Trwa ładowanie...

Wyraźny objaw miażdżycy. Zauważysz na uchu

Naukowcy wykazali związek między obecnością fałdy na płatku ucha a zwiększonym ryzykiem miażdżycy
Naukowcy wykazali związek między obecnością fałdy na płatku ucha a zwiększonym ryzykiem miażdżycy (Getty Images)

Wiele chorób daje subtelne objawy, które łatwo przeoczyć. Wczesne wykrycie pozwala jednak uniknąć groźnych powikłań. Tak jest w przypadku tzw. znaku Franka, czyli niewielkiej zmiany w obrębie ucha, która często występuje u pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi. Jak wygląda i o jakich problemach świadczy?

spis treści

1. Nietypowy objaw choroby serca

Choroby kardiologiczne najczęściej kojarzymy z kołataniem serca, przyspieszonym pulsem, bólem w klatce piersiowej, czy dusznością.

Tymczasem objawy mogą pojawić się m.in. na palcach. Grube końcówki palców, czyli tzw. palce pałeczkowate mogą występować przy infekcyjnym zapaleniu wsierdzia, chorobach dużych naczyń tętniczych i żylnych, a także w przypadku wrodzonych wad serca.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Znak Franka może być jednym z objawów choroby wieńcowej
Znak Franka może być jednym z objawów choroby wieńcowej (Adobe Stock)

O niewydolności serca mogą też świadczyć zmiany pojawiające się w obrębie ucha, to tzw. objaw lub znak Franka. Po raz pierwszy opisał go amerykański lekarz Sonders T. Frank i od jego nazwiska zmiana wzięła swoją nazwę. "Znak" przypomina zmarszczkę lub zagięcie na małżowinie usznej. Z reguły układa się pod kątem 45 stopni w stosunku do płatka ucha.

2. Objaw Franka może świadczyć o miażdżycy

Podłużna bruzda na płatku ucha uważana jest przez niektórych za marker występowania miażdżycy. Jedna z hipotez wskazuje, że fałda powstaje w wyniki długotrwałego, przewlekłego niedotlenienia płatka ucha pod wpływem zwężenia w obrębie drobnych naczyń krwionośnych.

Dr Frank początkowo zaobserwował charakterystyczną fałdę na uchu u 20 pacjentów cierpiących na dusznicę bolesną. Kolejne badania, prowadzone w różnych ośrodkach, potwierdziły zależność między występowaniem objawu Franka a schorzeniami sercowo-naczyniowymi.

W badaniu obejmującym 45 zmarłych wykazano, że znak Franka miało 35 osób, a u każdej z nich wykryto cechy niewydolności serca. Naukowcy z US National Library of Medicine National Institutes of Health tylko w jednym z analizowanych przypadków potwierdzili obecność zmian niedokrwiennych w sercu przy braku zmian na płatkach uszu.

W innym badaniu obejmującym 108 pacjentów potwierdzono z kolei, że zawał występował częściej u osób ze znakiem Franka. Przy czym naukowcy podkreślają, że fałdy na uszach nie zawsze świadczą o groźnych zmianach, mogą występować również u osób zdrowych. Jeżeli jednak zauważymy ten objaw, warto skonsultować się z lekarzem, który ewentualnie zleci dodatkowe badania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze