Xaluron – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Xaluron to globulki dopochwowe i wyrób medyczny przeznaczony dla kobiet w okresie menopauzy, chemioterapii, radioterapii, po usunięciu przydatków, porodach i zabiegach ginekologicznych. Stosowanie produktu wpływa korzystnie na nawilżenie błony śluzowej pochwy, gojenie się ran oraz odbudowę uszkodzonych tkanek. Jakie są główne wskazania? Jak aplikować preparat?
1. Co to jest Xaluron?
Xaluron to produkt leczniczy dla kobiet. Ma postać globulek i jest przeznaczony do stosowania dopochwowego. Działa nawilżająco, dzięki czemu pomaga regenerować i odnawiać uszkodzone tkanki, co obserwuje się przy zaniku błony śluzowej pochwy.
Skład Xaluron
Aktywnym składnikiem globulek Xaluron jest kwas hialuronowy (sól sodowa kwasu hialuronowego 5 mg), naturalny składnik ciała ludzkiego.
W składzie produktu można także znaleźć wyciąg olejowy z wąkrotki azjatyckiej, wyciąg olejowy z nagietka, wyciąg olejowy z aloesu i wyciąg olejowy z drzewa herbacianego oraz substancje pomocnicze. To butyl hydroksytoluen (BHT), glicerydy półsyntetyczne (masa czopkowa A) isopropyl paraben, izobutyl paraben, butyl paraben.
Xaluron to produkt stworzony z myślą o kobietach w okresie okołomenopauzalnym, ale i po zabiegach ginekologicznych i porodach. Obecnie produkt nie jest dostępny w aptekach. Można kupić jego zamienniki.
Inne preparaty ginekologiczne zawierające kwas hialuronowy to na przykład:
- Albivag (globulki dopochwowe), Aquavag (globulki),
- Florakcid HA (globulki dopochwowe),
- HydroVag (globulki dopochwowe),
- Mucovagin (emulsja do higieny intymnej), Mucovagin (żel dopochwowy), Mucovagin (globulki dopochwowe).
2. Jak działa Xaluron?
Xaluron swoje właściwości i działanie zawdzięcza soli sodowej kwasu hialuronowego, która wpływa na uwodnienie tkanek oraz odnowę komórek nabłonkowych. Istotą jego aktywności jest ułatwienie migracji grup komórkowych zaangażowanych w proces leczenia ran i odnowy uszkodzonych tkanek.
Dzięki temu substancja i zawierający ją lek wspierają regenerację komórek nabłonka oraz proces leczenia ran i odnowy uszkodzonych tkanek. Prowadzą do nawilżenia i redukcji zaniku śluzówki pochwy. Zapewniają szybką regenerację i odbudowę śluzówki pochwy w naturalny sposób.
3. Wskazania do stosowania globulek Xaluron
Jakie są wskazania do stosowania preparatu Xaluron? To przede wszystkim:
- atrofia śluzówki pochwy. To stopniowe zmniejszanie się objętości komórki, tkanki, narządu lub części ciała. Wyróżnia się zanik fizjologiczny i patologiczny,
- dystrofia śluzówki pochwy. To zaburzenie wzrostu tkanek spowodowane różnymi zaburzeniami, chorobami czy czynnikami.
Atrofia i dystrofia śluzówki pochwy to stany charakterystyczne dla klimakterium, ale także chemioterapii i radioterapii. Występuje również po usunięciu przydatków, po porodach i zabiegach ginekologicznych.
Preparat jest także zalecany w sytuacji, gdy problemem jest suchość pochwy, co może być związane zarówno z wiekiem i niedoborem estrogenów (na wskutek naturalnej menopauzy lub wywołanej przyczynami medycznymi, takimi jak choćby usunięcie macicy wraz z przydatkami).
4. Stosowanie i dawkowanie preparatu Xaluron
Jak stosować globulki Xaluron? Aplikuje się je głęboko dopochwowo, wieczorem przed pójściem spać. O ile lekarz nie zaleci inaczej, zwykle stosuje się jedną globulkę.
Stosując globulki dopochwowe Xaluron należy pamiętać o tym, że:
- jeśli globulka jest zbyt płynna, nie wyjmując jej z opakowania, należy na kilka minut włożyć ją do lodówki lub pod strumień zimnej, bieżącej wody,
- globulki aplikuje się w pozycji leżącej, głęboko wprowadzając palcem do pochwy,
- globulki są zapakowane w plastikową folię ochronną, z której należy ją wyjąć. Nie wolno aplikować ich z fragmentami zabezpieczenia,
- preparat trzeba aplikować czystymi rękami,
- należy unikać kontaktu globulki z oczami,
- wyrób należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci,
- nie stosować po upływie terminu ważności podanym na opakowaniu.
Przeciwwskazania i skutki uboczne
Preparatu Xaluron nie mogą stosować wszystkie kobiety, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazaniem jest alergia na substancje składowe produktu.
Jeśli chodzi o działania niepożądane, żadne istotne skutki uboczne produktu nie zostały zgłoszone. Wiadomo jedynie, że długotrwałe stosowanie może wywołać reakcje nadwrażliwości.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.