Za wcześnie wzięta pigułka antykoncepcyjna
Hormonalne metody antykoncepcji stale zyskują nowe zwolenniczki. Szczególnie popularne są pigułki antykoncepcyjne, które są jedną z najskuteczniejszych form zapobiegania ciąży. Przyjmowanie hormonalnych środków doustnych jako formy antykoncpecji dla kobiet wiąże się jednak z narzuceniem sobie dyscypliny co do ich zażywania. W zależności czy przyjmuje się tzw. minipigułki, które zawierają jedynie progesteron czy tabletki antykoncepcyjne zawierające estrogen i progesteron istotą ich skuteczności jest regularność stosowania.
1. Kiedy przyjąć pierwszą tabletkę?
Minipigułki przyjmuje się codziennie dokładnie o tej samej porze, nie robi się przerw w stosowaniu pigułek nawet w trakcie okresu. Natomiast pigułki antykoncepcyjne dwuskładnikowe przyjmuje się przez pierwszych 21 dni cyklu, po czym robi się siedem dni przerwy. W czasie przerwy powinien wystąpić okres.
Antykoncepcja hormonalna musi być dobrana i przepisana przez ginekologa. Gdy zdecydujesz się na pigułki antykoncepcyjne pierwszą tabletkę musisz przyjąć pierwszego dnia cyklu, czyli pierwszego dnia okresu. Następnie przyjmujesz je przez kolejne 20 dni (do wyczerpania blistra) i robisz siedem dni przerwy, po czym rozpoczynasz kolejny blister bez względu na to czy w ciągu tygodnia przerwy wystąpił okres czy nie. Tabletki antykoncepcyjne regulują występowanie okresu, więc jeśli na początku okres będzie nieregularny po pewnym czasie zostanie on dostosowany, aby występować w siedmiodniowej przerwie między blistrami.
2. Co zrobić, gdy tabletkę wzięło się zbyt wcześnie?
Czasem kobiety, zwłaszcza młode kobiety miewające nieregularne miesiączki biorą pierwszą tabletkę w czasie pierwszego plamienia, ale okres zaczyna się dopiero kilka dni później. W takiej sytuacji zazwyczaj ochrona antykoncepcyjna nie jest zmniejszona, ponieważ takie plamienia najczęściej są początkiem okresu nawet jeśli krwawienie właściwe miesiączce wystąpi niedługo potem.
3. Co zrobić, gdy zapomni się o przerwie między blistrami?
Zdarza się również, że przez nieuwagę kobiety zapominają o przerwie między blistrami i po zażyciu 21 tabletek zaczynają nowy blister bez wymaganej przerwy. W takiej sytuacji najprawdopodobniej okres nie wystąpi. Kobiety czasem specjalnie postępują w ten sposób, aby uniknąć okresu, gdy jest to dla nich bardzo ważne, jednak nie zaleca się takiego postępowania.
Hormonalne metody antykoncepcji są skuteczne i bezpieczne, gdy stosuje się je zgodnie z zaleceniami. Tabletki antykoncepcyjne powinno przyjmować się regularnie.
Bardzo ważne jest, aby kolejne tabletki z blistra przyjmować dokładnie po siedmiodniowej przerwie, ponieważ w razie gdy się o tym zapomni ochrona antykoncepcyjna jest obniżona.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.