Trwa ładowanie...

Wystarczy miesiąc. Dr Stolińska wymienia pozytywne skutki odstawienia alkoholu

 Anna Klimczyk
Anna Klimczyk 22.10.2024 10:23
Konsekwencje picia są tragiczne
Konsekwencje picia są tragiczne (Getty Images, archiwum prywatne)

Trwa Sober October, czyli Trzeźwy Październik. Miliony osób na całym świecie podejmują wyzwanie i na miesiąc rezygnują z wysokoprocentowych trunków. - Badania wskazują, że taka abstynencja niesie za sobą wiele korzyści - przekonuje dr n. o zdrowiu Hanna Stolińska.

spis treści

1. Konsekwencje picia są tragiczne

Ponad 200 różnych chorób, w tym marskość wątroby czy nowotwory, to konsekwencje nadmiernego spożywania alkoholu. A Polacy od lat są w europejskiej czołówce pod względem ryzykownego picia i uzależnienia od wysokoprocentowych trunków.

Polska Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych szacuje, że nawet 3 mln Polaków może mieć problemy z nadmiernym spożyciem alkoholu. Dlatego eksperci podkreślają, że takie inicjatywy jak np. Sober October, czyli Trzeźwy Październik są bardzo potrzebne.

Zobacz film: "Wasze Zdrowie – odc.6. Zrozumieć męskość"

- Cieszy mnie fakt, że o negatywnych skutkach spożywania alkoholu mówi się coraz głośniej. Picie alkoholu jest jednym z czynników ryzyka nowotworów, stanów zapalnych w organizmie, cukrzycy czy chorób układu krążenia - lista jest naprawdę długa - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dietetyk kliniczny dr n. o zdrowiu Hanna Stolińska.

"Nos alkoholika". Objaw błędnie łączony z alkoholizmem
"Nos alkoholika". Objaw błędnie łączony z alkoholizmem

Powiększenie nosa stanowi fascynujące zjawisko, profesjonalnie określane jest mianem rhinophyma. Okazuje

przeczytaj artykuł

Jedno z badań na łamach "The Lancet Oncology" wskazuje, że drażniące działanie alkoholu na śluzówkę układu pokarmowego może przyczyniać się do powstawania nowotworów wątroby, przełyku, gardła, krtani, okrężnicy czy odbytnicy. Alkohol zwiększa także ryzyko nowotworów głowy i szyi, piersi, gruczołu krokowego, a nawet czerniaka.

- Alkohol wpływa negatywnie na cały nasz organizm. Mówi się o dozwolonych dawkach dla kobiet i dla mężczyzn. Ale powiedzmy to głośno, że każda dawka alkoholu będzie dla nas szkodliwa - przekonuje dr Stolińska.

2. Odstaw - nie marnuj zdrowia

Ponadto ekspertka dodaje, że nie ma praktycznie alkoholu, który pozytywnie wpływałby na zdrowie. Nawet wino czerwone, które zawiera polifenole, nie jest zdrowe dla naszego organizmu.

- Dlatego zachęcam, żeby zupełnie zrezygnować ze spożywania alkoholu. Jednak już po miesiącu jesteśmy w stanie zobaczyć realne zmiany w naszym organizmie, ponieważ badania wskazują, że taka abstynencja niesie za sobą wiele korzyści. Ta lista jest naprawdę długa - lepszy sen, poprawa wyników ciśnienia krwi, poprawa wyglądu skóry, włosów i paznokci, lepsza praca układu pokarmowego, lepsza koncentracja - wylicza dietetyk kliniczny.

Dr Stolińska przekonuje także, że po odstawieniu alkoholu nie zaważymy negatywnych objawów odstawiennych.

- To nie jest tak jak przy odstawieniu kawy czy papierosów. Oczywiście nie mówimy o alkoholikach, którzy odstawiają alkohol, bo oni tych negatywnych skutków będą odczuwali wiele. Ale jeżeli ktoś pije np. dwa razy w tygodniu i zdecyduje się na miesiąc abstynencji, to będzie odczuwał same pozytywne skutki takiej decyzji - podnosi dietetyk kliniczny.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że spożycie alkoholu w naszym kraju średnio sięga 11 litrów na osobę powyżej 15. roku życia. Aż 35 proc. dorosłych co najmniej raz w miesiącu się upija.

- Miesiąc to jest dosyć mało, żeby odtruć sobie organizm, jeżeli ktoś pił regularnie przez lata. Jednak z pewnością jest to dobry wstęp, żeby organizm oczyścić. Jeżeli wrócimy do picia alkoholu, to te wszystkie negatywne objawy wrócą. Więc zachęcam, aby nie robić sobie wyzwań miesięcznych, tylko postarać się zupełnie zrezygnować z wysokoprocentowych trunków. Na pewno wyjdzie nam to na zdrowie - podsumowuje dr Stolińska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze