych. Postępowanie po ugryzieniu w obydwu przypadkach jest podobne. Jeśli jest żądło – należy je usunąć. Trzeba też dokładnie sprawdzić miejsce po użądleniu i je zdezynfekować, np. wodą utlenioną.
Natępnie uważnie obserwujmy miejsce ukąszenia. Jeśli obrzęk ma mniej niż 10 cm, to jest to normalna reakcja na użądlenie osy. Jeśli jest to powyżej 10 cm, to jak najszybciej powinien obejrzeć nas specjalista – tłumaczy lek. med. Alicja Walczak, alergolog.
2. Użądlenie osy - konieczna wizyta u lekarza
Objawy użądalenia osy są bardzo charakterystyczne. Skóra czerwienieje i puchnie. Najbardziej niebezpieczne jest jednak połknięcie owada. Osa może nas użądlić w jamę ustną lub przełyk i spowodować problemy z oddychaniem. Robert miał duszności w klatce piersiowej, a serce waliło mu jak oszalałe.
- Osa użądliła mnie w język. Czułem ból, cały spuchłem. Nie mogłem mówić. Nie mogłem oddychać. Koledzy mnie nie rozumieli – kontynuuje historię Robert.
Samo użądlenie nie jest groźne, istnieją domowe sposoby, aby uśmierzyć ból i zneutralizować jad. Należą do nich: przykładanie surowej cebuli, smarowanie miodem czy okłady z lodu. Jeśli martwimy się, że w naszej ranie nadal jest jad, należy przemyć ją wacikiem nasączonym kwaśnym roztworem, np. sokiem z cytryny.
3. Potrzebna pomoc
- Lekarz przyjął mnie natychmiast. Zlecił zastrzyki. Martwił się, że jestem uczulony, więc wezwał karetkę. Ambulans zabrał mnie do szpitala – opowiada Robert.
- Jeśli połkniemy osę należy jak najszybciej przyjechać na SOR, tam otrzymamy leki przeciwhistaminowe. Nie należy się jednak za bardzo martwić. Owad zostanie unieszkodliwiony kwasem solnym w żołądku – komentuje alergolog.
4. Jak wygląda odczulanie?
- W centrum alergologicznym można poddać się badaniom na alergie. Powinniśmy je wykonać w przypadku, gdy po ukąszeniu pojawiają się niepokojące objawy, takie jak duszności, kaszel czy wysypka na skórze. Jednak testów nie wykonuje się bezpośrednio po użądleniu – najlepiej odczekać od 3 tygodni do 4 miesięcy. Już jesienią warto poddać się odczulaniu, aby przygotować się na styczność z owadami latem - mówi alergolog.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.