Wysokie ciśnienie atmosferyczne a niskociśnieniowcy
Wysokie ciśnienie atmosferyczne a niskociśnieniowcy to kwestia, która nurtuje zwłaszcza osoby poszukujące przyczyn, ale i sposobów radzenia sobie z nieprzyjemnymi objawami zbyt niskiego ciśnienia krwi. Czy ciśnienie atmosferyczne w jakiś sposób wpływa na ciśnienie tętnicze i samopoczucie?
1. Wysokie ciśnienie atmosferyczne a niskociśnieniowcy – jak to działa?
Wysokie ciśnienie atmosferyczne a niskociśnieniowcy – czy występuje związek pomiędzy wysokimi parametrami ciśnienia atmosferycznego a samopoczuciem osoby, która ma niskie ciśnienie krwi?
Aby dobrze zilustrować tę kwestię, należy wyjaśnić kluczowe pojęcia. Czym jest ciśnienie atmosferyczne i kiedy jest ono wysokie? Co to jest ciśnienie tętnicze i kim jest niedociśnieniowiec?
Co to jest ciśnienie atmosferyczne
Ciśnienie atmosferyczne, inaczej ciśnienie baryczne, to skutek nacisku atmosfery ziemskiej na powierzchnię Ziemi. Zależy ono od wysokości nad poziomem morza, szerokości geograficznej, temperatury powietrza. Co istotne, nie jest stałe. Ulega nieprzerwanym zmianom, co jest związane z nieprzerwanymi występującymi ruchami powietrza, zmianami wysokości słupa atmosfery i jej gęstości (zmiany temperatury).
Ciśnienie baryczne jest mierzone za pomocą barometru lub mikrobarometru. Mierzy się je w paskalach (Pa). Ponieważ osiąga duże wartości, najczęściej wyraża się za pomocą hektopascali (hPa, 1 hPa = 100 Pa). Wartość ilustruje nacisk słupa powietrza na jednostkę powierzchni Ziemi o wartości 1 cm2.
Jakie ciśnienie atmosferyczne jest dobre? Prawidłowe ciśnienie wynosi 1013,25 hPa (to tak zwane średnie ciśnienie atmosferyczne). Każda niższa wartość oznacza niskie ciśnienie atmosferyczne, zaś wyższa – wysokie ciśnienie atmosferyczne.
Co to jest ciśnienie tętnicze?
Ciśnienie tętnicze to ciśnienie wywierane przez krew na ścianki w największych tętnicach (siła, z jaką przepływająca krew oddziałuje na ściany naczyń krwionośnych). Jest wypadkową pracy serca i wypełnienia naczyń krwionośnych. Mierzy się je w milimetrach słupa rtęci (mmHg). Nie przyjmuje jednak wartości stałych. Zmiany mają charakter ustawiczny.
Ciśnienie krwi opisują dwie wartości: ciśnienie skurczowe (w momencie skurczu serca, kiedy porcja krwi wypychana jest z organu do aorty, w tętnicach panuje najwyższe ciśnienie) i ciśnienie rozkurczowe (w chwili rozkurczu). I tak:
- norma dla ciśnienia rozkurczowego wynosi 60-89 mmHg,
- norma dla ciśnienia skurczowego wynosi od 100-139 mmHg.
Pacjenci parametry opisujące ciśnienie krwi często określają jako „górne” i „dolne” lub „pierwsze” i „drugie”.
Optymalne ciśnienie krwi u zdrowego człowieka, mierzone w spoczynku, powinno wynosić 120/80 mm Hg, choć Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego oraz Europejskie Towarzystwo Kardiologii za maksymalną dopuszczalną wartość ciśnienia skurczowego u dorosłego człowieka uznaje 140 mm Hg oraz maksimum 90 mm Hg w przypadku ciśnienia rozkurczowego. Odczyty powyżej to nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi), zaś poniżej – niedociśnienie (hipotonia, hipotensja).
Kim jest niedociśnieniowiec?
Niedociśnieniowcy to osoby, w przypadku których ciśnienie skurczowe utrzymuje się poniżej 100 mm Hg, a rozkurczowe poniżej 60 mm Hg. Najczęściej są to dziewczęta w okresie dojrzewania, szczupłe kobiety oraz ludzie regularnie uprawiających intensywną aktywność fizyczną.
Niedociśnienie ma najczęściej podłoże genetyczne, choć może mieć związek z niedoczynnością tarczycy, przysadki mózgowej czy kory nadnerczy, jak również niedoborem sodu w organizmie czy niewydolnością serca. Zdarza się, że to skutek uboczny działania leków przeciwdepresyjnych, nasennych, moczopędnych czy nasercowych.
Niedociśnienie może wywoływać dyskomfort, towarzyszy mu bowiem zwykle senność, poczucie zmęczenia, a także omdlenia, zimne ręce i stopy czy kołatanie serca. Pomocne mogą być domowe sposoby: picie chłodnych napojów, położenie się na chwilę czy uprawianie sportu.
2. Wpływ ciśnienia atmosferycznego na ciśnienie tętnicze
Specjaliści nie mają wątpliwości, że wpływ ciśnienia atmosferycznego na wartości ciśnienia krwi jest niewielki. Oznacza to, że wysokie ciśnienie atmosferyczne dla niskociśnieniowców nie ma większego znaczenia (dla kondycji, sił witalnych i nastroju). Wysokie ciśnienie atmosferyczne bywa uciążliwe dla osób wrażliwych na zmianę pogody (meteopaci, meteoropaci).
W pewnym stopniu za samopoczucie i ewentualne zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu odpowiadać mogą wahania ciśnienia atmosferycznego. Bardziej zasadne zatem, niż skupienie się na kwestii wysokie ciśnienie atmosferyczne a niskociśnieniowcy, jest zagadnienie „wahania ciśnienia a niskociśnieniowcy” (przy czym zmiany ciśnienia atmosferycznego mogą wpływać na samopoczucie, ale nie na ciśnienie krwi).
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.