Trwa ładowanie...

Xylorin – skład, dawkowanie, wskazania i skutki uboczne

Avatar placeholder
12.10.2023 13:16
Xylorin to lek stosowany w objawowym leczeniu zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych.
Xylorin to lek stosowany w objawowym leczeniu zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. (Adobe stock)

Xylorin to aerozolu do nosa z ksylometazoliną i lek stosowany w objawowym leczeniu zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Jak działa? Zmniejsza obrzęk oraz przekrwienie błony śluzowej, w efekcie udrażnia nos i ułatwia oddychanie przez nos. Sprawdza się przy katarze podczas infekcji, ale i katarze alergicznym. Jak go dawkować i stosować?

spis treści

1. Co to jest Xylorin i do czego jest stosowany?

Xylorin to spray do nosa, którego substancją czynną jest ksylometazolina, pochodna imidazoliny (lek pobudzający receptory alfa-adrenergiczne). Stosuje się go w celu obkurczenia naczyń krwionośnych nosa u dzieci powyżej 6. roku życia oraz dorosłych.

Preparat Xylorin aerozol do nosa, roztwór 0,55 mg/ml, 18 ml (200 dawek) kosztuje około 16 złotych. Lek dostępny bez recepty. W aptekach można kupić także inne preparaty, które zawierają ksylometazolinę. To:

Zobacz film: "Czym jest technika MIST?"
  • Orinox (aerozol do nosa, roztwór),
  • Otrivin 0,1% (aerozol do nosa, roztwór), Otrivin dla dzieci (aerozol do nosa, roztwór), Otrivin Katar i Zatoki (krople do nosa, roztwór), Otrivin Menthol (aerozol do nosa, roztwór),
  • Sudafed XyloSpray (aerozol do nosa, roztwór), Sudafed XyloSpray dla dzieci (aerozol do nosa, roztwór), Sudafed XyloSpray HA (aerozol do nosa, roztwór), Sudafed XyloSpray HA dla dzieci (aerozol do nosa, roztwór),
  • Xedine HA (aerozol do nosa, roztwór), Xedine HA dla dzieci (aerozol do nosa, roztwór),
  • Xylogel 0,1% (żel do nosa), Xylogel dla dzieci (żel do nosa),
  • Xylometazolin APTEO MED (krople do nosa, roztwór), Xylometazolin Teva (aerozol do nosa, roztwór), Xylometazolin VP (krople do nosa), Xylometazolin WZF 0,05% (krople do nosa, roztwór), Xylometazolin WZF 0,1% (krople do nosa, roztwór).

2. Xylorin – skład, działanie i wskazania

Xylorin zawiera substancję czynną, chlorowodorek ksylometazoliny (jeden mililitr aerozolu zawiera 550 µg chlorowodorku ksylometazoliny) oraz substancje pomocnicze, takie jak sodu octan bezwodny, kwas octowy, sodu chlorek, benzalkoniowy chlorek, woda oczyszczona. 100 g aerozolu zawiera 10 g chlorku benzalkoniowego.

Jak działa Xylorin? Stosowany miejscowo na błonę śluzową nosa:

  • zwęża naczynia krwionośne,
  • zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej,
  • udrożnia przewody nosowe i przewody prowadzące z jamy nosowej do zatok przynosowych,
  • ogranicza ilość wydzieliny,
  • zmniejsza wyciek z nosa,
  • ułatwia oddychanie przez nos.

Jakie są wskazania do stosowania Xylorin? Kiedy się go stosuje? Preparat jest stosowany miejscowo w celu zmniejszenia przekrwienia błony śluzowej nosa. Wskazaniem jest objawowe leczenie zapalenia błony śluzowej nosa (w tym alergicznego), także zapalenie zatok przynosowych oraz wspomagające leczenie zapalenia ucha środkowego, będącego powikłaniem przeziębienia.

3. Xylorin – dawkowanie i stosowanie

Jak stosować Xylorin? Xylorin ma postać aerozolu do nosa. Jak go dawkować? W przypadku:

  • dzieci od 6. do 12. roku życia podaje się od 1 do 2 dawek preparatu do każdego otworu nosowego co 10–12 godzin przez 3 do 5 dni,
  • dzieci po 12. roku życia i dorosłych podaje się od 1 do 2 dawek preparatu do każdego otworu nosowego co 10–12 godzin przez 3–7 dni.

Działanie Xylorinu rozpoczyna się w ciągu 2 minut od rozpylenia i utrzymuje przez 10 do 12 godzin.

4. Xylorin - skutki uboczne, przeciwwskazania i środki ostrożności

Xylorin nie może być stosowany przez wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją przeciwwskazania. Stanowi je:

  • nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu lub inne leki adrenergiczne,
  • zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa,
  • jaskra z zamkniętym kątem przesączania,
  • stany po zabiegach usunięcia przysadki,
  • stan po zabiegu chirurgicznym przebiegającym z odsłonięciem opony twardej,
  • stosowanie trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych lub leków z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO).

Nie należy stosować preparatu w czasie ciąży, a w okresie karmienia piersią należy zachować ostrożność.

Ze stosowaniem Xylorin wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej, choć rzadko, obserwuje się takie skutki uboczne jak uczucie pieczenia w nosie, suchość błony śluzowej nosa, kichanie, podrażnienie błony śluzowej nosa, bóle głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia snu, uogólniona reakcja alergiczna, przyspieszenie czynności serca, zaburzenia rytmu serca.

Preparatu nie wolno stosować za długo, ponieważ może to skutkować przewlekłym zaczerwienieniem, obrzękiem i katarem błony śluzowej nosa, a i prowadzić do wtórnego, polekowego zapalenia błony śluzowej nosa.

Nie mniej ważne jest, by chronić oczy przed kontaktem z preparatem i nie zanieczyścić go drobnoustrojami. Produkt powinien być używany tylko przez jedną osobę.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze