Trwa ładowanie...

Wysoki puls w ciąży – kiedy powinien niepokoić?

Avatar placeholder
28.09.2021 18:15
Wysoki puls w ciąży jest zjawiskiem fizjologicznym.
Wysoki puls w ciąży jest zjawiskiem fizjologicznym. (123rf)

Wysoki puls w ciąży najczęściej jest zjawiskiem fizjologicznym. To efekt zmian zachodzących w organizmie kobiety. Ponieważ jednak może to być również objaw choroby, nie wolno go lekceważyć. Niepokojące zmiany należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. To szczególnie ważne w sytuacji, gdy pojawiają się inne dolegliwości. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Przyczyny wysokiego pulsu w ciąży

Wysoki puls w ciąży niepokoi wiele kobiet. Okazuje się, że najczęściej obawy są niepotrzebne, ponieważ przyspieszenie tętna jest zjawiskiem fizjologicznym. Dlaczego? Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety, który zmienia wszystko, także jej ciało.

Organizm ciężarnej przechodzi wiele zmian. Aby stworzyć idealne warunki do rozwoju dziecka powiększa się macica, kobieta przybiera na wadze, zmienia się stężenie hormonów, co zdecydowanie wpływa na pracę całego ustroju.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

W rezultacie obciążony jest także sercowo-naczyniowy. Ma to związek z tym, że wzrasta objętość krążącej krwi, zwiększa się rzut serca, przyspieszeniu ulega czynność serca i zwiększenie retencji sodu, a co za tym idzie także wody.

Wysoki puls może mieć również podłoże stresowe lub być efektem podejmowanej aktywności fizycznej. Naturalny wzrost rytmu serca w ciąży występuje w wyniku wysiłku i ustępuje samoistnie po chwili odpoczynku. Ponieważ jednak sytuacja może wskazywać na nieprawidłowość bądź chorobę, warto się jej przyjrzeć.

2. Jak mierzyć puls?

Puls u młodej kobiety powinien wynosić +/- 70 uderzeń na minutę. Norma pulsu w ciąży jest wyższa od prawidłowego pulsu dorosłego człowieka o około 10–20 procent. Oznacza to, że tętno może przekroczyć 80 uderzeń na minutę, w niektórych wypadkach osiąga wartość nawet 100 uderzeń serca.

O wysokim pulsie w ciąży mówi się, gdy ten przekracza wartość 100 uderzeń na minutę. Jak samodzielnie zmierzyć puls? Wystarczy przyłożyć dwa palce w okolicy nadgarstka i policzyć, ile razy w ciągu minuty odczuwane jest tętnienie. Mona także skorzystać z automatycznego ciśnieniomierza.

3. Jak uspokoić wysoki puls w ciąży?

Jeżeli wysoki puls u ciężarnej nie współistnieje z jakimiś dolegliwościami, najpewniej nie ma się czym martwić, choć naturalnie warto o tym porozmawiać z lekarzem. Po zbadaniu przez specjalistę przyszła mama poczuje się z pewnością bardziej spokojna, co przekłada się na jej samopoczucie, a także dobrostan zarówno jej, jak i dziecka.

Spokój wpływa również na puls. Stres, napięcie i nerwy prowadzą do przyspieszenia czynności serca i wzrostu tętna. Jak uspokoić wysoki puls w ciąży? Tętno pomoże obniżyć odpoczynek i relaks: czytanie dobrej książki, słuchani muzyki, oglądanie ciekawego serialu, ćwiczenie jogi, medytacja, spacer, pływanie czy oddawanie się innym zajęciom, które sprawiają przyjemność.

Nie bez znaczenia jest dieta. Osoby, które obserwują u siebie wysoki puls, powinny pamiętać o optymalnym nawadnianiu organizmu wodą oraz unikaniu picia kawy czy mocnej herbaty. W sytuacji, gdy wysoki puls jest objawem niedoboru żelaza, magnezu czy potasu, trzeba skupić się na ich uzupełnieniu.

4. Kiedy wysoki puls w ciąży powinien niepokoić?

Wysoki puls w ciąży najczęściej jest zjawiskiem fizjologicznym, jednak czasem wymaga diagnostyki i szczególnej uwagi. Niepokojące jest, jeśli poza wysokim tętnem, którego wartość wynosi powyżej 100 uderzeń na minutę oraz gdy pojawia się:

  • duszność (kobiety często skarżą się właśnie na wysoki puls i duszności w ciąży),
  • kołatanie serca, uczucie nierównego bicia,
  • mroczki przed oczami,
  • ból w klatce piersiowej,
  • kaszel: suchy, mokry,
  • krwioplucie,
  • zawroty głowy,
  • osłabienie, szybkie męczenie się, omdlenia.

W takiej sytuacji wysoki puls w ciąży może być objawem nadczynności tarczycy, niedokrwistości, infekcji, ale i problemów kardiologicznych, takich jak zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie płucne, ciężkie zwężenie zastawki mitralnej czy poszerzenie aorty.

To dlatego lekarz, w reakcji na zgłaszane dolegliwości, może zlecić wykonanie zarówno badań laboratoryjnych, jak i obrazowych oraz diagnostycznych, takiej jak echo serca, EKG, Holter EKG. Dzięki nim możliwe jest zdiagnozowanie przyczyny dolegliwości i podjęcie ewentualnego leczenia.

Wysoki puls w ciąży jest zjawiskiem powszechnie występującym, w większości przypadków nie świadczy o poważnej chorobie i nie zagraża zdrowiu oraz życiu matki i dziecka. Warto jednak pamiętać, że o ile podwyższone tętno w ciąży nie jest szkodliwe dla dziecka, o tyle schorzenia, które je wywołują, zdecydowanie tak.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze