20 suplementów na stałe znika z polskich aptek. To decyzja Komisji Europejskiej
To ważna wiadomość dla osób przyjmujących na stałe preparaty na obniżenie poziomu cholesterolu. Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej kilka preparatów zostanie na stałe wycofanych. Decyzja KE wynika z tego, że część suplementów zawierało zbyt duże dawki monakoliny K, która przy większych stężeniach może wywoływać skutki uboczne.
1. Komisja Europejska wskazała preparaty, które mogą być szkodliwe
Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej z aptek mają na stałe zniknąć preparaty, które zawierają co najmniej trzy mg monakoliny K w dziennej porcji.
Monakolina K jest substancją uzyskaną w procesie fermentacji czerwonego ryżu z wykorzystaniem drożdży. Substancja jest nazywana tzw. "naturalną statyną". W wielu badaniach potwierdzono, że pomaga obniżać poziom cholesterolu całkowitego i lipoprotein frakcji LDL.
Jest jednak pewne zastrzeżenie. Jeżeli substancja będzie przyjmowana w zbyt dużych stężeniach, może być szkodliwa. U osób, które przyjmowały większe dawki monakoliny K, odnotowano m.in. rozwój rabdomiolizy, zaburzeń żołądkowo-jelitowych, zapalenia wątroby i choroby skóry.
Badania wykazały, że ryzyko skutków ubocznych dotyczy przede wszystkim przyjmowania monakoliny w dawce 10 mg dziennie, ale w nielicznych przypadkach notowano powikłania również u osób, które przyjmowały niższe dawki substancji - wynoszące trzy mg.
2. Które środki na obniżenie cholesterolu zniknęły z aptek?
Poniżej lista 20 preparatów, które znikają z aptek:
- LipiForma Plus,
- LipiForma,
- DOZ Product Cholefect,
- Anticholest,
- Cholestfytol,
- Profichol Forte,
- Pharmovit Ekstrakt czerwonych drożdży z ryżu,
- Singularis Cholesteron,
- LipiCholester Extra,
- Monolipid K,
- Kardio Complex,
- Cardiostatil,
- LipiActive CH,
- Wish Dobry Cholesterol + Prebiotyk,
- Optisterin,
- Olimp Cardiochol,
- Profichol Forte,
- MonArte,
- Wish Monakolina K,
- ArmoLIPID.
Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej producenci muszą teraz umieszczać na etykietach produktów ostrzeżenie, żeby nie przekraczać dawki trzech mg dziennie monakoliny oraz żeby nie łączyć suplementów zawierających monakolinę z lekami obniżającymi poziom cholesterolu lub innymi produktami zawierającymi sfermentowany czerwony ryż.
Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.