Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Łukasz Galus

Wyprzenie powodowane przez Candida albicans

Avatar placeholder
Lek. Łukasz Galus 05.02.2016 14:53
Wyprzenie powodowane przez Candida albicans
Wyprzenie powodowane przez Candida albicans

Co rozumieny pod słowem "wyprzenie"? Pod nazwą tą kryją się zmiany zapalne, z różnymi objawami w postaci krost, zmian wysiękowych, złuszczania itd. dotyczące najczęściej przestrzeni międzypalcowych, rzadziej stóp, przeważnie między III a IV palcem oraz między IV a V palcem, a także w fałdach pachwinowych, pachowych, szparze międzypośladkowej czy w fałdzie pod biustem. Wyprzenie może być powodowane różnymi patogenami, w tym bardzo często drożdżakiem nazywanym Candida albicans.

spis treści

1. Candida albicans

Candida albicans jest organizmem należącym do drożdżaków z rodzaju Candida. Jest ona pospolitym drobnoustrojem komensalnym, co oznacza, że naturalnie występuje w organizmie człowieka, w przewodzie pokarmowym, czy skórze i błonach śluzowych, jednak nie wywiera szkodliwego działania. Dopiero, gdy nastąpią sprzyjające warunki, a omawiany drożdżak ulegnie nadmiernemu rozwojowi, dochodzi do tak zwanej infekcji oportunistycznej (czyli organizmem naturalnie bytującym w ciele człowieka).

2. Co sprzyja wyprzeniu?

Czynniki ogólnoustrojowe sprzyjające wyprzeniom:

Zobacz film: "Rak prostaty. Historia Stanisława"

Czynniki miejscowe sprzyjające wyprzeniom:

  • mikrourazy skóry,
  • maceracja naskórka,
  • zawiększona wilgotność danego miejsca (np. wskutek noszenia nieodpowiedniej, nieprzewienej odzieży).

3. Wyprzenie drożdżakowe międzypalcowe

Jak już to zostało wspomniane, zmiany chorobowe najczęściej dotyczą przestrzeni międzypalcowej rąk, a dokładniej trzeciej i czwartej (między III a IV pacem oraz między IV i V). Rzadziej drożdżakowe wyprzenie dotyczy stóp. Objawy opisywanego schorzenia to: ogniska rumieniowo-wysiękowe oraz złuszczające, głębokie, bolesne pęknięcia z odwarstwianiem się naskórka. Wyprzenia, często towarzyszą drożdżycy paznokci i wałów paznokciowych. Rozwojowi choroby sprzyja praca w wilgotnych warunkach: sprzątaczki, kucharki, pracownicy myjni samochodowych itd.

4. Wyprzenie drożdżakowe fałdów skórnych

Drożdżyca może umiejscawiać się także w fałdach pachwinowych, pachowych, szparze pośladkowej (wyprzenie odbytu) czy w fałdach pod biustem. Cechą łączącą te okolice jest stosunkowo duża wilgotność, wskutek wzmożonego pocenia się oraz małej przewiewności tych okolic oraz ocieranie się o siebie fałdów skórnych, zwłaszcza w przypadku osób otyłych. Objawy są podobne, jak w przypadku wyprzenia przestrzeni międzypalcowej, to znaczy: ogniska rumieniowo-wysiękowe, pęknięcia skóry z maceracją i złuszczaniem się naskórka. Charakterystyczne dla zmian drożdżakowych w tych okolicach jest także występowanie ognisk satelitarnych oraz współistnienie zakażenia bakteryjnego.

5. Diagnostyka wyprzenia

Rozpoznanie jest najczęściej stawiane na podstawie objawów klinicznych, jednakże pomocne mogą być również badania mykologiczne (mikologia – dział biologii zajmujący się badaniem grzybów) czy badanie mikroskopowe pobranych od pacjenta fragmentów skóry czy błony śluzowej i odpowiednio przygotowanych do badania.

Wyprzenie drożdżakowe należy różnicować przede wszystkim z takimi chorobami jak:

  • grzybica dermatofitowa,
  • zakażenie bakteryjne,
  • łuszczyca.

Ostateczne rozpoznanie w niepewnych przypadkach potwierdza, bądź wyklucza badanie mykologiczne.

6. Leczenie wyprzenia

W większości przypadków wyprzeń drożdżycowych wystarczające jest leczenie miejscowe za pomocą pochodnych imidazolowych lub polienolowych antybiotyków przeciwgrzybiczych.

W rozległych i przewlekłych drożdżycach, oprócz leczenia miejscowego stosuje się także preparaty o działaniu uogólnionym. Należy także wspomnieć, że drożdżyce mają zwykle przewlekły przebieg i tendencję do nawracania mimo sumiennego leczenia. W związku z tym, zwłaszcza przy leczeniu drożdzycy o rozległych zmianach, konieczna jest kilkutygodniowa obserwacja dermatologiczna, najlepiej zakończona badaniem mykologicznym.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze