Trwa ładowanie...

Za wcześnie wzięta pigułka antykoncepcyjna

Hormonalne metody antykoncepcji stale zyskują nowe zwolenniczki. Szczególnie popularne są pigułki antykoncepcyjne, które są jedną z najskuteczniejszych form zapobiegania ciąży. Przyjmowanie hormonalnych środków doustnych jako formy antykoncpecji dla kobiet wiąże się jednak z narzuceniem sobie dyscypliny co do ich zażywania. W zależności czy przyjmuje się tzw. minipigułki, które zawierają jedynie progesteron czy tabletki antykoncepcyjne zawierające estrogen i progesteron istotą ich skuteczności jest regularność stosowania.

Zobacz film: "Seks nie jest celem samym w sobie"

spis treści

1. Kiedy przyjąć pierwszą tabletkę?

Minipigułki przyjmuje się codziennie dokładnie o tej samej porze, nie robi się przerw w stosowaniu pigułek nawet w trakcie okresu. Natomiast pigułki antykoncepcyjne dwuskładnikowe przyjmuje się przez pierwszych 21 dni cyklu, po czym robi się siedem dni przerwy. W czasie przerwy powinien wystąpić okres.

Antykoncepcja hormonalna musi być dobrana i przepisana przez ginekologa. Gdy zdecydujesz się na pigułki antykoncepcyjne pierwszą tabletkę musisz przyjąć pierwszego dnia cyklu, czyli pierwszego dnia okresu. Następnie przyjmujesz je przez kolejne 20 dni (do wyczerpania blistra) i robisz siedem dni przerwy, po czym rozpoczynasz kolejny blister bez względu na to czy w ciągu tygodnia przerwy wystąpił okres czy nie. Tabletki antykoncepcyjne regulują występowanie okresu, więc jeśli na początku okres będzie nieregularny po pewnym czasie zostanie on dostosowany, aby występować w siedmiodniowej przerwie między blistrami.

Tabletki hormonalne w antykoncepcji
Tabletki hormonalne w antykoncepcji

Antykoncepcja hormonalna blokuje wytwarzanie hormonów kierujących dojrzewaniem komórki jajowej.

zobacz galerię

2. Co zrobić, gdy tabletkę wzięło się zbyt wcześnie?

Czasem kobiety, zwłaszcza młode kobiety miewające nieregularne miesiączki biorą pierwszą tabletkę w czasie pierwszego plamienia, ale okres zaczyna się dopiero kilka dni później. W takiej sytuacji zazwyczaj ochrona antykoncepcyjna nie jest zmniejszona, ponieważ takie plamienia najczęściej są początkiem okresu nawet jeśli krwawienie właściwe miesiączce wystąpi niedługo potem.

3. Co zrobić, gdy zapomni się o przerwie między blistrami?

Zdarza się również, że przez nieuwagę kobiety zapominają o przerwie między blistrami i po zażyciu 21 tabletek zaczynają nowy blister bez wymaganej przerwy. W takiej sytuacji najprawdopodobniej okres nie wystąpi. Kobiety czasem specjalnie postępują w ten sposób, aby uniknąć okresu, gdy jest to dla nich bardzo ważne, jednak nie zaleca się takiego postępowania.

Hormonalne metody antykoncepcji są skuteczne i bezpieczne, gdy stosuje się je zgodnie z zaleceniami. Tabletki antykoncepcyjne powinno przyjmować się regularnie.

Bardzo ważne jest, aby kolejne tabletki z blistra przyjmować dokładnie po siedmiodniowej przerwie, ponieważ w razie gdy się o tym zapomni ochrona antykoncepcyjna jest obniżona.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Co robić w przypadku spóźnionej tabletki?
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza