Wystarczy niewielkie skaleczenie. Może się skończyć nawet sepsą
Drobne skaleczenie, a nawet nieprawidłowo wykonany manicure czy obgryzanie paznokci mogą mieć tragiczne w skutkach konsekwencje. Ropne zapalenie tkanek zwane zastrzałem może przeniknąć nawet do kości. Nieleczone grozi sepsą i zgonem.
1. Może zająć stawy, ścięgna czy kości. Uwaga na zastrzał
Objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem, gromadzącą się ropą i bólem, a powód może być błahy. To skutek zakażenia bakterią zwaną gronkowcem złocistym czy pałeczką ropy błękitnej, które mogą prowadzić do rozwoju zastrzału (panaritium).
Najczęściej do infekcji dochodzi wskutek skaleczeń podczas drobnych prac domowych, wykonywania manicure czy pedicure niesterylnymi narzędziami, szczególnie narażone są też osoby obgryzające paznokcie czy skubiące otaczające je skórki.
Rozwijający się w obrębie paznokci stan, zwany zanokcicą, może prowadzić do głębokich i niekiedy nieodwracalnych deformacji paznokci. Zastrzał jednak może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje. Stan zapalny rozwija się początkowo w obrębie skóry, jednak nieleczony może się rozprzestrzenić na tkankę podskórną, ścięgna, stawy, a nawet kości. Skutkami może być zapalenie powięzi i szpiku kostnego, uszkodzenie kośćca, a nawet piorunująca w przebiegu sepsa zwana też posocznicą.
2. Jak rozpoznać i leczyć zastrzał?
W przypadku postaci dotykającej skóry głównymi objawami są ból i zaczerwienienie tkanek palca oraz ocieplenie, niekiedy też problemy ze zginaniem palców. W przypadku zastrzału podskórnego czy stawowego objawy mogą być mniej charakterystyczne. Należą do nich:
- wysoka gorączka,
- dreszcze,
- obrzęk i zaczerwienienie skóry w pobliżu zajętego stawu,
- silny ból stawowy.
W przypadku zajęcia ściegien konieczny jest zabieg chirurgiczny i antybiotykoterapia, aby zapobiec trwałym uszkodzeniom. Zastrzał stawowy czy kostny wymaga usunięcia martwiczych zmian i założenia drenażu służącego usunięciu treści ropnej.
Zastrzał skórny można leczyć w warunkach domowych, odkażając ranę i stosując np. maść ichtiolową. Skuteczne mogą okazać się także babcine sposoby tj.:
- maść majerankowa lub nagietkowa – mają działanie odkażające, natłuszczające i kojące,
- babka zwyczajna – niepozorny chwast, którego liśćmi można okładać ranę, by „wyciągnąć” ropę,
- szałwia – ma działanie ściągające i odkażające, w naparze można moczyć palec,
- soda – na pół szklanki wody potrzeba dwóch łyżeczek sody oczyszczonej, następnie w takim roztworze należy moczyć palec kilka razy dziennie,
- szare mydło – w rozpuszczonych w ciepłej wodzie płatkach szarego mydła można moczyć palec kilka razy dziennie w celu złagodzenia dolegliwości i usunięcia z rany wydzieliny ropnej.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.