Wyprzenie powodowane przez Candida albicans

Co rozumieny pod słowem "wyprzenie"? Pod nazwą tą kryją się zmiany zapalne, z różnymi objawami w postaci krost, zmian wysiękowych, złuszczania itd. dotyczące najczęściej przestrzeni międzypalcowych, rzadziej stóp, przeważnie między III a IV palcem oraz między IV a V palcem, a także w fałdach pachwinowych, pachowych, szparze międzypośladkowej czy w fałdzie pod biustem. Wyprzenie może być powodowane różnymi patogenami, w tym bardzo często drożdżakiem nazywanym Candida albicans.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Candida albicans

Candida albicans jest organizmem należącym do drożdżaków z rodzaju Candida. Jest ona pospolitym drobnoustrojem komensalnym, co oznacza, że naturalnie występuje w organizmie człowieka, w przewodzie pokarmowym, czy skórze i błonach śluzowych, jednak nie wywiera szkodliwego działania. Dopiero, gdy nastąpią sprzyjające warunki, a omawiany drożdżak ulegnie nadmiernemu rozwojowi, dochodzi do tak zwanej infekcji oportunistycznej (czyli organizmem naturalnie bytującym w ciele człowieka).

Co sprzyja wyprzeniu?

Czynniki ogólnoustrojowe sprzyjające wyprzeniom:

Czynniki miejscowe sprzyjające wyprzeniom:

 • mikrourazy skóry,
 • maceracja naskórka,
 • zawiększona wilgotność danego miejsca (np. wskutek noszenia nieodpowiedniej, nieprzewienej odzieży).

Wyprzenie drożdżakowe międzypalcowe

Jak już to zostało wspomniane, zmiany chorobowe najczęściej dotyczą przestrzeni międzypalcowej rąk, a dokładniej trzeciej i czwartej (między III a IV pacem oraz między IV i V). Rzadziej drożdżakowe wyprzenie dotyczy stóp. Objawy opisywanego schorzenia to: ogniska rumieniowo-wysiękowe oraz złuszczające, głębokie, bolesne pęknięcia z odwarstwianiem się naskórka. Wyprzenia, często towarzyszą drożdżycy paznokci i wałów paznokciowych. Rozwojowi choroby sprzyja praca w wilgotnych warunkach: sprzątaczki, kucharki, pracownicy myjni samochodowych itd.

Wyprzenie drożdżakowe fałdów skórnych

Drożdżyca może umiejscawiać się także w fałdach pachwinowych, pachowych, szparze pośladkowej (wyprzenie odbytu) czy w fałdach pod biustem. Cechą łączącą te okolice jest stosunkowo duża wilgotność, wskutek wzmożonego pocenia się oraz małej przewiewności tych okolic oraz ocieranie się o siebie fałdów skórnych, zwłaszcza w przypadku osób otyłych. Objawy są podobne, jak w przypadku wyprzenia przestrzeni międzypalcowej, to znaczy: ogniska rumieniowo-wysiękowe, pęknięcia skóry z maceracją i złuszczaniem się naskórka. Charakterystyczne dla zmian drożdżakowych w tych okolicach jest także występowanie ognisk satelitarnych oraz współistnienie zakażenia bakteryjnego.

Diagnostyka wyprzenia

Rozpoznanie jest najczęściej stawiane na podstawie objawów klinicznych, jednakże pomocne mogą być również badania mykologiczne (mikologia – dział biologii zajmujący się badaniem grzybów) czy badanie mikroskopowe pobranych od pacjenta fragmentów skóry czy błony śluzowej i odpowiednio przygotowanych do badania.

Wyprzenie drożdżakowe należy różnicować przede wszystkim z takimi chorobami jak:

 • grzybica dermatofitowa,
 • zakażenie bakteryjne,
 • łuszczyca.

Ostateczne rozpoznanie w niepewnych przypadkach potwierdza, bądź wyklucza badanie mykologiczne.

Leczenie wyprzenia

W większości przypadków wyprzeń drożdżycowych wystarczające jest leczenie miejscowe za pomocą pochodnych imidazolowych lub polienolowych antybiotyków przeciwgrzybiczych.

W rozległych i przewlekłych drożdżycach, oprócz leczenia miejscowego stosuje się także preparaty o działaniu uogólnionym. Należy także wspomnieć, że drożdżyce mają zwykle przewlekły przebieg i tendencję do nawracania mimo sumiennego leczenia. W związku z tym, zwłaszcza przy leczeniu drożdzycy o rozległych zmianach, konieczna jest kilkutygodniowa obserwacja dermatologiczna, najlepiej zakończona badaniem mykologicznym.

Lekarz Łukasz Galus, ponad rok temu

Bibliografia

 • De Schepper L. CANDIDA, Objawy, przyczyny, leczenie, Wydawnictwo Lekarskie Similimum, Nowy Sącz 2010, ISBN 978-83-928687-2-9
 • Elewski B. Grzybicze zakażenia skóry, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2000, ISBN 83-86019-86-1
 • Chorzelski T., Jabłońska S. Choroby skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-2430-7
 • Ackermann G. Antybiotyki i środki przeciwgrzybicze, MedPharm, Wrocław 2010, ISBN 978-83-60466-90-2

Drożdżyca

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Drożdżyca - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Drożdżyca - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie
Problemy z seksem

Plamienie po stosunku - przyczyny

przez Candida Albicans, Candida Glabrata, Candida Tropicalis charakteryzujące się świądem, upławami i podrażnieniami błony śluzowej, nowotwory (...) i oprócz krwistych plamień pojawia...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

6 najczęstszych przyczyn zakażeń drożdżycy

6 najczęstszych przyczyn zakażeń drożdżycy

Drożdżyca Drożdżyca, czyli inaczej kandydoza, powstaje w wyniku zakażenia drożdżakami z rodzaju Candida. Zdarza się, że grzyby te nie wywołują (...) w tygodniu spać bez bielizny. Pozwoli to skórze oddychać i uniemożliwi rozwój grzybów...