Xenna - skład, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Xenna to lek dostępny bez recepty, przeznaczony do stosowania w przypadku problemów z zaparciami. Jego główną zaletą jest naturalny i ziołowy skład, który nie obciąża organizmu. Jakie są dostępne formy Xenny i która jest najczęściej stosowana? Jakie są główne składniki aktywne w produkcie Xenna?
1. Co to jest Xenna i do czego jest przeznaczona?
Henna to lek dostępny w postaci tabletek dojelitowych lub ziół do zaparzania w torebkach. Produkt zawiera suszony ekstrakt z owoców senesu (Senna angustifolia), w którym obecne są glikozydy, znane jako sennozydy, posiadające właściwości przeczyszczające.
Sennozydy nie są wchłaniane przez jelito cienkie i docierają w niezmienionej formie do jelita grubego, gdzie pod wpływem flory bakteryjnej ulegają przekształceniu w aktywne metabolity. Ich działanie polega na stymulowaniu perystaltyki jelit oraz na hamowaniu absorpcji wody i elektrolitów w jelicie grubym.
To prowadzi do zwiększenia zawartości wody w stolcu oraz zwiększenia jego objętości, co pobudza skurcze jelita i przyspiesza przesuwanie treści. Efekt przeczyszczający pojawia się około 8-12 godzin po zastosowaniu preparatu.
2. Skład Xenna
1 saszetka ziół do zaparzenia Xenna zawiera 0,9-1,1 g liści senesu, czyli 30 mg glikozydów hydroksyantracenowych w przeliczeniu na sennozyd B.
1 tabletka dojelitowa Henna zawiera 150-220 mg suchego wyciągu z owoców senesu, czyli 20 mg glikozydów hydroksyantracenowych w przeliczeniu na sennozyd B.
Substancje pomocnicze to: żelatyna, krzemu dwutlenek metylowany, stearynian magnezu, kwas stearynowy, talk, celuloza mikrokrystaliczna, laktoza, kopolimer kwasu metyloakrylowego i akrylanu etylu, makrogol 6000, sacharoza, guma arabska, dyspersja wysuszona, polisorbat 80, wapnia węglan E170, syrop glukozowy, karboksymetyloceluloza sodowa, tytanu dwutlenek E 171 oraz wosk montana.
3. Wskazania do stosowania leku Xenna
Xenna jest przeznaczona do stosowania w następujących przypadkach:
- doraźne leczenie zaparć (np. spowodowanych stresem, podróżą, zmianą diety),
- przewlekłe leczenie zaparć lub zapobieganie ich nawrotom,
- opróżnienie jelita grubego przed badaniami diagnostycznymi,
- pomocnicze leczenie hemoroidów.
4. Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania Xenny?
Przeciwwskazania do stosowania Xenny to:
- wiek poniżej 12. roku życia,
- nadwrażliwość lub alergia na jakikolwiek składnik leku,
- ciąża i okres karmienia piersią,
- ostre stany zapalne jelit (np. choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego),
- przewlekłe zaparcia z nieustaloną przyczyną,
- bóle brzucha bez uchwytnej przyczyny,
- stany odwodnienia z towarzyszącą utratą elektrolitów,
- niedrożność jelit,
- zapalenie wyrostka robaczkowego.
5. Jakie są zalecane dawki i sposób stosowania Xenny?
Dawkowanie tabletek dojelitowych Xenna - osoby dorosłe i młodzież powyżej 12. roku życia powinny przyjmować doustnie 1 tabletkę na godzinę przed snem, raz na dobę.
Efekt przeczyszczający powinien pojawić się po 8-12 godzinach. Należy pamiętać, by nie zażywać leku przez okres dłuższy niż 7-14 dni bez konsultacji lekarskiej.
Dawkowanie ziół do zaparzania Xenna - 1 saszetkę ziół zalewa się około 200 ml wrzątku i pozostawia do zaparzenia na 10 minut. Następnie tuż przed snem należy wypić od pół do całej szklanki naparu.
6. Jakie są potencjalne skutki uboczne związane z Xenną?
Mimo że Xenna to ziołowy preparat może spowodować wystąpienie działań niepożądanych:
- skurcze i ból brzucha,
- biegunka,
- świąd,
- pokrzywka,
- wysypka występująco miejscowo lub na całym ciele,
- zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej,
- hipokaliemia,
- nudności,
- zmiana barwy moczu na żółty lub czerwono-brązowy,
- przebarwienie błony śluzowej okrężnicy,
- białkomocz,
- krwiomocz,
- upośledzenie czynności motorycznej jelita grubego.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.